MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te leki uczulają najczęściej. Nie tylko salicylany są najbardziej alergizujące. Zobacz, po których lekach możesz mieć objawy alergii

Anna Rokicka-Żuk
Objawy alergii mogą wywoływać leki NLPZ, a nawet te przeciwuczuleniowe! Zobacz, jakie leki uczulają najczęściej. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Objawy alergii mogą wywoływać leki NLPZ, a nawet te przeciwuczuleniowe! Zobacz, jakie leki uczulają najczęściej. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. dolgachov/123RF
Alergia na leki to częsty problem zwłaszcza wtedy, gdy konkretne farmaceutyki przyjmujemy dłużej. Przyczyną są nie tylko substancje dodatkowe stosowane w ich produkcji, ale również te czynne. Zobacz, które leki uczulają najczęściej. Wyjaśniamy też, jakie są objawy alergii polekowej poza osutką oraz jak ją leczyć.

Spis treści

Jak często występuje alergia na leki?

Uczulenie na leki nie jest rzadkie, bo dotyka 5-10 osób na 100. Stanowi szkodliwą reakcję na ich substancje czynne i nie jest związane z nieprawidłowym przyjmowaniem tego środka. Pojawia się przy normalnym, zalecanym dawkowaniem leku niezależnie od jego postaci i sposobu podawania.

Należy przy tym pamiętać, że częstym źródłem alergii są też substancje pomocnicze stosowane w wyrobach medycznych, jak i suplementach diety.

Reakcję alergiczną może spowodować zarówno łykanie tabletek i kapsułek, jak i podawanie leku dożylnie, podskórnie, smarowaniu skóry czy stosowaniu kropli do oczu czy nosa. Może dojść do niej nawet w przypadku, gdy lek był wcześniej dobrze tolerowany. Problem dotyczy przy tym głównie osób dorosłych i najczęściej są to kobiety, choć gwałtowne reakcje nadwrażliwości mogą też wystąpić u dzieci.

Zobacz też: Te pyszne owoce niektórym mogą szkodzić. Kto nie powinien jeść borówki amerykańskiej?

Warto wiedzieć, że alergia polekowa nie jest reakcją niepożądaną, czyli objawem ubocznym kuracji. Te da się przewidzieć, natomiast uczulenie występuje w niespodziewany sposób, a jego objawy mogą nawet zagrażać życiu.

Czytaj również:

Najbardziej alergizujące substancje czynne. Zobacz, które leki najczęściej uczulają

Alergizować może praktycznie każda substancja nie tylko w lekach, bo jest to kwestia indywidualna. Jednak uczulenia na konkretne leki występują zaskakująco często. Warto więc wiedzieć, które medykamenty mogą przyczynić się do rozwoju niepokojących objawów. Są wśród nich zarówno środki stosowane bez recepty, jak i te wydawane z przepisu lekarza czy używane podczas badań i zabiegów. Problemy najczęściej wywołują antybiotyki, ale mogą powodować je nawet produkty przeciwalergiczne!

Objawy alergii mogą wywoływać leki NLPZ, a nawet te przeciwuczuleniowe! Zobacz, jakie leki uczulają najczęściej. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Te leki uczulają najczęściej. Nie tylko salicylany są najbar...

Uczulenie na leki – objawy zwykle dotyczą skóry. Jak wygląda osutka polekowa?

Objawy alergii na leki to najczęściej wysypka skórna zwana też osutką polekową. Zmiany mogą być podobne do pokrzywki, mogą też pojawić się: rumień, wypryski, pęcherzyki, zmiany krwotoczne lub przebarwienia skóry.

Często pojawia się też pokrzywka wraz z obrzękiem tkanek miękkich zwłaszcza wokół ust i oczu, a także ogólnie na twarzy. To właśnie obrzęk naczynioruchowy związany z reakcją alergiczną stwarza największe niebezpieczeństwo. Jeśli opuchlizna obejmie język i gardło, oprócz chrypy czy bezgłosu może spowodować problemy z oddychaniem. To sytuacja, która bezpośrednio zagraża życiu i wymaga jak najszybszego wezwania pogotowia.

Zobacz też: Numer na pogotowie ratunkowe: 112 czy 999? Jaka jest różnica? Zobacz, jak wezwać karetkę i ile trzeba czekać na przyjęcie zgłoszenia

Możliwe symptomy związane z alergią na leki, które wymagają udzielenia pomocy medycznej, to także duszności, nudności, wymioty, biegunka, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych czy bóle mięśniowe i stawowe. Na szczęście jednak ciężki przebieg reakcji i wstrząs anafilaktyczny nie są częste. Dolegliwości najczęściej mają łagodny lub umiarkowany charakter.

Polecamy też:

Jak długo trwa wysypka lekach? Leczenie osutki polekowej

Objawy uczulenia polekowego pojawiają się w czasie przyjmowania danego leku, najczęściej po upływie 2-3 dni kuracji, choć mogą pojawić się nawet tydzień po niej – albo w kilka minut lub godzinę. Nie zawsze są to przy tym reakcje alergiczne, bo bywają też reakcje nadwrażliwości alergicznej i niealergicznej.

W przypadku wysypki czas jej pojawienia wynosi kilka dni, gdy lek stosuje się po raz pierwszy, lub kilka bądź kilkanaście godzin od jego kolejnego przyjęcia.

Wysypka polekowa i inne objawy alergii na lek ustępują samoistnie po zaprzestaniu jego stosowania – zwykle po kilku-kilkunastu godzinach, choć u niektórych osób mogą też utrzymywać się jeszcze przez wiele dni. W celu ich łagodzenia stosuje się leki przeciwhistaminowe (antyalergiczne), ew. sterydowe (np. na skórę, przy czym w najniższych stężeniach środki do smarowania są dostępne bez recepty). W przypadku nasilonej reakcji warto udać się do lekarza, który wypisze lek doustny.

Z lekarzem trzeba skonsultować się w każdym przypadku, gdy chce się odstawić lek przyjmowany z jego przepisu, zwłaszcza w chorobie przewlekłej. Najczęściej wybierze on inny, odpowiedni środek. Samodzielnie przerwanie kuracji stwarza ryzyko dla zdrowia i życia pacjenta.

Źródła:

Polecamy też: Te leki wracają do aptek. Znów będą dostępne antybiotyki, leki na cukrzycę i nadciśnienie. Zobacz najnowszą listę

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny