Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka kobiet: Refleksyjne obrazy o otaczającym nas świecie

(ak)
Projekt przedstawia trzy młode plastyczki, których na pierwszy rzut oka nic – poza płcią – nie łączy. Ale to wrażenie znika po głębszej analizie.
Projekt przedstawia trzy młode plastyczki, których na pierwszy rzut oka nic – poza płcią – nie łączy. Ale to wrażenie znika po głębszej analizie. fot. mat. organizatora
Polsko-ukraiński projekt trzech młodych artystek w filharmonii.

W niedzielę, 16 stycznia w Operze i Filharmonii Podlaskiej otwarta zostanie wystawa malarstwa i grafik "Sztuka kobiet". Prezentowane na niej będą prace polskiej malarki Gabrieli Krysińskiej, oraz dwóch Ukrainek: Kateryny Kudriavtcevoj i Oksany Bagriy.

Wystawa "Sztuka kobiet"

W Operze i Filharmonii Podlaskiej - Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku od 16 stycznia do 13 lutego można oglądać wystawę "Sztuka kobiet".

Projekt przedstawia trzy młode artystki plastyczki, których na pierwszy rzut oka nic - poza płcią - nie łączy. Ale to wrażenie znika przy bardziej szczegółowej analizie - wszystkie trzy przestawiają swoją wizję postrzeganego przez siebie świata.

Obrazy Katarzyny Kudriavtcevoj przybliżają widza do tej natury gdzie żyje i wychowuje się artystka, gdzie nic nie jest jej obce, gdzie każde drzewo i krzak wypełnione zdrową siłą przyrody inspirują do tworzenia niesamowitych, łączących się z naturą krajobrazów. Kolorystyka pozytywnie wpływa na widza parzącego na obraz o nazwie "Południe". Jesteśmy na polanie zlanej promieniami słońca razem z wypasającymi się tam jeleniami. Podchodząc do " Nad wodą" każdy rybak chętnie zarzuci wędkę i złapie dużą rybę. Spokój uderzający z pejzażu sprawia, że odbiorca, chociaż na krótką chwilę żyje rytmem natury.

Harmonijną linią i znakomicie wyeksponowanym światłocieniem charakteryzują się obrazy Gabriely Krysińskiej.

Odważne, niekiedy prowokujące ale zawsze pozostające przed widzem obrazy. Fascynuje ją kompozycja, gra barw i wszelkie kontrasty, które stara się łączyć w niespotykane kompozycje. Prace abstrakcyjne wykonuje najczęściej mieszając różne techniki. Pracuje z dużym wyczuciem kompozycji.

Trzecią i ostatnią artystką przedstawioną w danym projekcie jest Oksana Bagriy. Na wystawie można oglądać pracę głównie wykonane w technikach graficznych. Tematyka poruszana przez artystkę coraz bardziej nabiera kolorytu filozoficzno-psychologicznych intencji, czego przykładem są "Żarna czasu" lub "Łono". Zmuszają ludzi, aby zastanowili się nad codziennymi, pozornie prostymi czynnościami i sytuacjami, które często znikają gdzieś niedostrzeżone w pędzie ludzkiego życia.

Oglądając wystawę trudno oprzeć się wrażeniu, że nie zdajemy sobie sprawy na ile w rzeczywistości i codzienności można odkrywać inspirujące zjawiska.

Biografie artystek

Gabriela Krysińska (ur. 1974 r.)
Rysunek i grafika interesowały mnie od dzieciństwa. Malarstwem olejnym zajmuję się od listopada 2004 roku, bardzo szybko stało się moją pasją i sposobem na życie. Przygoda ze sztuką zaczęła się w momencie wstąpienia do Twórczego Klubu Artystów Plastyków "SZTUKA" w Pruszkowie, mieszczącego się przy MDK "Pałacyk". Pomysłodawczynią, założycielką i kierownikiem artystycznym projektu jest artysta plastyk Alina Dorada-Krawczyk.

Moje prace są sumą różnych bodźców docierających do mnie ze świata zewnętrznego. Przetwarzam je i używam jako własne środki artystycznego wyrazu. Szczególnie wiele inspiracji płynie do mnie przez obserwację i poznawanie obcych kultur, ich symboliki, mitów i bajek, przyrody. Interesuję się też taijiquan, ezoteryką, muzyką oraz sztuką użytkową. Dziedziny te są nieocenioną kopalnią pomysłów i inspiracji.

Obecnie jestem studentką II roku grafiki warsztatowej w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

Kateryna Kudriavtseva
urodzona w 1983 roku w miasteczku Kremennaja na Ukrainie.
Od października 2008 roku Członek Związku Plastyków Ukrainy.
Od listopada 2009 r. studia doktoranckie w Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w Kijowie na Ukrainie.
W 2009 roku ukończyła Narodową Akademię Sztuk Pięknych i Architektury w Kijowie, otrzymując tytuł Magistra Sztuki. Pracowała w pracowni Gurina V. I.
Od 2004 roku uczestniczy w licznych wystawach w kraju i zagranicą.
Na przełomie 2007 i 2008 dostawała podwyższone stypendium Izby Wyższej Parlamentu Ukrainy za wysokie wyniki w nauce i udziały w wystawach i konkursach Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w Kijowie na Ukrainie
2007 - obraz "Ostatnie promienia słońca" został nagrodzony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki Ukrainy i kupiony dla Narodowego Funduszu sztuk pięknych Ukrainy.

Oksana Bagriy (ur. 1985 r.)
W 1999 roku ukończyła Szkołę Sztuk Plastycznych im. Leontowicza w Kijowie, Ukraina.
W latach 2002 - 2006 studiowała w Państwowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury Ukrainy w Kijowie.
W czerwcu 2006 r. zakończyła tą uczelnię, otrzymując tytuł specjalisty w dziedzinie konserwacji sztuki.
W 2007 roku stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - program stypendialny "Gaude Polonia". Studiowała w PWSSP im. Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki, kierownik Prof. Hab. Marek Sak
Od 2010 roku - studentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie studia magisterskie, kierunek "Grafika warsztatowa", kierownik pracowni Prof. R. Osadczy.
W 1999 roku jest Laureatem ogólnoukraińskiego konkursu Fundacji " Nowe imiona Ukrainy" w Kijowie, dziedzina - sztuka użytkowa.
Od 1996 roku uczestniczy w licznych międzynarodowych wystawach w kraju i za granicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny