Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tamy bobrowe. Niszczyć czy udrażniać

(luk)
Pracownicy RDOŚ przygotowali kilka lat temu rury do udrażniania tam bobrowych
Pracownicy RDOŚ przygotowali kilka lat temu rury do udrażniania tam bobrowych Archiwum
Ostatnie chwile, by zabrać głos w sprawie traktowania tam bobrowych.

Trwają konsultacje projektu zarządzenia zezwalającego na niszczenie tam bobrów w województwie podlaskim. Jeszcze 20 maja można złożyć swoje uwagi do projektu. Zachęcają do tego zwłaszcza ekolodzy i przyrodnicy, którzy krytykują pomysł.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku przygotował projekt zarządzenia zezwalającego na niszczenie i usuwanie tam wybudowanych przez bobry na ciekach zlokalizowanych na terenie województwa podlaskiego, poza obszarami Natura 2000 i rezerwatami przyrody. Zarządzenie ma obowiązywać przez okres pięciu lat. Ma to być sposób na walkę z coraz większymi szkodami, wyrządzanymi przez te zwierzęta. Ale jako że projekt budzi kontrowersje, został poddany konsultacjom społecznym. I uwag krytycznych nie brakuje.

- Niszczenie tam opisywane jest w literaturze tematu, jako czynność bezskuteczna, gdyż bobry w krótkim czasie odbudowują zniszczone tamy - argumentuje Adam Bohdan z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. - Zgodnie z projektem zarządzenia tamy będą niszczone przez cały rok, w tym w okresie rozrodczym bobrów. Nawet dla gatunków łownych obowiązuje w czasie rozrodu okres ochronny, więc tym bardziej powinien obowiązywać dla gatunku chronionego.

Według autora krajowego planu ochrony bobra - dr Andrzeja Czecha - niszczenie tam będzie powodować oczywiste zakłócenia w funkcjonowaniu rodzin, narażenie młodych na drapieżnictwo przez lisy, wydry, wskutek odsłonięcia nor, oraz szereg negatywnych skutków hydrologicznych dla otoczenia cieków i innych zwierząt i roślin związanych z ciekami.

- Istnieje wiele znacznie skuteczniejszych i humanitarnych sposobów zapobiegania szkodom powodowanym przez bobry, jak choćby montowanie rur w tamach - dodaje Bohdan.
Uwagi i wnioski do projektu można składać do RDOŚ do 20 maja br.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny