Szok! Kangur w lesie na Dolnym Śląsku. Mamy zdjęcia!

  Szok! Kangur w lesie na Dolnym Śląsku. Mamy zdjęcia!

  Marcin Kaźmierczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Te zdjęcia kangura zrobili leśnicy z Ruszowa
  1/4
  przejdź do galerii

  Te zdjęcia kangura zrobili leśnicy z Ruszowa ©Nadleśnictwo Ruszów

  Leśnicy z Ruszowa na Dolnym Śląsku (powiat zgorzelecki) wpadli w osłupienie, gdy w lesie pod Węglińcem - kilka kilometrów od granicy z Niemcami - spotkali... kangura. Okazało się, że to uciekinier z mini-zoo w Niemczech. W polskim lesie radził sobie świetnie. Za dnia ukrywał się wśród krzewów, a wieczorem żerował na obrzeżach lasu i polach. Żywił się liśćmi paproci i kwiatami kolczastych krzewów.
  – Dzikie zwierzę pochodzące z innego kontynentu to w naszych lasach zawsze ewenement. Kilka razy już się jednak taka historia w Borach Dolnośląskich zdarzyła. Na szczęście to bardzo rzadkie przypadki – mówi portalowi GazetaWroclawska.pl nadleśniczy Janusz Kobielski. – To gatunki obce dla naszego ekosystemu, które nie są przystosowane do funkcjonowania w lesie, w szczególności tak dużym kompleksie leśnym jak Bory Dolnośląskie. Nie mają szans na przetrwanie w naszych warunkach, a przy okazji mogą być nosicielami chorób zagrażających rodzimej faunie – dodaje.

  Kangur został schwytany i wrócił do zoo. Ale jego złapanie nie było takie łatwe. Problemem był zwłaszcza nocny tryb życia zwierzęcia i to że cały czas się przemieszczało. Za dnia ukrywało się wśród krzewów, a wieczorem żerowało na obrzeżach lasu i polach. Z pożywieniem kangur również nie miał problemu, ponieważ żywi się głównie trawą, liśćmi - m.in. paproci i kwiatami kolczastych krzewów.

  Zobacz też: Strach w mieście! Policja na tropie krokodyla

  Zobacz galerię

  Jak wspomina leśniczy, w poprzednich latach w Borach Dolnośląskich spotkał m.in. nandu - strusia amerykańskiego, które na co dzień można spotkać na wolności jedynie w Ameryce Południowej.
  – Widziane były także ślady świadczące o bytności w naszym nadleśnictwie - zwłaszcza w pobliżu Nysy Łużyckiej - bawołów wodnych, które na co dzień żyją m.in. w Pakistanie i Indiach – zauważa Janusz Kobielski.

  Skąd dzikie zwierzęta żyjące na co dzień tysiące kilometrów stąd w Borach Dolnośląskich? To - jak było m.in. w przypadku kangura - prawdopodobnie uciekinierzy z mini-zoo lub małych safari w zachodnich Niemczech.
  – My tych zwierząt nie odławiamy, informacje przekazujemy gminie. Podobnie było z kangurem – mówi Kobielski. Co zrobić, jeśli sami spotkamy zwierzę, które mogło uciec z ZOO? – Najlepiej powiadomić powiatowego lekarza weterynarii i najbliższego leśniczego. W ostateczności można zadzwonić pod numer 112 – radzi nadleśniczy.

  Zobacz też: Kangur próbuje wdrapać się na huśtawkę


  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Licytacje komornicze 2019: Zobacz oferty z Białegostoku i regionu

  Licytacje komornicze 2019: Zobacz oferty z Białegostoku i regionu

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Święto Ultry 2019 w Białymstoku. Czterech kibiców Jagiellonii Białystok zatrzymanych

  Święto Ultry 2019 w Białymstoku. Czterech kibiców Jagiellonii Białystok zatrzymanych

  Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych