Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukają pracy, ale...

Agata Sawczenko [email protected]
Szukają ofert tylko w urzędach pracy, nie szkolą się, nie chcą zmieniać ani zawodu, ani miejsca zamieszkania, a na dodatek są pesymistami - to główne błędy bezrobotnych.

"Poranny" dotarł do raportu przeprowadzonego w województwie podlaskim przez Uniwersytet w Białymstoku oraz Wojewódzki Urząd Pracy. Dzięki dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa przebadano 1066 bezrobotnych w wieku od 17 do 64 lat.

Szukają, ale leniwie
Z raportu wynika, że tylko co piąty bezrobotny aktywnie szuka pracy. Zaledwie co dziesiąty sam zgłasza się do potencjalnych pracodawców. Aż 30 procent osób przyznaje, że korzysta jedynie z ofert z urzędów pracy.
- Nie tędy droga! - mówi Zbigniew Gołąbiewski, prezes Promotechu, zatrudniający ponad 200 osób. - Ja nigdy nie zgłaszam do urzędu pracy, że potrzebuję pracowników. Podejrzewam, że robi to niewielu moich kolegów Bezrobotny musi przede wszystkim postawić na kontakt bezpośredni i rozsyłać swoje CV, gdzie się da. Poza tym trzeba poinformować wszystkich znajomych, że się szuka pracy. To często procentuje - dodaje Zbigniew Gołąbiewski.

Nie chcą się szkolić
Ale na tym się nie kończy wyliczanka błędów. Zdecydowana większość (bo aż 65 procent) dla pracy nie przeniosłaby się do innego miasta.
Ale w swoim miejscu zamieszkania bezrobotni też nie są aktywni. Tylko co dziesiąty skorzystał z oferty bezpłatnego szkolenia. Zdecydowana większość badanych bezrobotnych nie poszukuje kursów spoza ofert PUP.
Dyrektor białostockiego Powiatowego Urzędu Pracy Barbara Wacławska mówi, że spośród tych, którzy zdecydowali się skorzystać z kursów, wielu zrezygnowało tuż przed rozpoczęciem lub w trakcie.
- Człowiek musi chcieć coś robić! - mówi Wojciech Strzałkowski, szef MTC, firmy zajmującej się dystrybucją alkoholi. - Im więcej człowiek umie, tym ma większe szanse na pracę.

Więcej optymizmu!
Ale dużą rolę odgrywa też nastawienie. Blisko połowa nie wierzy, że znajdzie pracę. Prawie wszyscy (bo aż 97 procent badanych) uważa, że to bardzo trudne zadanie.
- Część ludzi na zwolnienie z pracy reaguje rezygnacją. A wtedy zmniejsza się ich zdolność do aktywnego poszukiwania pracy - mówi Wojciech Anczurowski, psycholog kliniczny. - Aby przetrwać tę sytuację, trzeba mieć przede wszystkim motywację i wiarę w to, że ona przejściowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny