Polski Ład to historyczna reforma systemu podatkowego. Największa od 30 lat. W jej ramach, wdrożone zostaną kolejne rozwiązania, które spowodują, że na reformie zyska jeszcze więcej podatników.
Podatkowy Polski Ład: nowe korzystne rozwiązania
- Preferencją dla klasy średniej objęte zostaną kolejne kategorie podatników. Rozszerzona zostanie ulga dla samotnych rodziców.
- Zabezpieczone zostaną wpływy z 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego
- Wprowadzony zostanie także nowy instrument wsparcia dla pracodawców, którzy tworzą miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami.
WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!
- Takie będą konsekwencje utraty prawa do ulgi dla klasy średniej: dopłata podatku i...
- Ulga dla klasy średniej uniemożliwia rozliczenie PIT z małżonkiem?
- Ład po naprawie: nauczyciele nie zapłacą wyższej zaliczki na podatek niż w ub.r.
- Traciłeś na Podatkowym Ładzie? Rząd poprawi przepisy: dla emerytów, zleceniobiorców
Składasz PIT-37: na pewno nie stracisz na zmianach
- Gwarantujemy że osoby, których przychody wynoszą do 12 800 zł brutto i którzy rozliczają się za pomocą PIT-37, zyskają bądź nie stracą ani złotówki na Polskim Ładzie. Jeżeli ktoś w rozliczeniu rocznym zauważy różnicę – wprowadzamy zasadę możliwości rozliczenia za 2022 r. wg zasad z 2021. Zwrot tej kwoty podatnik otrzyma z urzędu skarbowego – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.
Nowe korzystne zmiany: Rozszerzenie preferencji dla klasy średniej
Z preferencji dla klasy średniej już dziś korzystają pracownicy i przedsiębiorcy na skali podatkowej. Teraz stanie się ona dostępna dla jeszcze szerszego grona podatników.
Objęci nią zostaną m.in. emeryci i renciści, osoby na umowach zlecenia, osoby otrzymujące opodatkowane świadczenia ZUS oraz, w szerszym zakresie, nauczyciele akademiccy.
Korzystanie z preferencji będzie również możliwe przy zbiegu różnych umów np. umowy o pracę z umową zlecenia.
W efekcie jeszcze większa liczba osób zarabiających do 12 800 zł brutto miesięcznie będzie zyskiwać na reformie lub będzie ona dla nich neutralna.