Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlakiem podwójnych krzyży, czyli wystawa fotografii kultury prawosławnej

Adrian Kuźmiuk
Jedna z prezentowanych fotografii
Jedna z prezentowanych fotografii Fot. Tomasz Mościcki
Wystawa Tomasza Mościckiego to fotografie tworzone techniką gumy dwuchromianowej. Przedstawiają kulturę kościoła prawosławnego na Podlasiu.

Wystawa zostanie otwarta już 9 lipca o godz. 18 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa oddział Białostockiego Ośrodka Kultury przy ul. Warszawskiej 19.

Tematyka wystawy

Wystawa jest fragmentem kilkuletniego projektu dokumentującego wschodnią ścianę Polski. Przedstawia około 70 fotografii z czterech monastyrów prawosławnych:

Grabarka - święta góra polskiego prawosławia z klasztorem żeńskim świętych Marty i Marii. Gumy oraz bromy wykonane w latach 1999-2005.

Jabłeczna - najstarszy prawosławny klasztor męski. Jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, słynące z cudów, wielkiej gościnności i niepowtarzalnej atmosfery z klasztorem św. Onufrego. Fotografie gumy i bromy.

Supraśl - Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu to jeden z pięciu prawosławnych monasterów męskich na terenie Polski. Zdjęcia pochodzą z lat 2001-2005.

Wojnowo - prawosławny klasztor żeński pod wezwaniem Opieki Matki Bożej. Zdjęcia z lat 2002-2004.

Kilka słów o autorze

Tomasz Mościcki urodził się w 1965 roku. Jest krytykiem teatralnym, dziennikarzem, artystą fotografikiem, a także absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST. Publikuje regularnie w codziennej prasie i pismach specjalistycznych. Od 1990 roku związany z Polskim Radiem, dziennikarz radiowej Dwójki. Autor dwóch książek: "Kochana stara buda", monografii "Qui Pro Quo", słynnego literackiego teatrzyku przedwojennej Warszawy (LTW 2008) nagrodzonej II Nagrodą KLIO w 2008 roku, a także kroniki życia teatralnego Warszawy 1939 roku. "Teatry Warszawy 1939", "Kronika" (Bellona 2009). Przygotowuje kontynuacje tej książki.

Fotografią zajmuje się od 1980 roku. Jego specjalnością jest krajobraz rejestrowany w technice czarno-białej, a także przetwarzanie klasycznej fotografii monochromatycznej w rzadko już dziś spotykanych technikach szlachetnych. W swojej pracy wykorzystuje stosowaną na przełomie wieków technikę gumy dwuchromianowej, nadającą fotografiom niepowtarzalny wygląd, czyniącą z nich jednostkowe, niemożliwe do powtórzenia dzieło sztuki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny