Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitale dostaną więcej pieniędzy, ale nie będą to kokosy. Wzrosną wyceny za hospitalizacje pacjentów

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
pixabay.com
Do 100 proc. normalnej stawki NFZ chce podnieść wycenę za pierwsze dni pobytu pacjenta w szpitalu. Już w lutym nastąpi pierwszy etap tej podwyżki. - To krok w dobrą stronę - mówią zgodnie dyrektorzy szpitali w Podlaskiem.

50 proc. normalnej stawki - tyle płaci Narodowy Fundusz Zdrowia za pierwsze trzy dni pobytu w szpitalu pacjenta, niezależnie od tego, z jakiego powodu trafił on do placówki. Pełną stawkę za opiekę nad chorym szpital dostaje dopiero czwartego dnia. To rozwiązanie zostało niegdyś wprowadzone, by uniknąć nadużyć. Bywało bowiem, że szpitale, by poprawić nieco swoją sytuację finansową, decydowały się na zbędne, ale lepiej płatne leczenie stacjonarne.

Podlascy lekarze odebrali prawo wykonywania zawodu. Zobacz zdjęcia z uroczystości w Aula Magna

Pomysł utrudnił nadużycia, ale też zaszkodził uczciwym

Ten mechanizm ogranicza sytuacje, w których pacjent jest hospitalizowany, a nie było to konieczne, ponieważ problem zdrowotny, z którym trafił do szpitala, mógł być rozwiązany w trybie ambulatoryjnym - tłumaczy Beata Leszczyńska, rzeczniczka Podlaskiego Oddziału NFZ.

Chodzi o to, że pacjent trafiał do szpitala np. na trzy dni, dostawał leki, które mógłby przyjąć w domu, a szpital otrzymywał dodatkowe pieniądze. Niższa stawka za pierwsze dni miała zapobiegać takim działaniom.

Niemal 300 nowych pielęgniarek i położnych. Absolwentki UMB już po czepkowaniu. Zobacz zdjęcia!

W praktyce okazało się jednak, że szpitale mocno na tym tracą.

- Pierwsze dni pobytu pacjenta w szpitalu są zawsze najbardziej kosztowne. To przecież wtedy wykonywana jest pełna, pogłębiona diagnostyka. Pierwsze dni hospitalizacji to też zwykle czas na ewentualne zabiegi - mówi Bożena Grotowicz, dyrektorka Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem.

W pierwszych dniach hospitalizacji szpital ponosi więc największe koszty, a dostaje najmniej pieniędzy. Ale teraz sytuacja ma się zmienić. NFZ za pierwsze dni hospitalizacji będzie jednak płacił nieco więcej.

- Od lutego Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci więcej za pobyt pacjenta w szpitalu. Chodzi o stopniowe dochodzenie do pełnej stawki za dobę hospitalizacji już od pierwszego dnia pobytu w placówce - wyjaśnia Beata Leszczyńska.

Według nowych wytycznych, za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu NFZ zapłaci około 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację. W kolejnych dniach hospitalizacji stawka będzie stopniowo rosnąć (o 17 proc.), aby trzeciego dnia hospitalizacji osiągnąć 100 proc.

Dzięki temu pacjenci będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty - podsumowuje Filip Nowak, prezes NFZ.

Dyrektorzy chwalą, ale na duże pieniądze nie liczą

- To rozwiązanie dla nas korzystne - przyznaje Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

- Krok w dobrą stronę - chwali rozwiązanie także Urszula Łapińska, dyrektorka szpitala powiatowego w Łapach. - Przecież nie trzymamy pacjenta w szpitalu, jeśli to nie jest konieczne - dodaje.

Zmiany cieszą również Mirosława Reczko, dyrektora szpitala w Bielsku Podlaskim.

- W naszej sytuacji liczy się każdy dodatkowy grosz - podkreśla.

Czy jednak będzie to znaczący zastrzyk finansowy?

- Nie jestem co do tego przekonana - przyznaje Łapińska.

Zastrzega jednak, że o szczegółach powie, gdy nowe rozwiązanie wejdzie już w życie.

Analizy nowych rozwiązań nie ma jeszcze również Bożena Grotowicz.

- Jak to nam pomoże, dowiemy się dopiero po podsumowaniu przynajmniej jednego miesiąca - wyjaśnia.

- To będą kwoty niewielkie - nie ma z kolei wątpliwości dyrektor Reczko.

Zmiany w rozliczaniu hospitalizacji wejdą w życie od lutego. Pod koniec grudnia ub.r. NFZ wydał specjalne instrukcje, które pozwalają szpitalom na uwzględnienie zmian w stawkach za hospitalizacje. Miesięczny „bufor” jest potrzebny na dostosowanie systemów szpitalnych do nowych stawek za hospitalizację. Placówki mają na to czas do końca stycznia.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny