Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te monety z PRL-u mogą być warte fortunę. Na jakie egzemplarze warto zwrócić uwagę? Sprawdź, czy nie masz ich w domu

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Znalezionych monet nie można czyścić, gdyż w te sposób obniżymy ich wartość
Znalezionych monet nie można czyścić, gdyż w te sposób obniżymy ich wartość Piotr Krzyżanowski / Polska Press
Monety z PRL-u szybko zyskują na wartości, co widać po ich zmieniających się cenach, które na aukcjach numizmatycznych sięgają czasem poziomu 40-50 tys. złotych. Na wartość bilonu wpływają głównie czynniki takie jak surowiec, stan zachowania oraz rzadkość. Jakie monety powinny przykuć naszą uwagę?

Spis treści

Prawie w każdym polskim domu znajdziemy co najmniej garść monet pochodzących z czasów PRL. Większość z nich ma znikomą wartość, lecz czasem można wśród nich znaleźć prawdziwe „perełki” warte od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Największe unikaty sprzedawano na aukcjach za prawie 200 tys. złotych.

Monety z PRL-u - jakie są wartościowe?

Wycena monet z PRL-u zależy od rzadkości występowania, jakości wybicia oraz gradingu, czyli stanu jej zachowania. W Polsce znajdziemy wiele okazów wartych kilkaset złotych, ale są też takie, na których zbijemy fortunę.

W naszej kolekcji starych monet warto poszukać 5-złotówek z „rybakiem na trawce”, czyli kilkoma dodatkowymi kreskami, które znajdują się po prawej stronie monety. Obecnie na aukcjach internetowych kolekcjonerzy płacą za nie od kilkuset do nawet 8 tys. złotych. Najlepsze z nich w przeszłości sprzedawano za prawie 15 tys. złotych. W przypadku „rybaka z trawką” na wartość wpływają stan zachowania, a także odmiana. Szczególnie cenione są destrukty, czyli wadliwe egzemplarze, wybite niezgodnie z założeniami projektu (np. zdublowanie rysunku lub awers i rewers z różnych monet).

Polecamy przeczytać

Dużo zarobimy też na 10-groszówkach z 1973 roku. Chodzi o egzemplarze, które nie mają wybitego znaku mennicy. W standardowym bilonie przy szponach orła znajdziemy litery „MW”, jeśli ich nie ma, 10 groszy staje się prawdziwym skarbem. Obecnie destrukty bez znaku mennicy warte są około 15-25 tys. złotych.

– Co do rzadkości tej monety wszyscy są zgodni – jest to najrzadsza moneta obiegowa okresu PRL. Na rynku kolekcjonerskim moneta ta pojawia się nadzwyczaj rzadko. Liczne artykuły głoszą, że można ją znaleźć w szufladzie babci i sprzedać za 20 tys. złotych, ale w rzeczywistości szans na to są nikłe – wyjaśnia ekspert Damian Marcinak na kanale YouTube Dom Aukcyjny i Gabinet Numizmatyczny.

Kolekcjonerzy z chęcią kupują też monety o nominale 1 zł z lat 1967-1968. Monety te zachowane w stanie menniczym warte są ponad 1000 złotych, jednak obiegowe egzemplarze są znacznie tańsze.

Szczególnie wartościowe będą też monety z wybitym napisem „próba”. Próbne monety z czasów PRL zbierane są ze względu na wyjątkowo niskie nakłady. Kilka lat temu 10-złotówkę z kolumną Zygmunta z 1966 roku sprzedano za ponad 10 tys. złotych. Co ciekawe, ta moneta powstała tylko w 10 sztukach.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także moneta o nominale 2 zł z 1959 roku, zaprojektowana przez Wojciecha Jastrzębowskiego. Na awersie znajduje się godło bez korony oraz napis „POLSKA RZECZPOSPOLITA LUDOWA”. Niżej znajdziemy natomiast rok bicia monety. Na rewersie widoczny jest natomiast napis „2 ZŁOTE”, umieszczony na tle wiązanki z jabłek i snopów zbóż.

Masz stare monety? Tego nie należy robić!

Po znalezieniu starych, unikatowych monet pod żadnym pozorem nie należy ich czyścić. Po upływie lat mogą one wyglądać nieco inaczej, ale nie umniejsza to wartości. Próby przetarcia znaleziska ściereczką mogą doprowadzić do wytworzenia się drobnych rysek, co obniży wartość nawet o kilka tysięcy złotych.

Ze względu na rosnącą wartość monet z PRL, niektórzy rozważają też kupno unikatowych egzemplarzy na aukcjach internetowych. Jeśli nie mamy w tym doświadczenia, lepiej zakupy zostawić fachowcom. Sprzedawcy coraz częściej decydują się bowiem na „nakręcanie” cen, by skusić w ten sposób niedoświadczonych klientów, zapewniając o unikatowości, której nie ma.

Co ciekawe, wartość kolekcjonerską mają też współczesne banknoty. Pasjonaci chętnie „polują” na te z nietypowymi numerami seryjnymi np. 1234567 lub oznaczeniami AA czy BB.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te monety z PRL-u mogą być warte fortunę. Na jakie egzemplarze warto zwrócić uwagę? Sprawdź, czy nie masz ich w domu - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny