Szudziałowo. Historia miejscowości

(mara)
Szudziałowo słynie z pięknych krajobrazów
Szudziałowo słynie z pięknych krajobrazów sxc.hu
Udostępnij:
Poznaj zapomnianą historię Szudziałowa, obecnie miejscowości słynącej z pięknych krajobrazów i bogactwa naturalnego.

Skarby Szudziałowa

Skarby Szudziałowa

Bogactwem tych terenów są lasy, które zajmują blisko 46 proc. ogólnej powierzchni gminy. W obręb obszaru Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej wchodzi aż 70 proc. zalesionych gruntów Szudziałowa.

Takie położenie w połączeniu z malowniczymi krajobrazami sprzyja rozwojowi turystyki i agroturystyki. Duże zasoby leśne umożliwiają ponadto inwestowanie w przetwórstwo drzewne.

W gminie Szudziałowo występują również znaczne obszary dobrych gleb, jak też zasoby kruszywa naturalnego. Obszar gminy to także miejsce występowania licznych obiektów o wartościach kulturowych i archeologicznych.

Szudziałowo położone jest w dolinie polodowcowej między dwoma wzgórzami morenowymi. Początki tej wsi giną w mrokach zamierzchłych dziejów i trudno jest ustalić datę jej powstania.

Z brzmienia nazwy można przypuszczać, że pochodzi ona sprzed XIII wieku z czasów przebywania na tych ziemiach Jaćwingów.

Najstarszym dokumentem mówiącym o Szudziałowie, jest akt erekcyjny kościoła w Sokółce z 1592 roku, a z nim razem również i kościoła w Szudziałowie. Z dokumentu tego dowiadujemy się, że w początkach XVII wieku Wawrzyniec Jeleński szlachcic z Korzeniewa Surowego, miał w swej administracji 14 włók ziemi królewskiej w tym i Szudziałowo.

Szudziałowo na kartach historii

Z kolei król Zygmunt III Waza, zmieniając pierwotne nadanie funduszu kościołowi w Sokółce w 1601 roku mówi o Szudziałowie, jako o filii kościoła w Sokółce. Jako fundator zastrzega sobie też prawa kolatorskie.

Z postanowień podjętych na Sejmie Warszawskim z 1611 roku, dowiadujemy się, że rodzina Eysmontów (Eysymontów) domaga się, aby im oddano ich dobra: Szudziałowo, zabrane podczas tzw. pomiaru włócznego Leśnictw Kryńskiego, Kuźnickiego i Odelskiego (które zostały dołączone do gruntów królewskich).

Mówiąc o przynależności Szudziałowa do Eysymontów, trzeba zaznaczyć, że dobra szudziałowskie rewindykował swojemu domowi Jędrzej Eysymont. Ród Eysymontów (pisano Eysmont) żył w Wielkim Księstwie Litewskim i pieczętował się herbem Korab.

Faktem jest, że w XVIII wieku Szudziałowo funkcjonowało jako dziedzictwo rodu Eysymontów, które później zamieniono na grunty królewskie. Te ostatnie ponownie stały się własnością prywatną, która następnie została rozparcelowana i w takiej formie przetrwała do dnia dzisiejszego.

Dzisiejsza gmina Szudziałowo zajmuje powierzchnię 30.164 ha, podzielona jest na 34 sołectwa (53 miejscowości) i liczy ponad 4 tysiące mieszkańców. Gęstość zaludnienia wynosi 14 osób na 1 km kw. i jest jedną z najniższych w województwie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Artur
"Mówiąc o przynależności Szudziałowa do Eysymontów, trzeba zaznaczyć, że dobra szudziałowskie rewindykował swojemu domowi Jędrzej Eysymont. Ród Eysymontów (pisano Eysmont) żył w Wielkim Księstwie Litewskim i pieczętował się herbem Korab"

Skoro ten ród żył aż tam daleko, to po co mu grunty w Sudziałowie?

Oj zdziwiony, Wielkie Ksiestwo Litewskie graniczyo z Koroną na rzece Kumiale i Bobrze czyli Biebrzy i rzece Czarnej czyli bardzo blisko, więc i ziemia szudziałowska była blisko WLK. Pozdrawiam
b
blondyna
Szudziałowo- jedna wielka dziura zabita dechami, nawet sklepu ludzkiego nie ma.

Co to jest "ludzki sklep"? - ludżmi handlujący?,tak jak mięsny-mięsem?
t
tutejszy
A ile wrednych ludzi szczególnie kobiet i to na stanowiskach!
G
Gość
Szudziałowo- jedna wielka dziura zabita dechami, nawet sklepu ludzkiego nie ma.
z
zdziwiony
"Mówiąc o przynależności Szudziałowa do Eysymontów, trzeba zaznaczyć, że dobra szudziałowskie rewindykował swojemu domowi Jędrzej Eysymont. Ród Eysymontów (pisano Eysmont) żył w Wielkim Księstwie Litewskim i pieczętował się herbem Korab"

Skoro ten ród żył aż tam daleko, to po co mu grunty w Sudziałowie?
m
mieszkanka
żywce zerżnięte z internetu. brak kreatywności redaktorów.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie