MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tatry zamknięte dla turystów, Zakopane pod śniegiem. Filmy internautów ukazują ekstremalne warunki w górach

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Pod żadnym pozorem nie należy ignorować ostrzeżeń TOPR i Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Pod żadnym pozorem nie należy ignorować ostrzeżeń TOPR i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Sylwia Dabrowa / Polska Press / Archiwum
Zima powróciła do Polski, pokrywając większą część kraju warstwą zimnego puchu. Okazuje się, że takie warunki atmosferyczne nie są powodem do szczęścia dla tych, którzy planowali urlop na Podhalu. „Zimowa stolica Polski" – Zakopane – znajduje się pod grubą warstwą śniegu, a cały obszar Tatr został zamknięty dla turystów. Ekstremalne warunki w górach i filmy internautów rzeczywiście jeżą włosy na głowie – zobaczcie sami i pod żadnym pozorem nie wychodźcie w góry.

Spis treści

Tatry zamknięte dla turystów – powodem ekstremalnie trudne warunki

Tatrzański Park Narodowy 4 lutego 2023 roku poinformował o zamknięciu całego obszaru polskich Tatr dla ruchu turystycznego. Powodem są ekstremalnie trudne warunki – gruba warstwa śniegu i 4. stopień zagrożenia lawinowego.

NA WNIOSEK TOPR Z POWODU BARDZO TRUDNEJ SYTUACJI POGODOWEJ ORAZ WYSOKIEGO ZAGROŻENIA LAWINOWEGO – 4 STOPIEŃ CAŁY OBSZAR TATR POLSKICH ZOSTAJE ZAMKNIĘTY DO ODWOŁANIA – poinformował TPN.

Zakaz obejmuje wszystkich turystów – także narciarzy i pozostałych amatorów sportów zimowych. Warunki w Tatrach rzeczywiście mrożą krew w żyłach – dosłownie i w przenośni:

Lawina w Tatrach. „Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu”

Na całym obszarze Tatr odnotowano 4. stopień zagrożenia lawinowego – przedostatni w 5-stopniowej skali. Jak informuje TOPR, na stromych stokach nawet niewielkie obciążenie jest w stanie spowodować gwałtowne osunięcie śniegu. Sytuacja pogodowa w Tatrach dodatkowo przyczynia się do pogorszenia warunków i zwiększonego zagrożenia – góry pokryła potężna warstwa śniegu (miejscami mająca grubość nawet 180 centymetrów – np. na Kasprowym Wierchu), prognozuje się też spore ochłodzenie.

TOPR nie wyklucza, że bardzo duże lawiny mogą schodzić nawet samoistnie:

Pokrywa śnieżna na większości stromych stoków jest słabo związana. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach. W niektórych przypadkach należy spodziewać się licznych samoistnych dużych, a często bardzo dużych lawin – czytamy w komunikacie.

Nagranie leśniczego Grzegorza Bryniarskiego dobitnie pokazuje, jak niszczycielska potrafi być lawina – ta z filmu zeszła ze Żlebu Żandarmerii, pochłaniając ogromną część lasu. Tylko w ciągu dwóch dni na terenie Tatr zeszło sześć lawin.

Niektórzy turyści nieodpowiedzialnie bagatelizują zakaz, co może skończyć się dla nich tragicznie. W miniony weekend ratownicy TOPR zostali wezwani do narciarza, który – mimo licznych ostrzeżeń – zignorował je i wybrał się na Kasprowy Wierch. Turysta opadł z sił w Dolinie Goryczkowej, nie mógł kontynuować drogi pod górę ani zawrócić. Potrzebna była pomoc ratowników, którzy przetransportowali mężczyznę do Kuźnic i przekazali zespołowi karetki.

Tatry zamknięte do odwołania. Zapomnijcie o wycieczce na Kasprowy Wierch i nad Morskie Oko

Tatrzański zakaz wstępu na teren TPN obejmuje wszystkie miejsca, bez wyjątku. Dotyczy to także szlaku prowadzącego nad Morskie Oko oraz funkcjonowania kolei na Kasprowym Wierchu. Niemożliwy do odwołania jest także zakup biletów wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Schroniska w Tatrach odcięte od świata. Takiego śniegu nie było już bardzo dawno

Z trudną sytuacją pogodową mierzą się także pracownicy górskich schronisk, rozlokowanych w kluczowych punktach Tatr. Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich zostało „odcięte od świata” przez grubą warstwę śniegu. Na szczęście – jak podkreślił personel – zapasów mają dość, by móc przeczekać najtrudniejszy okres. W schronisku byli także turyści, którzy mimo ostrzeżeń opuścili teren „Pięciu Stawów” i wyposażeni przez schronisko w odpowiedni sprzęt zeszli na dół.

Pracownicy schroniska rozpoczęli proces odśnieżania i wytyczania ścieżek w pobliżu obiektu. Efektami swojej pracy co jakiś czas dzielą się w mediach społecznościowych, a na załączonych zdjęciach widać, że śnieżne zaspy są naprawdę ogromnych rozmiarów.

Należy pamiętać, że w przypadku pobytu w schronisku podczas tak trudnych warunków nie należy go opuszczać. Najrozsądniejszym wyjściem jest wtedy stosowanie się do zaleceń Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i zaczekanie, aż warunki na szlakach ulegną poprawie.

Zasypane Zakopane, czyli powrót wielkiej zimy na Podhalu. Zobaczcie niesamowite nagrania

Intensywne opady śniegu nie ominęły także „zimowej stolicy Polski”, czyli uwielbianego przez turystów Zakopanego. Grubość pokrywy śnieżnej dochodzi tam w niektórych miejscach nawet do ponad 80 centymetrów. Użytkownicy portalu TikTok na bieżąco dzielą się nagraniami miejskiej scenerii pod grubą warstwą białego puchu – zobaczcie sami.

Zapraszamy do galerii pięknych zdjęć ze słonecznego weekendu w Zakopanem. Tak wyglądały pierwsze dni ferii zimowych w stolicy Podhala.

Ferie w Zakopanem na pięknych zdjęciach. Puchar Świata w sko...

Źródło: TPN, TOPR, Twitter, Facebook, TikTok

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

  • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
  • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
  • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
  • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
  • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
  • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tatry zamknięte dla turystów, Zakopane pod śniegiem. Filmy internautów ukazują ekstremalne warunki w górach - Strona Podróży

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny