Tarcza 2.0. Pożyczki dla firm.
Nowa ustawa zawiera zmiany, o które zabiegali przedsiębiorcy. Poszerza grono mikroprzedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z pożyczki. Wśród nich są podmioty, które nie zatrudniają pracowników, poprzez rezygnację z warunku utrzymania przez mikroprzedsiębiorcę stanu zatrudnienia, w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r. Aby skorzystać z umorzenia pożyczki, mikrofirma będzie musiała prowadzić działalność przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki. Warunek ten będzie miał zastosowanie do wszystkich pożyczek, tj. również tych, które zostaną udzielone do dnia wejścia w życie przedmiotowej zmiany.
Tarcza 2.0. Zwolnienie z ZUS.
Sejm przyjął poprawkę senatu dotyczącą zwolnienia ze składki ZUS wszystkich firm jednoosobowych niezależnie od wysokości przychodu. Wcześniejsze zapisy dawały takie prawo tym, których przychód nie przekroczył 15 600 złotych.
Tarcza 2.0 dla samozatrudnionych
Tarcza z 1 kwietnia zwalniała ze składek ZUS za trzy miesiące (marzec, kwiecień, maj) osoby samozatrudnione i zatrudniające do 9 osób. Nowa tarcza antykryzysowa 2.0 zwiększa grono przedsiębiorców mogących liczyć na zwolnienie z ZUS o firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników. Zwolnienie dotyczy nie całości, ale połowy składek.
Tarcza 2.0 dla kogo?
Nowa ustawa o tarczy antykryzysowej 2.0 jest próbą pomocy dla osób samozatrudnionych, dla dużych firm, mikrofirm, rolników, bezrobotnych, mikroprzedsiębiorców, którzy najbardziej ucierpieli z powodu epidemii koronawirusa w Polsce. Rząd będzie musiał znaleźć w budżecie grubo ponad 200 mld złotych.
Tarcza 2.0. Pozostałe ważne postanowienia
- Przedłużono kadencję związków sportowych do nie dłużej niż 30 września 2021 r. jeśli upływać ona będzie do 30 czerwca 2020 roku.
- Rozszerzono grono przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z 3-miesięcznych „wakacji składkowych” o firmy zatrudniające do 49 osób. Firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą zwolnione z opłacania składek w wysokości 50 procent łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników.
- Wydłużono okres wypłaty świadczenia postojowego. Zamiast jednokrotnego wsparcia dla przedsiębiorców i osób zatrudnionych na tzw. umowie śmieciowej, będzie możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, nie więcej niż trzykrotnie.
- Nie będzie zmian w zasadach przyznawania zasiłku opiekuńczego. Ten, zgodnie z rekomendacją Senatu, miał przysługiwać także opiekunom dzieci do 12. roku życia. Oznacza to, że nadal obowiązuje zasada, zgodnie z którą zasiłek otrzymają rodzice dzieci do lat 8.
Zobacz też: Podlaski rynek pracy może nawet przez dwa lata wracać do stanu sprzed pandemii i ograniczeń