MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szykuje się tydzień z komunikacją miejską. Z wieloma atrakcjami. We wtorek (22 września) pojedziemy autobusami za darmo

oprac. Tomasz Mikulicz
Zapraszamy mieszkańców, by zechcieli skorzystać z atrakcji, które zaplanowaliśmy, oraz zachęcamy do podróżowania po Białymstoku rowerem lub autobusem – mówi wiceprezydent Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz (z prawej).
Zapraszamy mieszkańców, by zechcieli skorzystać z atrakcji, które zaplanowaliśmy, oraz zachęcamy do podróżowania po Białymstoku rowerem lub autobusem – mówi wiceprezydent Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz (z prawej). UM w Białymstoku
Codzienne konkursy, wystawa rowerów, prezentacja autobusów i smogobusa – takie m.in. atrakcje czekają na nas w najbliższym tygodniu (16-22 września). Białystok po raz kolejny uczestniczy w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu.

Zapraszamy mieszkańców, by zechcieli skorzystać z atrakcji, które zaplanowaliśmy, oraz zachęcamy do podróżowania po Białymstoku rowerem lub autobusem – mówi wiceprezydent Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

Od środy (16 września) trwa w naszym mieście Europejski Tygodzień Zrównoważonego Transportu.

- Celem wydarzenia jest promocja ekologicznych form mobilności, takich jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy. To również doskonała okazja do pokazania, jak rozwija się transport publiczny w Białymstoku. Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu z powodu zagrożenia Covid-19 będzie odbywała się bez dużych festynów, jednak miasto wspólnie z białostockimi spółkami komunikacyjnymi przygotowało szereg atrakcji i wydarzeń dla mieszkańców, w których będzie można uczestniczyć indywidualnie - podkreśla Eliza Bilewicz-Roszkowska z magistratu.

CZYTAJ TEŻ: Zmienił się rozkład jazdy autobusów Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Nowe linie, stare zmieniły trasy. Sprawdź

Poszczególne dni wydarzenia zostały podzielone tematycznie i nazwane w taki sposób, aby zachęcać białostoczan do używania takich form transportu, jak miejskie autobusy, rowery czy przemieszczanie się pieszo. Dlatego w programie znalazł się dzień m.in. „Bezpiecznego podróżowania BKM”, „Dzień rowerów”, „Dzień w trampkach”.

- Ostatniego dnia Tygodnia ETZT – 22 września – wszyscy chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu Białostockiej Komunikacji Miejskiej, na wszystkich liniach i przez cały dzień, a kontrolerzy biletów pasażerom Białostockiej Komunikacji Miejskiej wręczać będą maseczki ochronne - mówi Eliza Bilewicz-Roszkowska

Od wtorku (16 września) przez cały tydzień wydarzenia bezpłatny czas wypożyczenia rowerów miejskich BiKeR zostanie wydłużony do pełnych 60 minut (tzw. pierwsza godzina).

Między 17 a 22 września na mieszkańców czekają codzienne konkursy tematyczne promujące podróżowanie komunikacją miejską, rowerem lub pieszo. W każdym z nich do wygrania są atrakcyjne nagrody, w tym „Zielone bilety BKM” – karty miejskie z doładowaniem elektronicznej portmonetki do dowolnego wykorzystania na przejazdy Białostocką Komunikacją Miejską. Konkursy każdego dnia będą ogłaszane na profilu www.facebook.com/Wschodzacy.Bialystok. Regulaminy każdego z nich będą zamieszczane codziennie przed jego rozpoczęciem na stronie www.bialystok.pl.

- Udział w konkursach nie wymaga wielu wyrzeczeń, wystarczy np. w dniu „W trampkach” (17 września) przemierzyć trasę do pracy pieszo lub komunikacją miejską, w sportowym obuwiu, zrobić zdjęcie i przesłać do organizatora. Poza konkursami na mieszkańców czekają także inne inicjatywy. W czwartek (17 września) Straż Miejska w centrum przesiadkowym będzie informować mieszkańców na temat bezpieczeństwa pieszego i konieczności bycia widocznym na drodze. Pieszym będą rozdawane odblaski, natomiast dla podróżujących autobusami miejskimi – maseczki ochronne - podkreśla Eliza Bilewicz-Roszkowska.

Ranking dzielnic Białegostoku. Najlepsza komunikacja, parkingi, łatwy dojazd. Wyniki 2020

W piątek (18 września) w dniu „Bezpieczne podróżowanie z BKM” pasażerowie będą mogli wziąć udział w konkursie na selfie w maseczce. Do wygrania jest „Zielony bilet BKM”, natomiast na antenie Radia Jard odbędzie się konkurs – „Pozdrowienia sms dla kierowców BKM”.

W weekend (19-20 września) Fundacja Białystok Biega zaprasza na wydarzenie Białystok Biega. W tych dniach zawodnicy będą starowali w biegu na dystansie 5 km (Nocna Piątka) oraz na dystansie 10 km (Szybka Dycha).

W dniu „Rowerów” (19 września) przy siedzibie Centrum Aktywności Społecznej ul. Św Rocha 3 stanie mobilne stoisko dla rowerów „Dbam o rower”. Można będzie skorzystać z serwisu, naprawy i oznaczenia roweru oraz otrzymać przydatne gadżety rowerowe. Tego samego dnia, od godz. 12.00 na Rynku Kościuszki można będzie zobaczyć rowery Adama Zdanowicza, konstruktora rowerów dla indywidualistów.

Każdy mieszkaniec może podzielić się pomysłem dotyczącym usprawnień infrastruktury rowerowej z Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Infrastruktury Rowerowej. Przez cały tydzień wszelkie pomysły białostoczanie będą mogli kierować drogą mailową na adres e-mail: [email protected] bądź telefonicznie pod nr 85 879 7263.

Szczegółowy program Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu można znaleźć na stronie: www.komunikacja.bialystok.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny