Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te umiejętności Polacy chcą rozwijać w swojej pracy i w życiu. 10 obszarów rozwoju, którego poszukują na rynku pracy

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Polacy chcą się rozwijać i oczekują oferty szkoleń od pracodawców. Większość wybiera formę zdalną, ale nie tylko. Zobacz, jakie kompetencje są najbardziej pożądane przez pracowników.
Polacy chcą się rozwijać i oczekują oferty szkoleń od pracodawców. Większość wybiera formę zdalną, ale nie tylko. Zobacz, jakie kompetencje są najbardziej pożądane przez pracowników. unsplash.com
Pracownicy w Polsce chcą pozyskiwać nowe umiejętności. Badanie przeprowadzone przez GoodHabitz, międzynarodową firmę od szkoleń online, pokazuje, że stawiamy dziś na szeroko pojęty rozwój osobisty. Najbardziej cenimy rozwój kompetencji cyfrowych, ale pożądane są także szkolenia miękkie i kursy językowe. W galerii przedstawiamy 10 kompetencji, które chcemy rozwijać w życiu zawodowym.

Polacy chcą się szkolić. Czy szef powinien za to płacić?

Co drugi pracownik uważa, że to pracodawca powinien zapewnić im dostęp do szkoleń. Dla 71 proc. Europejczyków nauka i rozwój osobisty są bardzo ważne. Niewiele mniej, bo aż 64 proc. Polaków także chce podnosić swoje kompetencje. Wynika z analizy badań GoodHabitz przeprowadzonej przez Kodilla.com.

To ważna informacja dla pracodawców, ponieważ brak narzędzi i możliwości rozwoju w ramach organizacji może skutkować utratą motywacji pracowników, a w konsekwencji większą otwartością do zmiany pracy.

Jak się uczą polscy pracownicy i które umiejętności są najbardziej w cenie?

Według danych GoodHabitz, aż 64 proc. polskich pracowników chce podnosić swoje kompetencje, jednak zaledwie 16 proc. wybiera tradycyjne metody kształcenia.

Od studiów czy szkoleń stacjonarnych wolą uczyć się online. Poza tym najważniejsze dla Polaków są:

  • umiejętności językowe,
  • cyfrowe,
  • związane z produktywnością w pracy.

Poznaj 10 pożądanych przez polskich pracowników kompetencji w naszej galerii:

Dlaczego chętniej wybieramy naukę zdalną?

Badanie GoodHabitz zostało przeprowadzone na grupie prawie 15 tysięcy respondentów z kilku krajów Europy, w tym 1045 ankietowanych z Polski. Okazuje się, że tylko 1 na 6 pracowników (16 proc.) chce zdobywać nowe kompetencje, wybierając tradycyjne formy szkolenia. Nieco więcej, bo 21 proc., pozytywnie wypowiada się na temat tzw. blended learning.

– To mieszana metoda kształcenia, łącząca ze sobą tradycyjną naukę z aktywnościami prowadzonymi zdalnie. Obecnie, wśród polskich i europejskich pracowników przeważa jednak nauka online. Chęć rozwoju w domowym zaciszu jest naturalnym efektem pandemii, a także zmiany w modelach pracy – wyjaśnia Daniel Idźkowski, country director z GoodHabitz, europejskiej platformy oferującej szkolenia online.

Wśród respondentów badania w grupie polskich pracowników preferencje co do formy nauki wyglądają następująco:

  • nauka online – 37 proc.,
  • nauka poprzez praktykę – 48 proc.,
  • kursy i tutoriale na kanale YouTube – 32 proc.

– Z naszych wewnętrznych danych wynika, że coraz więcej osób jest zainteresowanych nauką w formie online. Co ciekawe, są to ludzie coraz młodsi. Wcześniej po taką formę kształcenia sięgały osoby po 30. roku życia, które już miały na głowie obowiązki domowe i zawodowe. Teraz dokształcają się również studenci. Jeśli decyduje się na udział w szkoleniu, to najczęściej wybiera kurs z projektami praktycznymi – zauważa Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania Kodilla.com

Proponowanie wyłącznie jednego formatu nauki nie jest już wystarczające, a pracownicy i studenci chcą mieć możliwość wyboru. Jakie umiejętności chcą rozwijać Polacy w życiu zawodowym? Sprawdź w galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te umiejętności Polacy chcą rozwijać w swojej pracy i w życiu. 10 obszarów rozwoju, którego poszukują na rynku pracy - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny