MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te kościoły, cerkwie i synagogi mają ponad 100 lat. Zobacz najstarsze świątynie Białegostoku

Piotr Łozowik
Stara Fara (lata budowy: 1617–1625) Kościół późnorenesansowy, murowany. Wewnątrz późnobarokowe wyposażenie fundowane przez Jana Klemensa Branickiego.
Stara Fara (lata budowy: 1617–1625) Kościół późnorenesansowy, murowany. Wewnątrz późnobarokowe wyposażenie fundowane przez Jana Klemensa Branickiego. Piotr Łozowik
Najstarszymi budynkami, które oparły się presji czasu i wydarzeniom są często obiekty sakralne. Nie inaczej jest w Białymstoku, gdzie najstarszą budowlą jest kościół. Białystok nie obfituje w obiekty zabytkowe, ale świątyń z ponad 100 letnią historią jest aż 12. Znasz je wszystkie i wiesz ile lat sobie liczą? Sprawdź!

Podlaski tygiel religijny

Województwo podlaskie stanowi na tle reszty kraju wyjątkowy obszar religijno-kulturalny. To właśnie w północno-wschodniej Polsce znajduje się spotkanie kultów i kultur co czyni nas regionem unikalnym w homogenicznym kraju.

Wyjątkowy czas Podlaskich Tatarów. Wyznawcy islamu rozpoczynają miesięczny post - ramadan

Wyraz różnorodności dają obiekty religijne:

  • kościoły, cerkwie,
  • synagogi, meczety,
  • kirchy, molenny.

Również na mapie stolicy województwa odnajdujemy wiele ciekawych i różnorodnych obiektów kultu religijnego. Sprawdziliśmy, które wyróżniają się najbogatszą historią.

Zobacz jak wyglądają obecnie najstarsze obiekty sakralne Białegostoku uszeregowane od najstarszego:

Stolica Podlasia w historii

Osada Białystok powstała między 1440 a 1444 rokiem, gdy na miejsce obecnego Rynku Kościuszki przybyli osadnicy z ziemi kolneńskiej, a do dzisiejszych Dojlid – z powiatu lidzkiego. W miejscu obecnego Rynku Kościuszki krzyżowały się drogi do:

  • Suraża,
  • Wasilkowa,
  • Choroszczy.

W ciągu następnych trzech lat powstają dwa dwory oraz kościół parafialny. W latach 1617–1626 z fundacji marszałka Piotra Wiesiołowskiego zbudowano zachowany do dziś stary kościół farny, najstarszą budowlę stolicy Podlasia.

Najstarsza bożnica żydowska została wybudowana w 1692 lub 1718 roku. Prawdopodobnie dotrwała do 1941 roku, gdy spłonęła wraz z całą dzielnicą żydowską. Z 1727 r. pochodzi pierwsza wzmianka o białostockiej cerkwi, która znajdowała się w miejscu obecnego soboru św. Mikołaja.

Jeśli chodzi o najstarszą świątynię prawosławną to jest nią obecnie cerkiewka Marii Magdaleny, która ufundowana została przez Jana Klemensa Branickiego w 1758 jako katolicka kaplica przydrożna. Jednak pierwsza cerkiew św. Mikołaja w Białymstoku według niektórych źródeł istniała już w XVI stuleciu.

Zobacz jak wyglądają obecnie najstarsze obiekty sakralne Białegostoku uszeregowane od najstarszego:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny