Te źródła w województwie podlaskim słyną z cudów. Gdzie się znajdują? Zobacz zdjęcia

dd,azda,kj,red
Święte źródełka w województwie podlaskim. Słyną z cudów. Gdzie się znajdują?
Święte źródełka w województwie podlaskim. Słyną z cudów. Gdzie się znajdują?
Nasz region słynie z cudownych źródełek. Przyjeżdżają do nich wierni z całej Polski. Każde źródło ma swoja legendę.

Źródełko z cudotwórczą wodą na Grabarce

Wielu wiernych przybywa na Grabarkę do źródełka z cudotwórczą wodą. Nabierają ją w butelki i piją jak wodę święconą. Obmycie się w pobliskiej rzeczce również ma ponoć cudowne właściwości.

Zobacz 10 najsłynniejszych cudownych źródeł na Podlasiu:

Tradycja ta istnieje od 1710 roku. Wówczas w okolicy panowała epidemia. Umierało wielu ludzi. Jednemu z mieszkańców przyśniło się, żeby przyszedł do tego źródełka, a woda go uleczy. Zrobił, co mu nakazano we śnie i rzeczywiście ozdrowiał. Na Grabarkę zaczęły przychodzić pielgrzymki. Postawiono tu kaplicę, a epidemia wkrótce ustała.

Zobacz także: Cuda na świętej górze

Od tamtej pory co roku do tego cudownego miejsca przychodzą wierni, aby się modlić i obmywać świętą wodą. Z czasem powstał tu żeński klasztor, który stał się najważniejszym prawosławnym sanktuarium w Polsce.

Źródełko w Świętej Wodzie koło Wasilkowa

Kolejne święte źródełko znajduje się w Świętej Wodzie koło Wasilkowa. Zgodnie z jedną z licznych legend, wytrysło ono jeszcze w średniowieczu, kiedy Iwan - jeden z synów właściciela tych ziem Bazylego - wygnany z rodzinnego domu stracił wzrok i poprosił o pomoc Matkę Boską. Ta ukazała mu się w śnie i nakazała odgarnąć leżące obok liście i przemyć oczy wodą, która spod nich wypłynie. Gdy to zrobił - natychmiast odzyskał wzrok.

Źródło w Hodyszewie

Z cudów słynie źródło w Hodyszewie. Do dziś przyjeżdżają tu najróżniejsi ludzie, którzy modlą się o cud uzdrowienia lub nawrócenia. Miejscowi mówią, że zdarzają się one bardzo często. Opowiadają, jak za pośrednictwem Matki Boskiej Hodyszewskiej młode małżeństwo, które ze względów medycznych nie mogło mieć dzieci, dzięki modlitwie zostało obdarzone tą łaską.

Cudowne źródło w Krynoczce

Pierwsze wzmianki o cudownym źródle w Krynoczce pojawiły się jeszcze w okresie średniowiecza. Według przekazów, zatrzymali się tam mnisi kijowscy i odkryli niezwykłe, uzdrawiające właściwości wody. Miejscowy kult cudownego źródła zaczął się jednak dopiero 160 lat temu. W 1848 roku powstała tam drewniana cerkiew pod wezwaniem Braci Męczenników Machebejskich.

Zobacz 10 najsłynniejszych cudownych źródeł na Podlasiu:

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie