Jak mówi wiceminister - takie recepty coraz chętniej wystawiają lekarze w całej Polsce. - To już ponad 3,5 miliona w całej Polsce - mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. - Na początku roku, gdy wprowadzaliśmy e-recepty, było ich kilka tysięcy dziennie. Teraz już ponad 60 tys. w ciągu jednego dnia.
Na Podlasiu lekarze od stycznia wystawili około 126 tys. e-recept.
- To bardzo dobry pomysł - mówi o e-receptach Bożena Grotowicz, dyrektorka szpitala w Bielsku Podlaskim. Tu lekarze już próbują je wystawiać. - Chwilę pewnie będzie trwało, zanim i lekarze, i pacjenci się do tego przyzwyczają. Ale przerzucanie wszystkiego do sieci to przecież trend światowy, do którego powinniśmy dążyć. To normalna procedura, która na Zachodzie z powodzeniem funkcjonuje. Dlaczego więc nie miałoby się udać i u nas? Przećwiczymy, przetrenujemy i będzie dobrze - uśmiecha się.
Pomysł wprowadzenia e-recept chwali również Agnieszka Janke, wicedyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku: - To zdecydowanie powinno ułatwić zdobycie leków pacjentom. Zwłaszcza teraz, kiedy z ich dostępnością czasem są kłopoty. Dlatego to ważne, że będzie można realizować pojedyncze leki z jednej recepty w różnych aptekach - mówi.
Przychodnia Lekarzy Rodzinnych na Siewnej. Przed 18 lekarz już tu nie przyjmie
Lekarze na Podlasiu są już przeszkoleni, jak wystawiać recepty. Ale w poniedziałek przyjechał do nich i do dyrektorów szpitali jeszcze wiceminister zdrowia. By przypomnieć, jak ważne jest, by szkolić się w tej umiejętności. Od 1 stycznia ministerstwo zdrowia wprowadza bowiem obowiązek ich wystawiania. Obowiązek przede wszystkim dla lekarzy, bo pacjenci będą mogli sami wybrać formę odebrania recepty. Mają do wyboru wydruk informacyjny (na jego podstawie aptekarz wyda leki), albo - jesli założą IKP - sms z czterocyfrowym kodem, email z receptą i kodem.
Internetowe Konto Pacjenta możemy założyć samodzielnie pod adresem pacjent.gov.pl. Kto uważa, że będzie miał z tym kłopoty, może poprosić o pomoc urzędników z Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Dyżurują i w Białymstoku, i we wszystkich naszych oddziałach w województwie - zapewnia Maciej Olesiński, dyrektor podlaskiego oddziału NFZ.
Minister zdrowia w Białymstoku. Łukasz Szumowski wziął udział w spotkaniu o innowacjach w medycynie
A Janusz Cieszyński zachęca pacjentów, by zakładali te konta: - Tam znajdują się wszystkie informacje na temat pacjenta, które są w NFZ i ministerstwa zdrowia. To na przykład informacje o tym, jakie już leki zostały nam przepisane, informacje o wizytach u specjalistów, o leczeniu uzdrowiskowym - mówi. To też informacje o tym, jak przyjmować leki, które przepisał nam lekarz.
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?