MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te choroby są rzadsze u kobiet niż u mężczyzn, ale pewne czynniki zwiększają zagrożenie. Sprawdź, dlaczego panie są zdrowsze i żyją dłużej

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Niektóre choroby są diagnozowane u kobiet rzadziej z tego powodu, że trudniej je wykryć. Właśnie dlatego panie nie powinny zaniedbywać regularnych kontroli stanu zdrowia.
Niektóre choroby są diagnozowane u kobiet rzadziej z tego powodu, że trudniej je wykryć. Właśnie dlatego panie nie powinny zaniedbywać regularnych kontroli stanu zdrowia. Thirdman/Pexels
Kobiety cieszą się lepszym zdrowiem niż mężczyźni, jednak to nie tylko kwestia genów i hormonów. To, że panie rzadziej cierpią na niektóre poważne schorzenia, to także wynik odmiennego stylu życia. Wyjaśniamy, które choroby są rzadsze wśród kobiet niż u mężczyzn oraz jakie są tego przyczyny. Ta wiedza może nie tylko pomóc paniom żyć dłużej, ale też lepiej chronić zdrowie bliskich.

Spis treści

Kobiety żyją dłużej niż mężczyźni

Kobiety są ogólnie zdrowsze niż mężczyźni i żyją dłużej – według ostatnich danych w Polsce różnica ta wynosi aż 8 lat. Tak, jak w innych zachodnich społeczeństwach, panie nie tylko dożywają jednak starszego wieku niż mężczyźni, ale są też mniej obciążone problemami zdrowotnymi w ciągu swojego życia. Chorować zaczynają w późniejszych latach i mają zwykle mniej chorób przewlekłych niż płeć przeciwna.

Panie rzadziej cierpią też na pewne poważne schorzenia, choć oczywiście nie dotyczy to chorób typowych dla danej płci, jak np. endometrioza i rak jajnika u kobiet czy rak prostaty u mężczyzn.

To trzeba wiedzieć:

Dlaczego panie są zdrowsze od panów?

Na powszechne choroby narażone są zarówno panie, jak i panowie, jednak to płeć wpływa na to, kto jest bardziej zagrożony ich rozwojem i w jaki sposób wpłyną one na stan zdrowia. Decyduje o tym wiele różnych czynników, zwłaszcza biologicznych, społecznych i psychologicznych.

Panie przed długi okres swojego życia chronione są przez żeńskie hormony płciowe. Przez cały okres płodności, czyli prawie do 50. roku życia, wzmacniają one działanie układu odpornościowego w zwalczaniu nie tylko infekcji, ale także stanu zapalnego i wywodzących się z niego chorób cywilizacyjnych.

Z badań wynika m.in., że w pandemii panie o ok. 30 proc. rzadziej przechodziły ciężki lub zakończony zgonem COVID-19, i to niezależnie od wieku, a powikłania grypy czy zapalenia płuc występują z nasileniem mniejszym o 20 proc. niż u panów.

Kobiety mają odmienne geny, metabolizm i anatomię, a także psychikę. Ta ostatnia wpływa na styl bycia i zachowania, które u pań są mniej ryzykowne i agresywne (również w sensie niszczących zdrowie nawyków). Lepsze zdrowie jest bowiem nie tylko sprawką genów i hormonów, które wpływają na organizm odmiennie u obu płci. Dużą rolę odgrywa też styl życia, który w przypadku pań jest zwykle o wiele lepszy.

Polecamy: Dlaczego kobiety powinny ćwiczyć rano? Płaski brzuch i niższe ciśnienie w zasięgu ręki. Mężczyźni powinni natomiast postawić na wieczorną aktywność

Płeć piękna rzadziej prowadzi się niezdrowo, tj. pali papierosy, nadużywa alkoholu i nielegalnych używek. Panie bardziej dbają o swoją dietę, aktywność fizyczną i regularne badania medyczne.

To jednak kobiety najczęściej dbają o zdrowie członków rodziny. Choć więc same są mniej zagrożone rozwojem niektórych schorzeń, pomagają w ich diagnozowaniu i leczeniu u swoich partnerów, mężów i synów. Dlatego wiedza na temat różnic w zachorowalności może okazać się dla nich bardzo przydatna.

Przeczytaj też: Na te choroby kobiety zapadają wielokrotnie częściej niż mężczyźni. Jakie to schorzenia i dlaczego? Jak rozpoznać ich wczesne objawy?

Te choroby są rzadsze u kobiet

Różnice w częstotliwości zachorowań między płciami dotyczą wielu problemów medycznych. Kobiety na przykład 10 razy rzadziej cierpią na przepuklinę pachwinową, ponad 3 razy rzadziej mają kamienie nerkowe, raka pęcherza i alkoholizm. Dwa razy rzadziej diagnozuje się u nich rozedmę płuc czy raka dwunastnicy.

To tylko niektóre problemy, które znacznie skracają długość życia. Są też jednak takie, które choć występują rzadziej u pań, mogą być dla nich takim samym lub nawet większym zagrożeniem niż u panów.

  • Choroba Parkinsona – u kobiet występuje 1,5-2 razy rzadziej niż u mężczyzn, a wiąże się z uszkodzeniami w mózgu. Pod ich wpływem upośledzona zostaje kontrola mięśni i dochodzi do ich drżenia. Kobiety inaczej reagują jednak na leczenie parkinsona, doświadczają szybszego postępu choroby i częściej umierają.
  • Autyzm – zaburzenia ze spektrum autyzmu są częściej diagnozowane u chłopców i dorosłych mężczyzn (szansa wynosi 1 na 54 osoby) niż u dziewczynek i kobiet (szansa to 1:252), choć obie płci mogą być w równym stopniu narażone na ich rozwój. To dlatego, że zewnętrzne objawy są bardziej widoczne u tej męskiej, natomiast u żeńskiej są maskowane za sprawą lepszych mechanizmów radzenia sobie z nimi.
  • Czerniak – to rodzaj nowotworu skóry, który po 65. roku życia aż dwa razy częściej rozwija się u mężczyzn i wiąże się u nich z cięższym przebiegiem choroby. U kobiet występuje jednak w młodszym wieku, bo przed pięćdziesiątką, dlatego również powinny kontrolować stan swojej skóry, a przede wszystkim unikać nadmiernej ekspozycji słonecznej.
  • Rak trzustki – rzadziej rozpoznaje się go u kobiet, ponieważ mniej przedstawicielek płci pięknej sięga wyroby tytoniowe. Zwiększone ryzyko zachorowania dotyczy więc także kobiet, które są palaczkami.
  • Dna moczanowa – ten typ bolesnej choroby zapalnej stawu wynika z nagromadzenia w nich kryształów kwasu moczowego. Z organizmów kobiecych związek ten jest łatwiej wypłukiwany dzięki hormonom w postaci estrogenów. Panie też z reguły spożywają mniej produktów, które powodują zaostrzenie choroby, takich jak czerwone mięso i alkohol. Dzięki temu na podagrę chorują nawet cztery razy rzadziej. Zagraża im jednak bardziej po menopauzie i niezdrowym stylu życia, w tym w związku z nadmierną ilością cukru w diecie.
  • Rozwarstwienie aorty – nieprawidłowości w budowie największej tętnicy, która dostarcza krew z serca do reszty ciała, mogą spowodować jej pęknięcie i śmiertelny krwotok wewnętrzny. U kobiet problem ten występuje rzadziej niż u mężczyzn, u których sprzyjają mu czynniki takie, jak palenie, wysokie ciśnienie krwi i miażdżyca. U pań są one rzadsze, jeśli jednak sięgają po papierosy i mają wymienione schorzenia, również one są zagrożone rozwarstwieniem aorty.
  • Kamienie nerkowe – rozwojowi kamicy nerkowej sprzyja dieta obfitująca w białko (najczęściej mięsna), a także w sól. Kobiety spożywają ich mniej niż mężczyźni, rzadziej są otyłe i częściej dbają o prawidłowe nawodnienie organizmu, przez z powodu choroby cierpią nawet dwa razy rzadziej. Jeśli jednak mają równie niezdrową dietę i masę ciała, także są zagrożone powstawaniem kamieni w układzie moczowym.
  • Marskość wątroby – choroba rozwija się pod wpływem uszkodzeń tego narządu i w związku z higieną stylu życia rzadziej dotyka kobiet. Wątrobę uszkadzają głównie toksyny, w tym aldehydu octowego, który powstaje w metabolizmie alkoholu etylowego. A także niealkoholowe stłuszczenie wątroby będące konsekwencją otyłości, zaburzeń lipidowych czy zapalenia tego organu. Te występują rzadziej u kobiet, ale jeśli już ich dotyczą, mogą w równym stopniu prowadzić do marskości wątroby.
  • Rak jelita grubego i rak nerki – u pań występują rzadziej, co również ma związek z lepszym stylem życia niż ten męski, a także mniejszym zawodowym narażeniem na czynniki szkodliwe dla układów wydalniczych. Używki, niezdrowa dieta, niedobór ruchu – te czynniki w większym stopniu dotyczą panów, jednak zły styl życia w przypadku pań będzie znacznie nasilał ryzyko rozwoju wspomnianych nowotworów.

Choć opisane choroby częściej dotykają mężczyzn, nie należy zapominać, że zapadają na nie także kobiety. Niezależnie od płci warto więc unikać czynników ryzyka ich rozwoju i dbać o regularne przeglądy zdrowia.

Sprawdź też:

Miej ciśnienie pod kontrolą

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Te choroby są rzadsze u kobiet niż u mężczyzn, ale pewne czynniki zwiększają zagrożenie. Sprawdź, dlaczego panie są zdrowsze i żyją dłużej - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny