Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Dramatyczny od zaplecza. Zwiedzać mógł każdy. (zdjęcia, wideo)

Tomasz Mikulicz
Teatr Dramatyczny kryje wiele ciekawostek. Część z nich można było poznać w sobotę.
Teatr Dramatyczny kryje wiele ciekawostek. Część z nich można było poznać w sobotę. Fot. Wojciech Oksztol
Przewodnicy PTTK pokazali zakamarki Teatru Dramatycznego. Można było zobaczyć garderobę, pokój inspicjenta, czy tzw. kieszeń sceniczną.

[galeria_glowna]

- Zdecydowanie najbardziej podobała mi się opowieść o panu z wąsem - mówi Józef Salwin, turysta z Malborka.

Od przewodniczki z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego dowiedział się, że wykonane przed wojną popiersie Józefa Piłsudskiego przez szereg lat leżało w teatrze gdzieś w zapomnianym miejscu. Dopiero na początku lat 80. jeden z pracowników przypadkowo je odnalazł i postanowił przekazać Muzeum Podlaskiemu. Dyrekcja tego ostatniego zgodziła się. Żeby jednak nie podpaść władzom komunistycznym, mówiono, że znaleziono popiersie nie Piłsudskiego, lecz pana z wąsem.

- Teatr Dramatyczny kryje wiele tego typu ciekawostek. W latach 70. władze nakazały zniszczyć przedwojenną tablicę, na której widniało nazwisko Piłsudskiego jako pierwszego patrona teatru. Ówczesny dyrektor teatru nie wykonał polecenia komunistów i nakazał zamurować tablicę. Ponowne odsłonięcie nastąpiło na początku lat 90. Tablica wisi obok kasy - opowiada Bernadeta Rafałko, przewodniczka z PTTK.

To właśnie członkowie regionalnego oddziału PTTK wpadli na pomysł, by zorganizować dostępne dla wszystkich zwiedzanie ciekawych miejsc w Białymstoku. Akcja, pod hasłem "Lato z zabytkami" ruszyła pod koniec czerwca. Przewodnicy PTTK bezpłatnie oprowadzali już m.in. po kościele św. Wojciecha, czy Pałacyku Gościnny.

- Frekwencja dopisała i tym razem. Największe wrażenie budziła tzw. kieszeń sceniczna, czyli miejsce gdzie przechowywane są rekwizyty - podkreśla Rafałko.

Jej słowa te potwierdza Magdalena Obojecka. - To miejsce o niepowtarzalnym klimacie. Panuje tam taki twórczy bałagan - twierdzi.

Paweł Kalinowski podkreśla zaś, że często chodzi na sztuki, a teraz pierwszy raz dowiedział się jak teatr wygląda od kuchni.

- Nie wiedziałem na przykład, że pod sceną jest zapadnia - mówi Kalinowski.

Na zwiedzanie zakamarków teatru przychodziły całe rodziny. - Zabrałem ze sobą żonę i dwie córki. W Białymstoku powinno być więcej tego typu akcji. Chętnie byśmy poznali również tajemnice innych zabytków - mówi Grzegorz Łukasiak.

Kolejna, ostatnia już odsłonę tegorocznego "Lata z zabytkami" zaplanowani na sobotę za tydzień (11 września). Od godziny 10 do 16 będzie można zwiedzać kościół św. Rocha.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny