MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Karpowicz nie jest już sołtysem wsi Grabówka. Przegrał wybory

Julita Januszkiewicz
Anna Łubińska to nowa sołtys wsi Grabówka
Anna Łubińska to nowa sołtys wsi Grabówka archiwum prywatne
Wygrali przeciwnicy rozwoju Grabówki - przekonuje Tadeusz Karpowicz. Po 24 latach przestał być sołtysem tej wsi. Bo tak zdecydowali mieszkańcy sołectwa. Wybory wygrała Anna Łubińska.

Nie jestem już sołtysem Grabówki. Ja po prostu nie angażowałem się w wygraną - komentuje Tadeusz Karpowicz, wieloletni sołtys wsi Grabówka, działacz społeczny. Od lat angażuje się w odłączenie kilku wsi z gminy Supraśl. I utworzenie własnego samorządu.

Uprawnionych do głosowania na sołtysa Grabówki było 1778 osób. Karpowicza poparło 29 osób. Zdobył o sześć głosów mniej niż Anna Łubińska, nowa sołtys wsi Grabówka.

- Startowałam, bo tutaj mieszkam. Chciałabym, żeby zaszły jakieś pozytywne zmiany w naszej wsi. Bo dużo ludzi jest niezadowolonych, że nic się tutaj nie dzieje. Stwierdziliśmy, że trzeba zacząć działać w tym interesie. To jest najważniejsze dla dobra mieszkańców - zapewnia Anna Łubińska.

Triumfuje też Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.
- Cieszę się, bo zależy mi na tym, aby sołtys był tym, który współpracuje z radą miejską, burmistrzem i urzędem. Ale to mieszkańcy wybrali - tak Radosław Dobrowolski komentuje wynik wyborów na sołtysa Grabówki. I dodaje. Mieszkańcy zweryfikowali pewne zachowania pana sołtysa, stwierdzili, że chcą współpracy, normalizacji stosunków, inwestycji, a nie permanentnej wojny z gminą - uważa.

Bo od dawna burmistrz i Tadeusz Karpowicz nie darzą się sympatią, są przeciwnikami politycznymi. Przypomnijmy, że to m.in. z inicjatywy byłego sołtysa w kwietniu 2016 roku odbyło się referendum w sprawie odwołania Radosława Dobrowolskiego. Ale burmistrz utrzymał stanowisko.

Czytaj też: Kłótnia burmistrza z sołtysem: "Wypieprzym pana!". Radosław Dobrowolski i Tadeusz Karpowicz pokłócili się. Poszło o dzieci (zdjęcia, wideo)

Referendum zostało zarządzone na wniosek mieszkańców niedoszłej gminy Grabówka, która miała być wydzielona z granic Supraśla - 1 stycznia 2016 roku. Tak 28 lipca 2015 roku zdecydował rząd PO-PSL. 28 grudnia 2015 roku rząd PiS zablokował powstanie gminy.
1 czerwca 2017 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że stało się to niezgodnie z konstytucją.

Jednak grupa mieszkańców jest przekonana, że gmina Grabówka istnieje. Pisali listy do byłej premier Beaty Szydło. Prosili w nich o tworzenie gminy Grabówka. Odpowiedzi nie dostali. W kwietniu ubiegłego roku mieszkańcy napisali skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Mieszkańcy o wsparcie prosili też Andrzeja Dudę, prezydenta RP. A niedawno poprosili o pomoc premiera Mateusza Morawieckiego.

Czytaj też Panie premierze, co dalej z Grabówką? Mieszkańcy napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego (zdjęcia)

- Nie rezygnuję z walki o gminę Grabówkę - zapowiada Tadeusz Karpowicz. - Chociaż jestem już tylko radnym gminy Supraśl, jestem przekonany, że nadal będziemy współpracować dla wspólnego rozwoju naszych miejscowości i odzyskania naszej wolnej, jednorodnej terytorialnie gminy Grabówka,

- Pan Karpowicz jest dalej radnym. Żadna korona mu nie spadła -kwituje burmistrz Supraśla.

Anna Łubińska startowała na radną gminy Supraśl z komitetu wyborczego burmistrza Supraśla. Ale nie udało się jej zdobyć mandatu.

Pensja w górę. Zysk dla państwa. Koszty dla pracodawców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny