MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital wojewódzki zrywa z NFZ umowę na rehabilitację neurologiczną i ogólnoustrojową

Magdalena Wasiluk, Anna Kopeć [email protected] tel. 85 748 95 12
Szpital wojewódzki
Szpital wojewódzki Anatol Chomicz
Dotychczasowy kontrakt szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia będzie obowiązywał tylko do sierpnia. Co potem stanie się z pacjentami, nie wiadomo. Najgorszy scenariusz jest taki, że ci, którzy potrzebują takiego leczenia, będą zmuszeni szukać go poza Białymstokiem.

Szpitala nie stać na pokrycie wszystkich kosztów, a zapotrzebowanie na leczenie rehabilitacyjne wśród pacjentów jest bardzo duże. Ciągle są kolejki. Nie możemy utrzymywać pustych łóżek i kredytować tego leczenia - tłumaczy swoją decyzję Urszula Łapińska, dyrektorka szpitala wojewódzkiego w Białymstoku.

Dodaje, że to, co teraz zapewnia szpitalowi Narodowy Fundusz Zdrowia, wystarcza jedynie na pokrycie kosztów leczenia 28 pacjentów na oddziale rehabilitacji neurologicznej i 45 w zakresie rehabilitacji ogólnoustrojowej w ciągu pół roku.

Rzecznik prasowy podlaskiego oddziału NFZ Adam Dębski przyznaje, że Fundusz jest zaskoczony tą decyzją. Nie zgadza się z argumentem, że propozycja finansowa dla szpitala była zła. Bo kontrakt, który zaproponował NFZ na leczenie rehabilitacyjne, wynosi łącznie 939 tysięcy złotych. - Rozumiemy, że każdy szpital chciałby mieć jak największy przychód, ale nie może się to odbywać kosztem pacjenta i pacjenci nie mogą być zakładnikiem w negocjacjach z Funduszem - mówi Adam Dębski.
Dotychczasowa umowa z NFZ będzie obowiązywała do sierpnia. Co dalej z pacjentami, którzy potrzebują tego typu pomocy, nie wiadomo. Możliwe, że będą musieli jej poszukać poza Białymstokiem. Oddziały rehabilitacji neurologicznej mieszczą się w Łomży, Hajnówce i Suwałkach, z kolei ogólnoustrojowej w Bielsku Podlaskim, Grajewie, Hajnówce, Łomży, Mońkach, Sokółce i Suwałkach.

- Na razie nie zapadła decyzja, jakie działania podejmie Fundusz, aby zapewnić pacjentom jak najlepszą dostępność do świadczeń - mówi Adam Dębski.

Dodaje, że w grę wchodzi nowy konkurs na tych samych warunkach. Wtedy może uda się znaleźć placówkę, która otrzyma umowę na rehabilitację neurologiczną i ogólnoustrojową. Może być też tak, że zostanie zwiększony kontrakt tym, którzy już mają umowę w tym zakresie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny