Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Truskolaski odczytał wyrok sądu za słowa po Marszu Równości w 2019 roku. Wszystko w ramach ugody z Jackiem Słomą

mat
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podczas konferencji prasowej 26.10.2020
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podczas konferencji prasowej 26.10.2020 UM/Białystok. Dawid Gromadzki
Moją intencją nie było obrażanie kogokolwiek, a w szczególności pana Jacka Słomy lub fundacji PIRS, z która jest związany - to część oświadczenia prezydenta Białegostoku wygłoszonego w poniedziałek na konferencji prasowej [26.10.2020]. Tadeusz Truskolaski wykonał wyrok sądu w ramach ugody zawartej z jednym liderów środowiska związanego z Podlaskiego Instytutu Rzeczpospolitej Suwerennej.

Poszło o słowa wypowiedziane na konferencji prasowej przez prezydenta 25 lipca 2019 roku. Było to pięć dni po Marszu Równości. Sceny z aktów przemocy wobec jego uczestników obiegły nie tylko kraj. Tadeusz Truskolaski powiedział, że Jackowi Słomie zależało - poprzez organizacje Marszu Rodzin w obronie tradycyjnych wartości - na doprowadzeniu do zadymy konfrontacji i wywołaniu burd, a także na przekazaniu, że jest wraz z uczestnikami tego zgromadzenia po jakiejś ciemnej stronie.

Zobacz też: Marsz równości w Białymstoku. Światowe media pokazują zamieszki. Zobacz, jak o marszu pisze CNN, Washington Post

Jacek Słoma, jeden z liderów Podlaskiego Instytut Suwerennej Rzeczypospolitej, poczuł się urażony słowami prezydenta i zażądał przeprosin. W przeciwnym razie będzie walczył o swoje dobre imię przed sądem. I tak ostatecznie się stało. Po długotrwałym procesie strony zawarły przed sądem ugodę. W jej ramach Tadeusz Truskolaski został zobowiązany do odczytania jej treści na konferencji prasowej. Zrobił to w poniedziałek [26.20.2020] w Pałacyku Gościnnym.

- Moją intencją nie było obrażanie kogokolwiek, a w szczególności pana Jacka Słomy lub fundacji PIRS, z którą jest związany, a jedynie potępienie dramatycznych wydarzeń i aktów przemocy, do których doszło 20 lipca 2019 roku w Białymstoku - odczytywał Tadeusz Truskolaski.

Odczytanie przez prezydenta treści ugody skomentował na Twitterze Jacek Słoma.

- Prezydent Białegostoku wycofał się ze swoich słów wobec mnie oraz PIRSfundacja. Tym bardziej jest to ważne dziś, kiedy ubliża się, grozi katolikom i obr.życia. Nie odpuszczajcie nikomu. Czy to posłowi czy zwykłej bandyterce - zaapelował Jacek Słoma.

PIRS od lat jest obecny w przestrzeni publicznej Białegostoku. W 2016 roku jego działacze zgłosili projekt do budżetu obywatelskiego na stworzenie w jednym z magazynów przy ul. Węglowej strzelnicy sportowej. Urzędnicy od początku mówili, że pomysłodawcy zaniżyli wartość projektu. Jednak zespół ds. budżetu obywatelskiego (a PiS miał w nim wówczas decydujące wpływy) dopuścił ten projekt do głosowania. Projekt dostał w głosowaniu na budżet obywatelski ponad 4 tys. osób. Miał być zrealizowany w 2017 roku. Ale do dziś nic z tego nie wyszło.

PIRS od lat jest współorganizatorem białostockiego marszu niepodległości. W ubiegłym roku jego działacze zapowiedzieli, że jeśli w Białymstoku nie ostanie się ulica Łupaszki, to zbudują mu pomnik (w tym roku są uznał prawomocnie, że nie będzie zmiany nazwy tej ulicy). W czerwcu 2020 Jacek Słoma otrzymał przyznany przez prezydenta RP Brązowy Krzyż Zasługi. Odebrał go z rąk wojewody podlaskiego.

W tym roku PISR dostał od Narodowego Instytutu Wolności grant w wysokości 299 800 zł. Za te pieniądze ma rozwijać swój obywatelski think-tanku. Rok wcześniej otrzymał 700 tys. zł na prowadzenie działalności statutowej i misyjnej na lata 2019-2021.

Policjanci w związku z przypadkami łamania prawa do jakich doszło w sobotę na terenie Białegostoku, analizują zapisy wideo między innymi zarejestrowane z pokładu śmigłowca Straży Granicznej. Policjanci ustalili już tożsamość 68 osób, które dopuściły się naruszeń prawa.

Marsz równości. Białystok jak w strefie wojny. Atak na dzien...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny