MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły wymagają zwolnień z WF-u tylko „od specjalisty”. Czy coś się w tym zakresie zmieniło? Obowiązujące przepisy dotyczące zwolnień z WF-u

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Uczniowie, którzy z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w zajęciach z wychowania fizycznego mogą mieć wystawione dłuższe, okresowe zwolnienie. Wydawane jest ono przez dyrektora szkoły na podstawie opinii lekarza rodzinnego.
Uczniowie, którzy z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w zajęciach z wychowania fizycznego mogą mieć wystawione dłuższe, okresowe zwolnienie. Wydawane jest ono przez dyrektora szkoły na podstawie opinii lekarza rodzinnego. Obraz autorstwa freepik.com
Zwolnienia z WF-u tylko od specjalisty – taki temat był głośno dyskutowany po wypowiedzi ministra sportu i turystyki, który w lipcu 2022 roku zaznaczył, że wprowadzone zostaną nowe przepisy. Zgodnie z nimi, do wydania zwolnienia z zajęć WF-u potrzebna by była opinia nie lekarza rodzinnego, ale np. kardiologa, ortopedy lub innego specjalisty. Skończyło się jedynie na wypowiedzi, a przepisy się nie zmieniły. Jednak niektóre szkoły wciąż wymagają zwolnień od specjalisty. - Nie ma jeszcze takich przepisów, ale postulat ministra sportu rzeczywiście jest sensowny - zaznaczył Przemysław Czarnek.

Spis treści

Zwolnienia z WF-u tylko od specjalisty? Szkoły bezprawnie ich wymagają

Jak informuje „Rzeczpospolita”, po wypowiedzi Kamila Bortniczuka na temat wprowadzenia od 1 września 2022 roku konieczności wystawiania zwolnień jedynie przez lekarza konkretnej specjalizacji, szkoły zaczęły ich wymagać. O problemie poinformowało Stowarzyszenie na rzecz Praworządności w Szkołach „Stowarzyszenie Umarłych Statutów”.

Część placówek niesłusznie nie uznawała opinii wydanych przez lekarzy rodzinnych. Zasady te reguluje wciąż to samo rozporządzenie ministra edukacji narodowej, nic się w tym zakresie nie zmieniło. Oznacza to, że zwolnienie z WF-u wydawane jest przez dyrektora szkoły na podstawie opinii lekarza, także rodzinnego.

– Dyrektor szkoły nie ma prawa wymagać od ucznia lub rodziców ucznia przedstawienia opinii lekarzy specjalistów innych niż medycyny rodzinnej – zaznaczyła Justyna Sadlak z wydziału prasowego MEiN w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Przepisy dotyczące zwolnień z WF-u się zmienią?

Przepisy w zakresie zwolnień z WF-u mogą się dopiero zmienić. Minister edukacji na antenie Radia ZET podkreślił, że „postulat jest sensowny”. Dodał także, że w resorcie trwają prace nad wprowadzeniem takich zmian.

– Oczywiście, że jest wiele dzieci, które muszą mieć zwolnienie z WF-u ze względu na swój stan zdrowia, ale wiemy też, że w wielu przypadkach te zwolnienia są na wyrost […] W tej sytuacji zwolnienia wystawiane na wyrost powinny być likwidowane. Pomysł, żeby zwolnienia długoterminowe wystawiali lekarze z poszczególnych specjalności, jest godny rozważenia. W ministerstwie trwają prace nad zmianą tych przepisów, ale ich jeszcze nie ma – podkreślił Przemysław Czarnek.

Zwolnienia z WF-u. Na jakich zasadach? Oto aktualne przepisy

Tymczasem wciąż jednak obowiązuje „stare” przepisy. Uczeń może zostać zwolniony z WF-u przez rodzica, ale tylko na krótszy okres, np. w określonym dniu lub dniach. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych decyzję o dłuższym zwolnieniu z zajęć wychowania fizycznego może podjąć dyrektor szkoły, na podstawie opinii wydanej przez lekarza. Możliwe jest także zwolnienie ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń.

Jeżeli dana osoba jest zwolniona przez cały rok z zajęć wychowania fizycznego, to podczas wystawiania oceny klasyfikacyjnej w rubryce zamiast określonego stopnia wpisuje się informację „zwolniony” lub „zwolniona”. Zgodnie z przepisami opinię, na podstawie której wydawane jest zwolnienie, może wydać lekarz rodzinny.

Źródła:

  • Rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych;
  • Komentarz do ustawy o prawie oświatowym.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkoły wymagają zwolnień z WF-u tylko „od specjalisty”. Czy coś się w tym zakresie zmieniło? Obowiązujące przepisy dotyczące zwolnień z WF-u - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny