Władysław Paszkowski to legendarny konserwator zabytków, który dokumentował po II wojnie światowej stan dziedzictwa północno-wschodniej Polski. Podczas swych wędrówek zahaczył też o Kanał Augustowski. To niezwykły, XIX-wieczny zabytek, który połączył Biebrzeę z Niemnem całym systemem przekopów, śluz, jazów przy jednoczesnym wykorzystaniu istniejących rzek czy jezior. Całość opracował Ignacy Prądzyński.
Na długości 100 kilometrów i 900 metrów powstało 18 śluz. Pierwsza z nich – Dębowo – zlokalizowana jest w pobliżu Biebrzy. Ostatnia – Niemnowo – w sąsiedztwie Niemna. Kanał Augustowski wpisany jest nie tylko do rejestru zabytków, ale też został uznany za Pomnik Historii. W 2010 roku Polska i Białoruś podjęły próbę wpisania kanału na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W ostatniej chwili wniosek jednak wycofano, by go poprawić.
Obecnie wojewódzki konserwator zabytków Adam Musiuk zapowiedział prace nad nowym wnioskiem, który pozwoli naszemu zabytkowi zdobyć międzynarodowe uznanie. Na ogrodzeniu siedziby wojewódzkiego konserwatora zabytków w Dojlidach – czyli na ogrodzeniu pałacyku Hasbachów – pojawiła się wystawa przedstawiająca historyczne zdjęcia kanału.
Autorem jest Władysław Paszkowski, a na zdjęciach można zobaczyć śluzy:
Augustów,
Przewięź,
Gorczyca,
Paniewo,
Perkuć,
Mikaszówka,
Sosnówek,
Kurzyniec.
Ta ostatnia położona jest dziś na granicy Polski i Białorusi.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?