Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicza inwestycja przy Jurowieckiej

Tomasz Mikulicz [email protected]
Tajemnicza inwestycja przy Jurowieckiej
Tajemnicza inwestycja przy Jurowieckiej W. Wojtkielewicz
Okoliczni kupcy zwijają już interesy. A inwestor milczy

Mamy opuścić lokal do 15 maja. Wszystko pójdzie do wyburzenia - mówi Agnieszka Okuła ze sklepu zoologicznego w kamienicy przy ul. Jurowieckiej 12.

Kupcy z wielu innych lokali już się wyprowadzili. Na oknach są karteczki, że można ich znaleźć na Madro. - Wyrzucili nas z placu Inwalidów, a teraz i tutaj nie zagrzejemy miejsca. A przecież można te wszystkie budynki odnowić i nadal tu handlować - mówi Monika Niczyporuk z kwiaciarni.

Właścicielem terenu jest BD Art z Wołomina. Kupił go od firmy Parkridge, która 10 lat temu chciała budować tu centrum handlowe Focus Park.
Przedstawiciele nowego właściciela potwierdzają, że ziemia do nich należy. Nie chcą zdradzić co tam powstanie. Wiemy za to, że firma powiązana jest ze spółką Apartamenty Jurowiecka. To sugeruje, że inwestor w tym miejscu chce postawić bloki. Jednak zgodnie z planem miejscowym nie może tego zrobić. Ziemia przeznaczona jest jedynie na działalność usługową. I to raczej niewielką - maksymalnie do 2 tys. mkw. Dla przykładu Auchan przy ul. Hetmańskiej ma 9 tys. mkw.

Inna sprawa, że plany mogą się zmienić. We wrześniu zeszłego roku radni poprzedniej kadencji zgodzili się, by miejscy urbaniści rozpoczęli pracę nad nowym planem. Pojawiło się bowiem sporo wniosków o jego zmianę, w tym dotyczące budowy apartamentów. Projekt planu ma być przedstawiony radnym jeszcze w tym roku.

O nowym inwestorze słyszał już Konstanty Strus, który po drugiej stronie ulicy buduje galerię Jurowiecka. - Cieszę się, że ta część miasta się zmieni i nie będą tu straszyć te stare budy - mówi. Szczegółów inwestycji nie zna.
Inwestor będzie miał do pokonania jeszcze inną przeszkodę. Jeden z budynków, które chce zburzyć, figuruje z wojewódzkiej ewidencji zabytków. To kamienica z numerem 1o z ok. 1850 roku. W latach 20. ubiegłego wieku mieściła się tu farbiarnia braci Kronenbergów (prowadzili fabrykę sukna w Gródku). Inwestor wystąpił już do wojewódzkiego konserwatora o uzgodnienie zburzenia kamienicy.
- Najpierw jednak musi prosić o wykreślenie z ewidencji, a do tej pory takie pismo nie wpłynęło - mówi Andrzej Nowakowski, wojewódzki konserwator zabytków.
Pozostałe dwa obiekty, czyli dom przy ul. Jurowieckiej 12 z II połowy XIX wieku i powojenny budynek dawnego dworca PKS nie są w ewidencji. Tutaj więc konserwator nie będzie pytany o zdanie.
 

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny