Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital miejski chce rozszerzyć działalność

Julia Szypulska [email protected] tel. 85 748 74 25
chce rozszerzyć działalność o alergologię i podstawową opiekę medyczną.
chce rozszerzyć działalność o alergologię i podstawową opiekę medyczną. sxc.hu
O alergologię i podstawową opiekę medyczną chciałby zwiększyć swoją ofertę Szpital Miejski w Białymstoku.

-Spełniamy wszelkie warunki - mówi Krzysztof Teodoruk, dyrektor placówki. - Mamy i odpowiednią kadrę, i wyposażenie. Zamierzamy złożyć ofertę do NFZ. Reszta zależy już od funduszu.

Szpital może sobie pozwolić na rozszerzenie działalności dzięki statutowi, który nadała mu rada miejska podczas niedawnej sesji. Zapisano w nim nowe poradnie. Dotąd szpital miał dwie - kardiologiczną i gastrologiczną, pracownię endoskopową oraz dwie poradnie rehabilitacyjne i jedną medycyny pracy. Szpital miejski prowadzi także szkołę rodzenia przy ul. Bukowskiego. Oprócz tego placówka oferuje opiekę stacjonarną. W szpitalu są 92 miejsca. Skąd pomysł na dodatkowe poradnie? Jak twierdzi Krzysztof Teodoruk, z zapotrzebowania społecznego.

- Do pewnych specjalistów, w tym alergologów, od lat utrzymują się kolejki - tłumaczy dyrektor szpitala miejskiego. - Gdyby taka poradnia powstała u nas, na pewno wpłynęłoby to na ich zmniejszenie. Pacjenci szybciej otrzymaliby pomoc.

W tej chwili, żeby dostać się do alergologa, białostoczanie muszą czekać co najmniej dwa miesiące. Dzieci jeszcze dłużej - około trzech miesięcy. Szpital miejski jest też gotowy do świadczenia usług z zakresu podstawowej opieki medycznej. W placówce mógłby powstać gabinet lekarza rodzinnego oraz pielęgniarki środowiskowej i położnej. Byłby tam też gabinet zabiegowy i punkt szczepień. Co na to NFZ?

Jest jeszcze za wcześnie

- Na razie jest za wcześnie, by mówić o szansach szpitala miejskiego na realizację jego planów - zaznacza Adam Dębski, rzecznik prasowy podlaskiego oddziału NFZ.

Żeby uruchomić poradnię alergologiczną, placówka musi wziąć udział w konkursie.

- Jeśli wniosek szpitala spełni wszystkie kryteria, formalne oraz te dotyczące kadry, wyposażenia i godzin otwarcia, zostanie umieszczony na liście rankingowej - mówi Adam Dębski. - Umowy zawrzemy z placówkami, których oferty zostaną najlepiej ocenione. Wyniki konkursu będą znane 15 grudnia.
Co do podstawowej opieki medycznej, tu procedura jest prostsza. Wystarczy przedstawić NFZ wniosek wraz z listą pacjentów, którymi opiekuje się lekarz rodzinny.

Mało placówek

Kolejki do alergologa mogą wynikać z tego, że w Białymstoku istnieją tylko trzy placówki, gdzie przyjmują lekarze o tej specjalności. Wśród nich dwie są dla dzieci - przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Waszyngtona 17 oraz w poradni przy ul. Siewnej 2. Do tej ostatniej mogą się zgłaszać także dorośli. Dorośli mogą się również udać po pomoc do poradni alergologicznej przy ul. Transportowej 4.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny