Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi Edukacyjno-Zawodowe Młodzieżowe priorytety - zawodowa edukacja

Krystyna Kościewicz
Diana Podsiadlik i Kinga Werpachowska z kl. III b ZS nr 1 w Hajnówce podczas tegorocznych targów
Diana Podsiadlik i Kinga Werpachowska z kl. III b ZS nr 1 w Hajnówce podczas tegorocznych targów Krystyna Kościewicz
Aż 18 wystawców przedstawiło swoją ofertę młodzieży gimnazjalnej powiatu hajnowskiego. Okazją były Targi Edukacyjno-Zawodowe "Młodzieżowe priorytety - zawodowa edukacja".

Takie targi są nam bardzo przydatne - mówi Diana Podsiadlik z kl. III b ZS nr 1 w Hajnówce. - Choć z drugiej strony ciężko wybrać, bo nie wiadomo, jaki kierunek będzie lepszy, żeby potem mieć pracę. Idę do liceum, potem do szkoły policyjnej.

- Drugi raz jesteśmy na takich targach - dodaje Kinga Werpachowska, także z ZS nr 1 w Hajnówce. - Tutaj można się zastanowić nad swoją przyszłością. Ja wybrałam zawodówkę, kierunek fryzjer.

To już IV edycja targów edukacyjno-zawodowych. Organizatorem było Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białymstoku i jednostki powstałe w ramach projektu "OHP jako realizator usług rynku pracy" - Punkt Pośrednictwa Pracy, Młodzieżowe Centrum Kariery i Ośrodek Szkolenia Zawodowego w Hajnówce.

- Targi są skierowane do młodzieży gimnazjalnej, która wchodzi w nowy etap życia, czyli wybiera kolejny szczebel edukacyjny. Dlatego zaprosiliśmy wszystkie hajnowskie szkoły ponadgimnazjalne - Zespół Szkół Zawodowych, LO, LO z DNJB, Ośrodek Kształcenia Zawodowego, Technikum Leśne w Białowieży, a także szkołę mechaniczną z Bielska Podlaskiego i Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie - wymienia Marzena Tichoniuk, pośrednik pracy z hajnowskiego Punktu Pośrednictwa Pracy OHP. - Jak widać, targi cieszą się ogromnym zainteresowaniem, odwiedziły nas niemal wszystkie szkoły z powiatu hajnowskiego. Byli gimnazjaliści z Dubin, Dubicz, Białowieży, Czyż. Starałyśmy się dotrzeć do wszystkich uczniów, żeby mieli możliwość w jednym miejscu i czasie poznać ofertę edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych, a także spotkać się z potencjalnymi pracodawcami. Frekwencja bardzo nas zaskoczyła, bo około 500 osób pojawiło się na targach. Dobrze, że młodzież się interesuje, chce poznać szkoły.

Dla tej grupy wiekowej pojawiły się oferty pracy jako kolportera ulotek czy wolontariusza. Ale były także oferty pracy za kilka lat.

- Uczniowie mogą wybrać szkołę budowlaną, w trakcie nauki zapraszamy na praktyki u nas, a potem do pracy przy budowie domów modułowych w Norwegii - mówi Katarzyna Ignatiuk z firmy Unihouse z Bielska Podlaskiego. - Nasza firma cały czas się rozwija, jest więc potrzebna kadra.
- Zapraszamy młodzież, żeby korzystała w takiej formy zatrudnienia, jaką jest wolontariat, ponieważ jest to dodatkowe doświadczenie, które można umieścić w CV, a pracodawca zwraca na to szczególną uwagę - zachęca Marzena Tichoniuk.

Najciekawsze stoisko przygotował Zespół Szkół Leśnych w Białowieży. Uczniowie tej szkoły pokazali na żywo niemal wszystko to, co kojarzy się z zawodem leśnika.

Ofertę kształcenia po gimnazjum miała także Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku Podlaskim. Chodzi o służbę przygotowawczą i przystąpienie do Narodowych Sił Rezerwowych, ale nie jest to równoznaczne z pracą w wojsku.

Z konkretną propozycją przygotowania zawodowego zaprezentował się Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie.

- Prowadzimy kierunki, jakich nie ma w Hajnówce - mówi Joanna Kowalska, wychowawca z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie. - Staramy się zapewnić takie kierunki kształcenia, na jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny