Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka narzędziem wychowania dzieci

Anna Kopeć
Przez weekend 120 pedagogów z białostockich przedszkoli i nauczycieli wczesnoszkolnych uczyło się jak wychowywać dzieci poprzez sztukę
Przez weekend 120 pedagogów z białostockich przedszkoli i nauczycieli wczesnoszkolnych uczyło się jak wychowywać dzieci poprzez sztukę Andrzej Zgiet
Szkolenie "Wychowanie przez sztukę" to kopalnia pomysłów na ciekawe zajęcia z dziećmi. Nic dziwnego, zawsze brakuje na nie miejsc dla chętnych.

Na tych zajęciach dostajemy mnóstwo inspiracji, ale też gotowych pomysłów do pracę z dziećmi na co dzień i z okazji różnych uroczystości czy świąt. To prawdziwa skarbnica różnorodnych piosenek, inscenizacji, zabaw, które edukują, wychowują i bawią - mówi Edyta Białous z białostockiego przedszkola nr 29 "Fantazja". - Po takim weekendzie ma się ogromny zapał do działania, świeżą energię.

W szkoleniu "Wychowanie przez sztukę", które cyklicznie organizuje białostocki wydział instrumentalno-pedagogiczny Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, uczestniczyła już po raz ósmy.

- I za każdym razem uczyliśmy się czegoś zupełnie nowego, a w pracy pedagoga to bardzo ważne. Czujemy potrzebę odkrywania przed dziećmi nowego, nieznanego - mówi nauczycielka. - A szkolenie prowadzą osoby, które mają to już przepracowane, więc

- Na tych warsztatach chcemy pokazać nauczycielom alternatywne sposoby pracy z dziećmi przez kontakt ze sztuką. Zależy nam na rozwoju pedagogów i ich podopiecznych pod kątem kreatywności, aby nie brakowało im nowych pomysłów na naukę i zabawę - mówi dr Joanna Cieślik-Klauza, koordynatorka warsztatów. - To bardzo budujące wiedzieć jak nauczyciele niemal chłoną wiedzę i wychodzą od nas z głową pełną inspiracji na kształtowanie twórczego myślenia u dzieci, uwrażliwianie ich i rozwijanie ich wyobraźni. A to wszystko możliwe jest dzięki wychowaniu przez sztukę.

Na przestrzeni kilku lat z tych warsztatów skorzystało prawie 2 tys. nauczycieli. Tym razem zgłosiło się ich ok. 400, ale miejsc było tylko 120.
Przez weekend 120 pedagogów z białostockich przedszkoli i nauczycieli wczesnoszkolnych uczyło się jak wychowywać dzieci poprzez sztukę. Twórcze zabawy plastyczne, aktywne słuchanie muzyki, zabawy taneczne z rekwizytami - takie alternatywne metody pracy rozwijają wyobraźnię i wyzwalają u najmłodszych artystyczne pasje. Doświadczeni pedagodzy dzielą się z innymi swoją wiedzą i pomysłami. Program 16. edycji tego niezwykle popularnego wśród białostockich nauczycieli szkolenia ułożono pod kątem zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, ale także Roku Kolberga.

- Folklor fajnie się sprawdza w przedszkolu. Dzieci bardzo lubią ludowe melodie i proste przyśpiewki - zauważa Edyta Białous.

O tym jak wykorzystać muzykę ludową w pracy maluchami radziła m.in. dr hab. Anna Waluga - autorka radiowych i telewizyjnych programów muzycznych dla dzieci, nauczycielka muzyki z kilkudziesięcioletnim stażem. Wśród zaproszonych gości zaproszono także takie autorytety jak Urszula Smoczyńska - współautorkę słynnego programu dla dzieci "Domowe Przedszkole" czy Dorotę Gellner, dzięki której zawdzięczamy teksty takich dziecięcych piosenek jak "Zuzia - lalka nieduża" czy "A ja rosnę".

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny