MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taśmy Kaczyńskiego. „Gazeta Wyborcza” ujawnia wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego sprzed 24 lat

Leszek Rudziński
Marek Szawdyn
Dziennik opublikował zapis rozmowy obecnego prezesa PiS z politologiem Tomaszem Grabowskim z maja 1994 r. „On nie był w stanie być premierem rządu koalicyjnego, bo wtedy nie byłby zbawcą ojczyzny. Ci ludzie z pokolenia '56 są ambitni na poziomie, który określić trzeba jako maniakalny" – miał mówić wówczas Kaczyński o Janie Olszewskim.

Gazeta informuje, że rozmowa pomiędzy politologiem Tomaszem Grabowskim przygotowującym doktorat na Uniwersytecie w Berkeley, a Jarosławem Kaczyńskim została zapisana na czterech kasetach. Jak podkreśla dziennik wypowiedzi nagrane na taśmach „różnią się od wywiadów prasowych Kaczyńskiego”.

Gazeta przytacza fragmenty nagrań w których prezes PiS mówił m.in. o działaniach „Solidarności” i Antonim Macierewiczu.

„Macierewicz miał wodzowskie zacięcie bez wodzowskich kwalifikacji. On jest człowiekiem na pewno zdolnym i sprawnym i – żeby było jasne – nieprzeciętnym, ale nie ma kwalifikacji Piłsudskiego, a wyraźnie chciał być Piłsudskim" - mówił Kaczyński o byłym już ministrze obrony narodowej.

Prezes PiS mówił także o swoich próbach dostania się do ówczesnego rządu. „Mazowiecki mnie do tego rządu nie wziął i ja nie bardzo rozumiałem, o co tutaj chodzi. Po co mu konflikt ze mną? (…) Był pewnie przekonany, że do rządu mam wejść po to, by być człowiekiem Wałęsy i szefem Mazowieckiego” - tłumaczył.

Dodał, że chciał być członkiem rządu „ze względów ambicjonalnych”. „Wydawało mi się, że być w pierwszym rządzie niekomunistycznym to jest w jakimś sensie zapisać się w historii. I rzeczywiście na tym mi zależało" – czytamy w dzienniku.

Mówiąc o swoich związkach z „Solidarnością” Jarosław Kaczyński miał przyznać, że był poza głównym nurtem wydarzeń. „Nasza pozycja była coraz słabsza, gdyby nie stan wojenny zarząd [regionu "Solidarności"] pozbawiłby nas formalnego statusu doradców. W końcówce moja pozycja polityczna była żadna - stwierdził.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Taśmy Kaczyńskiego. „Gazeta Wyborcza” ujawnia wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego sprzed 24 lat - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny