Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wypoczywano przed wojną w Przyjezierzu. W latach 30. kwaterowano w okolicznych wsiach, a obiad na plażę przynosiła służąca [ZDJĘCIA]

Edmund Kozłowski
Przyjezierze przed wojną.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Przyjezierze przed wojną.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Fot. Archiwum rodziny Bartoszkiewiczów
Przyjezierze nad jeziorem Ostrowskim w gminie Jeziora Wielkie (pow. mogileński) to ulubione miejsce letniego wypoczynku mieszkańców Kujaw i ziemi mogileńskiej. Wraz z początkiem wakacji położona wśród lasów urokliwa miejscowość już zaczęła tętnić letnim, wczasowym rytmem. Przypomnijmy, jakie były narodziny tego malowniczego wczasowiska. Zaczęło się pod koniec lat 20. ubiegłego wieku.

Początki wykorzystywania dla wypoczynku malowniczego miejsca wśród lasu nad jeziorem w Przyjezierzu sięgają 1929 r. Zbudowano wówczas skocznię do wody, a przy plaży drewniany barak z krytym tarasem i niewielką restauracją. Już wtedy wynajętymi powózkami, wozami, na rowerach, przyjeżdżali na plażę do tej uroczej miejscowości w niedziele i dni świąteczne mieszkańcy Strzelna, Inowrocławia, Mogilna. Na dłuższy wypoczynek wynajmowano pokoje u gospodarzy w okolicznych wsiach.

Nad jeziorem rozbijali namioty harcerze z Mogilna, Strzelna, Poznania. W 1936 r. obozowali tu harcerze chorągwi wołyńskiej na Kresach. W następnym roku druhowie ze Strzelna ustawili na rozwidleniu dróg do Wójcina i Gaju drewniany krzyż nazywany od tej pory harcerskim. Pierwszy domek campingowy pojawił się w 1939 r., własnoręcznie zbudowany przez Leona Procha, mistrza kominiarskiego z Inowrocławia. Stał przy plaży, gdzie wiele lat później była kasa biletowa.

Lata 30. w Przyjezierzu. Kwaterowano u gospodarzy

W Przyjezierzu nie było wówczas domków campingowych ani innych miejsc noclegowych. Pierwszy camping zbudował w 1939 r. wspomniany Leon Proch z Inowrocławia. Goście, którzy chcieli zatrzymać się tu na dłużej, wynajmowali pokoje u gospodarzy w Ostrowie, Nowej Wsi i w Gaju.

- Moja rodzina już w latach 30-tych i nawet po wojnie do 1948 roku w okresie wakacji szkolnych wynajmowała pokoje u Józefa Zwolińskiego w Gaju. Wspólnie z nami mieszkali Naglowie i Siewkowscy z Inowrocławia. Wszystko co było potrzebne na dwa miesiące wakacji - naczynia, pościele, ubrania, łącznie z całą rodziną, przewoził platformą konną Stanisław Wojciechowski, spedytor z Mogilna - opowiadała nam kilka lat temu Maria Paczkowska z Mogilna.

- Oprócz nas, w Przyjezierzu odpoczywali inni mieszkańcy Mogilna; Jeskowie Grabianowscy, Skrzypczakowie, a z Bydgoszczy Szymankiewiczowie - wspominał Bolesław Bartoszkiewicz z Mogilna.

Cały dzień na plaży w Przyjezierzu. Obiad przynosiła z Gaju służąca

Wczesnym rankiem, aby nic nie uronić ze słońca i kąpieli w krystalicznej wodzie, całe rodziny z zapasem kanapek, kompotami i kocami wyruszały pieszo nad jezioro.

- Plażę od piaszczystej wówczas drogi oddzielał zagajnik, z którego do dziś pozostały nieliczne sosny, przerzedzone wycinką i upływem czasu. Odpoczywano w różny sposób. Leżakowanie, bujanie się na hamaku, gra w siatkówkę, lub w serso, polegająca na chwytaniu przy pomocy kijka wiklinowych obręczy, wyrzucanych przez partnera. Pływanie kajakami, zażywanie kąpieli. Odważniejsi skakali z drewnianej skoczni do wody - kontynuuje B. Bartoszkiewicz. - Plażowanie przerywał obiad, przygotowany na kwaterze w Gaju i przynoszony na plażę przez służącą - kontynuowała pani Maria, siostra Bolesława.

Przyjezierza przed wojną. Restauracyjka z bufetem. dwa razy w tygodniu dancingi

Po prawej stronie kąpieliska stał barak z zadaszonym tarasem. Znajdowała się tu wypożyczalnia kajaków, leżaków. Była również mała restauracyjka z bufetem, gdzie przy stolikach na tarasie można było coś zjeść, wypić lemoniadę, kawę czy zjeść lody. Wieczorem, dwa razy w tygodniu, na tarasie udekorowanym girlandami kolorowych chorągiewek, grała orkiestra, odbywały się dancingi. Atrakcją dla wypoczywających mieszczuchów były ogniska organizowane przez obozujących w okolicy harcerzy. Gdy zapadał zmierzch, gromadnie w nich uczestniczyli, włączając się do harcerskich śpiewów i zabawy.

W galerii prezentujemy kilka zdjęć Przyjezierza z lat 30. ubiegłego wieku, a więc sprzed ponad 80 lat. Wody w jeziorze Ostrowskim było wówczas bardzo dużo, na plaży nie straszyły tłumy, a wypoczynek w tym miejscu był prawdziwą przyjemnością. Uśmiechnięte twarze letników nie kłamią. To był inny świat. Popatrzcie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Sezon kąpielowy trwa w najlepsze i potrwa do 30 września. Wybraliśmy 10 najlepszych plaż w Poznaniu i okolicy. Sprawdzamy, gdzie możemy liczyć na atrakcje, opiekę ratownika, bezpłatny parking i czystą wodę. Sprawdź nasz ranking TOP 10 plaż w Poznaniu i okolicy. Tutaj odpoczniesz w upalne dni! Przejdź do galerii ---->

TOP 10 plaż w Poznaniu i okolicy. Tutaj odpoczniesz od upału...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny