MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tania woda. Czy picie kranówki jest zdrowe? W ten sposób możesz zaoszczędzić krocie na wodzie do picia

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Wokół picia wody z kranu narosło wiele mitów. Dzisiaj często jest lepsza jakościowo, niż woda z butelki ze sklepu.
Wokół picia wody z kranu narosło wiele mitów. Dzisiaj często jest lepsza jakościowo, niż woda z butelki ze sklepu. unsplash
Wokół picia wody z kranu narosło wiele mitów. Dzisiaj często jest lepsza jakościowo niż woda z butelki ze sklepu. Nie zawsze mamy możliwość sprawdzenia jakości wody w kranie, ale są pewne proste sposoby, które można wykorzystać. Jednym z nich jest wykręcenie numeru do wodociągów i zdanie kilku prostych pytań. Podajemy także inne informacje i rozprawimy się z mitami nt. jakości kranówki. Sprawdzamy, gdzie kupić najtańszą wodę.

Spis treści

Woda z kranu jest zdatna do picia

Woda kranowa, która płynie w naszych rurach i kranach jest zdatna do picia. Mimo to powszechnie panuje przekonanie, że:

  • nie jest zdrowa,
  • nie należy jej pić,
  • kamień w wodzie jest niebezpieczny.

Nim woda trafi do naszych kranów, wcześniej jest uzdatniana przez zakłady wodociągowe. Aktualnie kranówka spełnia niezbędne wymogi i jest zdatna do picia. Faktem jest, że na terenie całej Polski występują różnice w jej jakości, choć za każdym razem gatunek wody pozwala na jej picie bez przegotowania.

Pomimo tego wielu z nas decyduje się na zakup filtrów lub wody butelkowanej.

– Przyczyna może tkwić w przeszłości, kiedy to w wodzie wodociągowej było dużo chloru, a równocześnie sieć nie była w 100% szczelna i mogły się do niej dostawać zanieczyszczenia. Zaś z jeszcze dawniejszych czasów pochodzi przeświadczenie, że w wodzie wodociągowej mogą rozwijać się mikroorganizmy chorobotwórcze – tłumaczy prof. Agnieszka Nawirska-Olszańska, ekspertka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z Katedry Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych cytowana przez „Głos uczelni”.

Raport „Global Bottled Water Industry: A Review of Impacts and Trends” opracowany w ramach Uniwersytetu ONZ podkreśla, że normy wody w kranie są bardziej wygórowane, niż te odnoszące się do wody z butelki.

Chociaż istnieją przykłady problemów z jakością wody z publicznych wodociągów, w większości bogatych krajów jest ona ogólnie dobrej jakości i bezpieczna do picia z filtrem lub bez. Jej dostarczanie jest ściśle regulowane i często badane, a parametry jakości wody są publicznie ujawniane – dowiadujemy się z raportu.

Tymczasem woda, którą możemy kupić w butelkach, nie musi spełniać takich standardów.

Obecnie jedynym problemem jakości kranówki może być stan techniczny wewnętrznej instalacji wodnej. Uszkodzone lub skorodowane rury znajdujące się wewnątrz budynku bywają przyczyną pojawiania się w wodzie dodatkowych składników. Nie ma ich jednak w wodzie przesyłanej przez wodociągi.

Aby się przed tym ustrzec, warto zwrócić uwagę na zmienioną barwę lub smak wody. Można również posiadać w domu odpowiednie testy jakości wody. Te jednak nakierowane są zwykle na badanie twardości, pH, zawartości chloru lub żelaza.

Odkładanie się kamienia w czajniku zwykle jest traktowane jako objaw złej jakości wody. Tymczasem kamień świadczy tylko o tym, że woda, której używamy, jest twarda. Według badań prof. Juliana Aleksandrowicza (1908-1988), picie miękkiej wody może zwiększać ryzyko chorób serca i układu krążenia.

Tyle wody należy pić w ciągu dnia

Przyjmuje się, że na jeden kilogram masy ciała, powinno się wypijać około 0,02 litra wody. Jednak zapotrzebowanie na wodę zależy tak naprawdę od wielu czynników. Zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody – w zależności od płci, temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. A w czasie intensywnego wysiłku i upałów nawet do 4-5 litrów na dobę – czytamy na rządowej stronie pacjent.gov.pl.

Ile kosztuje woda z kranu?

Cena wody z kranu może się różnić w zależności od regionu i konkretnych wodociągów, które dostarczają nam ją do domu. Wiemy już, że opłaty zarówno za wodę, jak i ścieki wzrosną. Przedsiębiorstwo państwowe „Wody Polskie” przeprowadza obecnie skomplikowany proces ustalania, jaki będzie nowy poziom cen za wodę i odbiór ścieków. Możliwości zwiększenia cen chce jedna trzecia gmin. Część z wniosków o nowe ceny została przez „Wody Polskie” już zaakceptowana.

Mimo to możemy założyć, że w przypadku wody z kranu cena za metr sześcienny (kubik) to około 10 zł. Kubik ma 1000 l. To oznacza, że za litr takiej wody zapłacimy mniej więcej 1 grosz.

Takie są ceny wody butelkowanej

Tymczasem kupno 2-, lub 3-litrowej butelki z wodą w sklepie to wydatek kilku złotych. To podobna wartość, co cena wody, którą wypijamy przez cały rok. W przypadku kranówki 1 grosz pomnożony przez 4 litry dziennie razy 365 dni da nam prawie 15 zł, czyli tyle, co kilka butelek.

Plastikowe butelki PET nie są ekologiczne

Raport „Global Bottled Water Industry: A Review of Impacts and Trends” opracowany w ramach Uniwersytetu ONZ przyjrzał się wodzie butelkowanej sprzedawanej na rynku.

Według raportu sam ten rynek obecnie na całym świecie warty jest około 270 miliardów dolarów. To szacunkowo 350 miliardów litrów.

Co minutę na świecie sprzedaje się ponad milion butelek, a wraz z utylizacją jednorazowych butelek pojawia się kwestia zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Prowadzi to do poważnego problemu, ponieważ rozkład materiałów plastikowych może trwać nawet 1000 lat – czytamy w publikacji.

Autorzy raportu szacują, że w 2021 roku branża ta wygenerowała ok. 25 milionów ton plastikowych śmieci. 85 proc. z butelek, w których sprzedawana była woda – trafiło na śmietnik.

Twórcy raportu widzą też pozytywne strony i misję dla branży. Woda butelkowana w miejscach o ograniczonym dostępnie do wody pitnej może być źródłem bezpiecznej wody nadającej się do spożycia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tania woda. Czy picie kranówki jest zdrowe? W ten sposób możesz zaoszczędzić krocie na wodzie do picia - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny