Tarcza Antykryzysowa. Oddział ZUS w Białymstoku rozpatrzył 31,5 tys wniosków o postojowe na kwotę 61,5 mln zł. Pomoc otrzymało też Społem

OPRAC.:
Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Wiceprezes Elżbieta Chalecka poinformowała na konferencji z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim, że spółdzielnia skorzystała z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników i pomocy do składek ZUS Tomasz Maleta
85,2 mln zł otrzymali podlascy przedsiębiorcy w ramach w ramach dofinansowania do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. To jeden z elementów Tarczy Antykryzysowej. Pozwoliło to na wsparcie 17 899 miejsc pracy w województwie podlaskim.

Mamy kilka ważnych instrumentów wsparcia polskich przedsiębiorców w trudnej sytuacji epidemicznej, m.in. tarczę antykryzysową, którą zaproponował rząd, a która angażuje również samorządy. Mamy też tarczę finansową, za którą odpowiada Polski Fundusz Rozwoju - zaznaczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski na konferencji prasowej przed siedzibą .

W ramach dofinansowania do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - jednego z elementów Tarczy Antykryzysowej - podlascy przedsiębiorcy otrzymali 85,2 mln zł, co pozwoliło na wsparcie 17 899 miejsc pracy.

Jedną z firm, która z tego skorzystała jest działająca w Białymstoku Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Społem", która zatrudnia 1,7 tys. osób i jest jednym z największych pracodawców w mieście. Wiceprezes Elżbieta Chalecka poinformowała na konferencji, że spółdzielnia skorzystała z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników i pomocy do składek ZUS. PSS "Społem" dostała 3 mln zł, co pokrywa jedną trzecią kosztów potrzebnych na wynagrodzenie dla pracowników.

- Nasz wniosek był procedowany bardzo szybko. To znaczny zastrzyk finansowy dla naszej Spółdzielni. Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników pozwoli nam złapać oddech - możemy się teraz skupić na działalności operacyjnej, nie musimy się martwić o to, że w przyszłym miesiącu nie będziemy mieli funduszy na wypłaty - powiedziała wiceprezes Elżbieta Chalecka.

Czytaj też:Druga fala jesienią? To zależy jak przetrzymamy wiosnę

Mikropożyczki

Do powiatowych urzędów pracy podlascy mikroprzedsiębiorcy złożyli 43 726 wniosków o przyznanie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, z czego ponad 35 tys. wniosków urzędy rozpatrzyły pozytywnie. Łączna kwota dofinansowania to 175 291 498,34 zł (dane na 1.06).

Pożyczka dla mikroprzedsiębiorcy to maksymalnie 5 tys. zł. Jest wypłacana jednorazowo, po podpisaniu umowy. Okres jej spłaty nie może przekroczyć 12 miesięcy, przy czym rozpoczęcie spłaty pożyczki następuje po trzymiesięcznym okresie karencji.

Europejski Fundusz Społeczny

Pracodawcy, którym przez pandemię koronawirusa spadły obroty, mogą również starać się o dofinasowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), o co zabiegało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. To także jedno z rozwiązań w ramach Tarczy Antykryzysowej. Pracodawcy z Podlaskiego złożyli 7291 wniosków, z czego ponad 5456 rozpatrzono pozytywnie - to wsparcie ponad 12 tys. pracowników na łączną kwotę 70 822 018 zł.

Czytaj też: Odmrażanie hoteli jak po grudzie

Zwolnienie ze składek ZUS i postojowe

Część rozwiązań w ramach Tarczy Antykryzysowej realizuje również Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy mogą skorzystać m.in. ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych. Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowują prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek.

Zwolnienie składek:

  • za marzec otrzymało 35347 podlaskich firm na kwotę 94 806 183,08 zł.
  • za kwiecień otrzymało 34 022 podlaskich płatników na kwotę 81 646 657,49 zł.
  • łączna kwota zwolnienia ze składek to 176 452 840,57 zł.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, zarówno jednoosobową, jak i zatrudniający pracowników oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych – jeśli spełniają określone warunki, mogą ubiegać się w ramach Tarczy Antykryzysowej o świadczenie postojowe, które ma zrekompensować utratę przychodów. Oddział ZUS w Białymstoku rozpatrzył 31 509 wniosków o postojowe na kwotę 61 510 731,92 zł. (dane na 2.06).

Zobacz:Bony antywirusowe do wzięcia

Tarcza Finansowa PFR

Rządową Tarczę Antykryzysową wzmacnia również Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla firm i pracowników. To program wsparcia o wartości 100 mld zł skierowanym do mikrofirm (zatrudniających co najmniej 1 pracownika) oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Jego celem jest ochrona rynku pracy i zapewnienie firmom płynności finansowej w okresie poważnych zakłóceń w gospodarce. Program skierowany jest do około 670 tys. polskich przedsiębiorców. Ma pomóc im powrócić na ścieżkę wzrostu po zamrożeniu gospodarki w czasie walki z koronawirusem.

O pomoc w ramach Tarczy Finansowej PFR wnioskowało 4 910 podlaskich firm, które zatrudniają 45 125 pracowników. Kwota uzyskanego przez nie wsparcia to 981 797 279 zł.

Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie