Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak będzie wyglądać olimpiada w 2048 roku. Przerażające zdjęcia mówią więcej niż 1000 słów

OPRAC.:
Julia Karasiewicz
Julia Karasiewicz
Niedawno zakończyło się długo wyczekiwane sportowe wydarzenie, przełożone ze względu na pandemię koronawirusa - Olimpiada w Tokio. To dobry moment, by zastanowić się nad tym, jak mogą wyglądać kolejne letnie igrzyska. Wyobraźmy sobie rok 2048. Jak toczy się życie na Ziemi? Zgodnie z najnowszym raportem Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu nie jest zbyt kolorowo.
Niedawno zakończyło się długo wyczekiwane sportowe wydarzenie, przełożone ze względu na pandemię koronawirusa - Olimpiada w Tokio. To dobry moment, by zastanowić się nad tym, jak mogą wyglądać kolejne letnie igrzyska. Wyobraźmy sobie rok 2048. Jak toczy się życie na Ziemi? Zgodnie z najnowszym raportem Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu nie jest zbyt kolorowo. WWF
Niedawno zakończyło się długo wyczekiwane sportowe wydarzenie, przełożone ze względu na pandemię koronawirusa - Olimpiada w Tokio. To dobry moment, by zastanowić się nad tym, jak mogą wyglądać kolejne letnie igrzyska. Wyobraźmy sobie rok 2048. Jak toczy się życie na Ziemi? Zgodnie z najnowszym raportem Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu nie jest zbyt kolorowo.

Ludzkość zmieniła klimat. Teraz klimat zmieni nasze życie.

9 sierpnia 2021 roku, dzień po zakończeniu Olimpiady w Tokio, światło dziennie ujrzał druzgocący raport dotyczący zmian klimatycznych i przyszłości naszej planety. Stwierdzenie, że wyniki badań przeprowadzonych przez IPCC (Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu) są mocno pesymistyczne, byłoby eufemizmem. Jeszcze niedawno zakładaliśmy, że utrzymamy wzrost temperatur do końca obecnego stulecia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Aktualne prognozy wskazują, że się to nie uda - a taki wniosek zmienia wszystko.

Jak będą wyglądały Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2048 roku, jeśli nie zatrzymamy destrukcyjnych zmian? Zobacz zdjęcia w galerii.

(...) najbardziej prawdopodobny wzrost temperatur do końca wieku to 2,7 st. C. Bezpieczny to 1,5 stopnia. Jeszcze mamy wybór: albo drastyczny wzrost klęsk żywiołowych, albo szybkie redukcje emisji gazów cieplarnianych i zrównoważony rozwój. - WWF

Według autorów raportu, niektóre skutki ocieplenia są już nieodwracalne. Będą one tym poważniejsze, im bardziej podniesie się średnia temperatur na naszym globie.

Jakie wnioski płyną z raportu? Oto podsumowanie:

  1. Zgromadzone dowody wskazują jednoznacznie, że to człowiek jest sprawcą ogrzewania klimatu.
  2. Do 2040 roku średnia globalna temperatura powierzchni Ziemi wzrośnie o 1,5-1,6 stopnia Celsjusza w porównaniu do poziomu z epoki przedprzemysłowej.
  3. Ocieplenie klimatu destabilizuje pogodę, przez co nasilą się ekstremalne zjawiska pogodowe - takie jak upały po 50 stopni Celsjusza.
  4. Do 2100 roku poziom mórz może wzrosnąć o ponad 1 metr. Tereny przybrzeżne zostaną zalane, w tym część polskiego wybrzeża.
  5. Niektóre zmiany, jak wzrastający poziom mórz i oceanów, są nieodwracalne.
  6. Jesteśmy o krok od katastrofalnego przegrzania naszej planety, co pokazują nam najnowsze modele komputerowe.
  7. Do tej pory planeta Ziemia pochłaniała połowę emitowanych przez człowieka gazów cieplarnianych. Niebawem gleba, ocean i drzewa nie będą w stanie przyswoić nic więcej.
  8. Jedyne, co może ustabilizować klimat w przeciągu najbliższych 20-30 lat, to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do zera.

W odpowiedzi na raport Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres oświadczył:

Jak jasno wynika z dzisiejszego raportu, nie ma czasu na opóźnienia i nie ma miejsca na wymówki. (...) Alarm jest ogłuszający. Raport musi być sygnałem, który położy kres korzystaniu z węgla oraz innych paliw kopalnych, zanim zniszczą naszą planetę.

Co jednak, jeśli nie zatrzymamy globalnego wzrostu temperatur? Oto, jak mogą wyglądać Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2048 roku.

Susza

"Spalony" nabierze nowego znaczeniaWzrost średnich temperatur zwiększy częstotliwość i dotkliwość susz. Jeśli klimat ociepli się średnio
"Spalony" nabierze nowego znaczenia

Wzrost średnich temperatur zwiększy częstotliwość i dotkliwość susz. Jeśli klimat ociepli się średnio do 2 stopnie, susze będą występować od dwóch do trzech razy częściej niż obecnie.

Susze wpływają na zły stan gleby. W ciągu ostatnich 150 lat straciliśmy połowę jej wierzchniej warstwy. Jeśli nie zaczniemy szanować planety, za niecałe 30 lat mecze piłki nożnej będą się odbywać nie na soczyście zielonej murawie - ale suchej, popękanej ziemi.

źródło: WWF

WWF

Zanieczyszczenie powietrza

Olimpiada w maseczkach - i to nie z powodu pandemiiRocznie, z powodu zanieczyszczonego powietrza, umiera ponad 7 000 000 osób. Według WHO brudnym powietrzem
Olimpiada w maseczkach - i to nie z powodu pandemii

Rocznie, z powodu zanieczyszczonego powietrza, umiera ponad 7 000 000 osób. Według WHO brudnym powietrzem oddycha 9 na 10 osób. Co wpływa na złą kondycję powietrza w największym stopniu? Głównymi winowajcami są oczywiście ludzie. Do zanieczyszczeń dochodzi poprzez spalanie paliw kopalnych, palenie śmieci, używanie oleju napędowwego i benzyny oraz karczowanie lasów. Wyobrażacie sobie, że w niedalekiej przyszłości sportowcy będą rywalizować ze sobą w obowiązkowych maseczkach? Dla uściślenia: my też będziemy musieli je mieć na twarzy. Nie tylko w czasie pandemii.

źródło: WWF

WWF

Plastik w oceanach

Wpłynęliśmy na plastikowego przestwór oceanuCo roku do oceanu trafia 8 000 000 ton plastiku. Utrzymując tempo zanieczyszczenia, do 2050 roku w morzach
Wpłynęliśmy na plastikowego przestwór oceanu

Co roku do oceanu trafia 8 000 000 ton plastiku. Utrzymując tempo zanieczyszczenia, do 2050 roku w morzach będzie więcej śmieci plastikowych, niż ryb. Tworzywa sztuczne szkodzą nie tylko morskim zwierzętom - rozpadają się na drobne kawałki a stąd droga plastiku do naszego żołądka jest już bardzo krótka. Tygodniowo jemy taką ilość plastiku, jaka jest w karcie kredytowej. Smacznej rybusi?

źródło: WWF

WWF

Anomalie pogodowe

Medaliści w kapokuKryzys klimatyczny to nie tylko wzrost temperatur, ale także związany z nim rosnący poziom oceanów. Topniejące lądolody zasilają wody
Medaliści w kapoku

Kryzys klimatyczny to nie tylko wzrost temperatur, ale także związany z nim rosnący poziom oceanów. Topniejące lądolody zasilają wody powierzchniowe, doprowadzając do ich podniesienia. Obecnie poziom mórz podnosi się 2,5x szybciej niż j00 lat temu. Już w ciągu najbliższych 30 lat niektóre nadmorskie miejscowości mogą znaleźć się pod wodą. Do 2100 r., Gdańsk, Wenecja, Bangkok czy Miami mogą być zalane! Czy to znaczy, że na olimpijskie podium w 2048 roku będzie można wejść, ale tylko w kapoku?

źródło: WWF

WWF

Czy raport IPCC to wiarygodne źródło?

Raport opublikowany przez Intergovernmental Panel on Climate Change (Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu) wieńczy pięć lat pracy zespołu ekspertów, polegającej na ocenianiu, przeglądaniu i weryfikowaniu danych przez 234 czołowych naukowców z ponad 60 krajów.

Naukowcy ci pracowali wspólnie nad rygorystyczną oceną 14 tys. prac badawczych dotyczących zmian klimatu z całego świata. Raport jest zatem ogromnym przedsięwzięciem, przygotowywanym od dawna, łącznie ma objętość ok. 4 tys. stron. - energetyka24.pl

Ostatni taki raport został opublikowany w 2013 roku. Ten, który ujrzał światło dzienne 9 sierpnia 2021 roku, jest szóstym w historii IPCC. Wyniki badań Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu są postrzegane w środowisku naukowym oraz w mediach jako bezdyskusyjnie wszechstronne i wiarygodne. Najnowszy raport jest więc jak najbardziej poważną i wiarygodną publikacją, której nie sposób lekceważyć.

Niestety z raportu jasno wynika, że ocieplenie postępuje szybciej, niż przypuszczano. Najbardziej obciążające okazuje się wykorzystanie paliw kopalnych. Z powodu wydobycia i eksploatacji konkretnych surowców planeta ociepliła się już o 1,2 stopnia Celsjusza, co jest nierozłącznie powiązane z emisją gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla i metan. By zatrzymać destrukcyjny proces zmian, powinniśmy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do zera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak będzie wyglądać olimpiada w 2048 roku. Przerażające zdjęcia mówią więcej niż 1000 słów - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny