MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taniec, aerobik, wycieczka rowerowa. Tak się zmieni szkolny WF

Urszula Zimnoch, [email protected], tel. 085 748 95 81
Na sali gimnastycznej będą taniec i aerobik.
Na sali gimnastycznej będą taniec i aerobik. Fot. Bogusław F. Skok/Archiwum
Od września zajęcia z wychowania fizycznego nie będą ograniczały się tylko do grania w piłkę na sali gimnastycznej. Będą również zajęcia rekreacyjno-zdrowotne, taneczne oraz aktywne formy turystyki. Na przykład turystyka piesza i rowerowa.

Od września w szkołach podstawowych, gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych w ramach obowiązkowych godzin WF, dwie z nich mogą być przeprowadzone jako zajęcia pozalekcyjne lub pozaszkolne. Mogą to być rożne formy turystyki, np. wycieczki rowerowe, ale również basen, taniec czy aerobik. W ten sposób minister edukacji narodowej chce zachęcać młodzież do aktywnego spędzania czasu.

- W mojej szkole jest sporo ludzi, którzy nie chcą chodzić na WF - przyznaje Bartosz Murzyn, uczeń Technikum Budowlano-Geodezyjnego w Białymstoku. - I nic ich do tego nie przekona.

Jednak minister edukacji Katarzyna Hall chciałaby namówić uczniów do większej aktywności fizycznej. Rewolucja dotyczy podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Z czterech obowiązkowych godzin WF dwie mogą być przeznaczone na zajęcia pozalekcyjne lub pozaszkolne. Chodzi o lekcje sportowe, rekreacyjno-zdrowotne, taneczne lub aktywne formy turystyki. Na przykład turystyka piesza, rowerowa, górska. Ale też basen czy aerobik.

Zdecydują dyrektorzy

Szkoły mają przygotować własną ofertę edukacyjną. Nie wszyscy dyrektorzy jednak już o tym wiedzą.

- To chyba dotyczy tylko szkół gimnazjalnych? - zastanawia się Marek Onoszko, dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta. - Muszę to sprawdzić. Ale jesteśmy w stanie zorganizować aerobik, zajęcia taneczne czy też wycieczki rowerowe.

- Faktycznie, może jeszcze nie do wszystkich dyrektorów szkół ta informacja dotarła, bo to świeża sprawa - wyjaśnia Wojciech Janowicz, szef departamentu edukacji, kultury i sportu w magistracie. Jest jednak przekonany, że białostockie szkoły nie będą miały problemu z przygotowaniem atrakcyjnej oferty.

Taniec, rowery, aerobik

- Mamy o tyle dobrze, że to, co się teraz proponuje, już u nas funkcjonuje - mówi Leszek Kochanowski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 9 w Białymstoku. Jako czwarta godzina WF w klasach gimnazjalnych odbywają się zajęcia z tańca towarzyskiego. I cieszą się dużą popularnością wśród uczniów.

- Zajęcia te cieszą się dużą popularnością wśród uczniów - mówi Kochanowski.

- U mnie w gimnazjum był taniec towarzyski. Bardzo nam się to podobało - wspomina Karolina Kraszewska, która od września zacznie naukę w liceum. Zajęcia chwali też mama Karoliny. - Na balu gimnazjalistów dzieci potrafiły przynajmniej tańczyć.

- Wycieczki rowerowe? To bardzo dobry pomysł - twierdzi Alicja Gromada. Jej córka uczy się w szkole ponadgimnazjalnej. - Bo inaczej to dzieci zasiedzą się przed komputerami. A tak przynajmniej zobaczą coś ciekawego.

Z nowych form WF cieszą się już uczniowie.

- Każde wyjście ze szkoły wzbudza u mnie w klasie wielki entuzjazm - mówi Izabela Wojtkielewicz, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. - Szczególnie wtedy, gdy często ta trzecia godzina WF jest przesiedziana - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny