Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły z językiem białoruskim: Uczniowie odnoszą sukcesy

Krzysztof Jankowski, Michał Kruk [email protected] tel. 85 730 34 90
Sukcesy naukowe i artystyczne uczniów Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego przyciągają do tej szkoły nie tylko najbardziej utalentowaną młodzież, ale też zainteresowanie mediów. Na zdjęciu: ekipa telewizyjna przygotowuje reportaż o bielskiej trójce.
Sukcesy naukowe i artystyczne uczniów Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego przyciągają do tej szkoły nie tylko najbardziej utalentowaną młodzież, ale też zainteresowanie mediów. Na zdjęciu: ekipa telewizyjna przygotowuje reportaż o bielskiej trójce. Krzysztof Jankowski
Uczniowie bielskich szkół z językiem białoruskim odnoszą sukcesy w nauce. Podstawówka i gimnazjum są w czołówce wojewódzkiej w klasyfikacji konkursów przedmiotowych. Swoich laureatów ma też liceum. - Uczymy się dla siebie - mówi młodzież.

Kolejny rok z rzędu błysnęli podopieczni bielskiego Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego. W klasyfikacji laureatów konkursów przedmiotowych uczniowie podstawówki zajęli drugie miejsce w województwie podlaskim, a gimnazjaliści - czwarte.

- Wyprzedziły nas tylko renomowane szkoły z Białegostoku i Łomży, do których uczęszcza najbardziej utalentowana, wyselekcjonowana młodzież - mówi Bazyli Leszczyński, dyrektor ZS im. Jarosława Kostycewicza w Bielsku Podlaskim.

W kategorii podstawówek bielska trójka przygotowała 22 laureatów, a wśród gimnazjalistów aż 32. W tym gronie odpowiednio 10 i 15 to laureaci konkursu z języka białoruskiego, dzięki któremu trójka już na starcie ma przewagę nad lokalną konkurencją.

- Często słyszymy ten zarzut, ale pamiętajmy, że do tej klasyfikacji wliczają się też konkursy, w których specjalizują się inne szkoły - mówi dyrektor Leszczyński. - Na dodatek, nawet biorąc wyniki konkursów bez języka białoruskiego, to mamy większą liczbę laureatów, niż pozostałe bielskie szkoły razem wzięte.

Białoruski jest też przez laureatów traktowany szczególnie. - To nasz język narodowy. Posługują się nim nasi rodzice i dziadkowie, więc my też chcemy go dobrze znać - mówi Anna Nikitiuk, laureatka konkursu.

Z racji swojej specyfiki trójka jest szkołą bezobwodową i trafiają do niej dzieci z całego miasta.

- Dobrzy uczniowie chętnie do nas przychodzą, bo gwarantujemy im rozwój i wysoki poziom nauki, a oni poprzez swoje sukcesy zapewniają szkole renomę - przyznają nauczyciele.
Trafiają tu takie talenty, jak Krzysztof Łuszczyński, który w podstawówce został laureatem trzech konkursów (historia, polski, przyroda) czy Karolina Tkaczuk, która jako uczennica I klasy gimnazjum wygrała konkursy z rosyjskiego i matematyki.

- Nauka to moja pasja, bardzo lubię matematykę. Chciałam sprawdzić, czy konkursy są trudne. I udało mi się je wygrać - mówi Karolina Tkaczuk.

- Sukces w konkursach wymaga dużo pracy - przyznaje Krzysztof Łuszczyński.

- Ale jak się człowiek nie chce męczyć z egzaminami gimnazjalnymi, to warto się pouczyć do konkursów - mówi Joanna Niewińska, laureatka konkursu biologicznego.

Młodzież podkreśla, że sukcesy w konkursach zawdzięcza też pracy z nauczycielami.

- Staramy się przekonywać naszych uczniów, że ta ciężka praca ma sens i zostanie odpowiednio wynagrodzona - mówi Mirosława Markiewicz, nauczycielka języka białoruskiego. - Dzięki sukcesom naszych uczniów my także mamy poczucie, że nasza praca przynosi pożądany efekt - podkreśla Alina Parfieniuk, nauczycielka historii.

Sporo laureatów olimpiad przedmiotowych ma też bielskie II LO im. Taraszkiewicza. Sukces ułatwia im start na studia.

- Biorę udział w olimpiadzie geograficznej oraz walczyłem w konkursie Polska w NATO. Jestem też uczestnikiem zawodów centralnych z geografii i z tego wyniku jestem bardzo zadowolony - mówi Damian Koźluk, uczeń bielskiego II LO.

Dwoje uczniów liceum białoruskiego wystartuje na szczeblu centralnym olimpiady ekologicznej. To Michał Zajkowski oraz Aleksandra Gawryluk.

- Ekologią interesuję się od najmłodszych lat. Startując w konkursie chciałam sprawdzić się z innymi uczestnikami. Dzięki dobremu wynikowi będę miała łatwiejszą drogę na uczelnię wyższą - mówi Aleksandra Gawryluk.

Uczniowie w olimpiadach walczą o możliwość startu w eliminacjach centralnych oraz zwolnienie z egzaminu na studia. Dodatkowo za wysokie miejsca jury konkursu czy olimpiady przyznaje cenne i atrakcyjne nagrody.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny