Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka malowania

Olga Prusińska [email protected] Artykuł powstał na podstawie materiałów udostępnionych przez firmę Leroy Merlin Polska Sp. z o.o
Za pomocą farby odmienimy wygląd ścian i sufitów nabierze wyrazu
Za pomocą farby odmienimy wygląd ścian i sufitów nabierze wyrazu
Zanim przystąpimy do malowania pokoju powinniśmy przemyśleć wybór farby, sprawdzić, jakie mamy podłoże i podjąć decyzję, jaką technikę zastosować.

Do malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń najczęściej używa się farb emulsyjnych, wodorozcieńcza-lnych. Dobrze kryją, łatwo rozprowadzają się, są trwałe i zmywalne. W większości są to farby matowe. Własności użytkowe (odporność na zmywanie, szorowanie oraz tzw. siła krycia) farb emulsyjnych są zależne od rodzaju oraz jakości żywic i pigmentu użytych do ich wyprodukowania (od ceny farby). Do wyboru są farby jednowarstwowe oraz takie, którymi dla uzyskania gładkiej, ładnej powierzchni malować należy dwa lub nawet trzy razy.

Przygotowanie podłoża

Powierzchnia, którą chcemy pomalować musi być sucha, oczyszczona z brudu i kurzu. Jeżeli ściana jest nowa, to należy ją zagruntować (aby wyrównać chłonność różnych partii tynku i wzmocnić przyczepność). Dotyczy to zarówno tynków tradycyjnych, jak i nowych ścianek lub sufitów podwieszanych z płyt gipsowo-kartonowych.
- Jeżeli ściana była malowana, należy ocenić stan starej farby - mówi Robert Bąbczyński, doradca handlowy działu farb i lakierów Leroy Merlin w Białymstoku. - Nawet farba najwyższej jakości odpadnie, jeżeli przyczepność podłoża będzie zbyt mała.
Stare powierzchnie w dobrym stanie wystarczy zmyć lub odkurzyć, natomiast grube lub łuszczące się warstwy starej farby należy zdjąć mechanicznie (np. przy pomocy szpachelki lub skrobaka), a następnie zagruntować. Malowanie można zacząć dopiero po całkowitym usunięciu starej farby i przemyciu tynku wodą z mydłem malarskim.
- Wszelkie ubytki, pęknięcia, rysy lub pozostałości po kołkach należy zaszpachlować, wyrównać drobnym papierem ściernym, odkurzyć i zagruntować całą ścianę - podpowiada Robert Bąbczyński. - Pozwoli to uzyskać jednolitą powierzchnię bez bardziej matowych plam po miejscach reperowanych.
Wszelkie przebarwienia powierzchni, plamy czy wykwity wskazujące na obecność pleśni czy grzyba domowego należy starannie sprawdzić. Jeżeli są to plamy powierzchniowe, wystarczy zastosować przed malowaniem preparat grzybobójczy. Jeżeli wnikają głęboko w tynk lub w ścianę, należy zasięgnąć rady specjalisty. Wówczas trzeba skuć tynk i zastosować leczenie biologiczne muru. Ważne jest właściwe osuszenie powierzchni przed samym malowaniem.
- Lamperie przed ponownym malowaniem należy zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym - mówi pan Robert. - Natomiast zacieki z rdzy, nikotyny lub tłuszczu po spalaniu gazu ziemnego należy zaizolować specjalnym preparatem lub matową farbą rozpuszczalnikową.
Jeżeli na ścianie jest tapeta, można ją usunąć lub - jeżeli jest w dobrym stanie, bez zadrapań, rozdarć, nie odstaje ani nie odkleja się na brzegach - pomalować.

Malowanie czas zacząć

Przed użyciem farby, należy ją starannie wymieszać. Najwygodniej i najdokładniej można to zrobić za pomocą mieszadła do farb i wiertarki elektrycznej.
Przed pomalowaniem ściana powinna być sucha. W trakcie malowania temperatura w pomieszczeniach nie powinna być niższa niż 5 stopni. Wilgotność powietrza nie może przekraczać 80 proc.
- Informacja o tym, ile warstw farby trzeba nałożyć na ściany znajduje się zawsze na jej opakowaniu - wyjaśnia ekspert. - Tam też podana jest informacja o czasie jej schnięcia i wydajności.
Malowanie pokoju rozpoczynamy od sufitu.
- Sufit malujemy pasami - tłumaczy Robert Bąbczyński. - Każdy kolejny pas powinien nakładać się nieco na pas poprzedni i powinny być one skierowane od okna w głąb pomieszczenia.
Malowanie ścian rozpoczyna się od narożników. Najlepsze są do tego okrągłe wałki. Do nakładania farby na ściany można użyć pędzla ławkowca lub wałka.
- Malowanie rozpoczyna się przy oknach, a kończy przy drzwiach - tłumaczy ekspert. - Malowanie ławkowcem wymaga wprawy i siły fizycznej. Najwygodniej jest malować wałkiem malarskim z osłoną chroniącą przed kapaniem farby.
Dobre krycie uzyskuje się wykonując na przemian pociągnięcia pionowe, poziome i ukośne. Natomiast równą krawędź stykających się fragmentów ściany malowanych w różnych kolorach można otrzymać dzięki naklejeniu taśmy malarskiej.

Trudne miejsca

- Kontakty precyzyjnie pomalujemy dookoła za pomocą małego pędzelka.
- Ściany za grzejnikami - miejsce to najlepiej pomalować niedużym wałkiem na długiej rączce.
- Miejsce styku ścian z sufitem - w tych miejscach najwygodniej jest posłużyć się wałkiem z metalową tarczą. Tarcza oddziela miejsce, które ma być niepomalowane od zamoczonego w farbie wałka. Podczas zamaczania takiego wałka w farbie tarczę się odchyla, żeby nie uległa zabrudzeniu.

Dekoracyjnie i z pomysłem

Malowanie nie musi ograniczać się do pokrywania ścian gładką jednobarwną warstwą farby. Można zastosować jedną z wielu technik dekoracyjnych. Najprostsza to użycie taśmy z szablonem.
Można również użyć farby strukturalnej, którą nakłada się szpachlą lub pacą, tak jak tynk. Tworzy ona na ścianach grubą fakturę o określonym wzorze. W zależności od użytego narzędzia można uzyskać również różne efekty wykończenia powierzchni dla tej samej farby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny