Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolny Klub Wolontariusza Ośmiu Wspaniałych z SP 44 w Białymstoku pojechał do Szklarskiej Poręby

(adek)
Od 20 do 30 lipca opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” przy Szkole Podstawowej Nr 44 im. St. Moniuszki w Białymstoku po raz kolejny zorganizowali wolontariuszom letni wypoczynek w Szklarskiej Porębie. Wyjazd był zasłużoną nagrodą za ich bezinteresowną, aktywną, pełną zaangażowania pracę na rzecz innych. Kolonie odbyły się przy współpracy z Fundacją „Dziewczynka z zapałkami” z Łodzi, a dofinansowane przez Prezydenta Miasta Białegostoku w ramach konkursu grantowego na organizację letniego wypoczynku oraz sponsorów.

Wolontariusze z klas III – VI zakwaterowani byli w Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia, położonym w centrum miasteczka u podnóża Szrenicy. Ośrodek dysponował bardzo bogatą ofertą programową oraz dobrze wyposażonym kompleksem sportowo – rekreacyjnym.

Pobyt w Szklarskiej Porębie rozpoczęto od zwiedzania miejscowości i jej atrakcji.

- Każdego dnia z przewodnikiem wędrowaliśmy szlakami turystycznymi i zdobywaliśmy górskie szczyty: Szrenicę ( 1362m n.p.m.), Wysoki Kamień (1058m n.p.m.), Łabski Szczyt (1472m n.p.m.) oraz Złoty Widok (610m n.p.m.) - mówi Anna Samborska, nauczycielka SP nr 44 im. St. Moniuszki w Białymstoku. - Niektórzy koloniści po raz pierwszy spędzali wakacje w górach. Zafascynowani górskimi wędrówkami rejestrowali odwiedzane miejsca w książeczce GOT (Górska Odznaka Turystyczna), stawiając okazjonalne pieczątki.

Mimo obtartych nóg, zakwasów i zmęczenia zadziwiali nas motywacją i chęcią pokonywania własnych słabości. Piękne widoki rekompensowały ich zmęczenie i zachęcały do dalszej aktywności. Wielką atrakcją okazał się wjazd wyciągiem na Szrenicę i zejście czarnym szlakiem oraz piesze wycieczki ubarwiane karkonoskimi legendami (do Wodospadu Kamieńczyka, Wodospadu Szklarki, na Skałki Miłości, Krucze Skały, Chybotek i Krzywe Baszty).

- Wędrując szlakami, odwiedziliśmy wyrobisko ametystów, gdzie własnoręcznie wydobywaliśmy je spośród skał i potoków - dodaje Barbara Brzozowska, nauczycielka z SP 44 w Białymstoku. - Fascynacja minerałami zaowocowała u niektórych dzieci odkryciem w sobie pasji kolekcjonerskich.

Podczas pobytu szczególną uwagę zwracano na edukację przyrodniczą, ekologiczną, czego dowodem było wyjście do Muzeum Mineralogicznego, Centrum Edukacji Ekologicznej na ekspozycję i wystawę „Wirtualne Karkonosze” w siedzibie Karkonoskiego Parku Narodowego oraz do placówki GOPR-u. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia edukacyjno - artystyczne na ArtSkwerze „Radiowej Trójki” w ramach „Letniego Festiwalu Sztuki”. Wolontariusze uczestniczyli w warsztatach kosmetycznych (własnoręcznie wykonywali wody toaletowe, kremy), artystycznych (robili bransoletki z koralików i wisiorki), warsztatach kulinarnych (wypiekali chleb i pizzę), florystycznych (tworzyli kompozycje kwiatowe) oraz teatralnych (oglądali spektakl teatralny, wykonywali maski teatralne i uczyli się sztuki cyrkowej).

Karkonosze to region, na którym od wieków zamieszkiwali Walończycy - średniowieczni fachowcy od wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych, tj.: złota, kamieni i minerałów. Wolontariusze uczestniczyli w lekcji historii w skansenach: „Chata Walońska” i „Żelazny Tygiel Waloński”, gdzie obejrzeli odtworzone urządzenia wydobywcze oraz poznali pracę rzemieślników posługujących się technikami stosowanymi w średniowieczu. W „Chacie Walońskiej” po pokonaniu czterech żywiołów, w obecności Kapituły Sudeckiego Bractwa Walońskiego, za wiedzę i odwagę wolontariusze otrzymali I stopień wtajemniczenia walońskiego potwierdzony certyfikatem. Natomiast w „Żelaznym Tyglu…” uczestniczyli w warsztatach ceramicznych wyrabiając z gliny szamotowej przedmioty, a na warsztatach artystycznych wykonywali średniowieczną biżuterię ze sznurków i koralików.

Kotlina Jeleniogórska, to ziemia bogata w rudy żelaza i złoża kwarcu, z którego produkowano od wieków wyroby ze szkła. Podczas wizyty w ,,Leśnej Hucie” uczniowie zapoznali się z techniką ręcznego formowania przedmiotów z płynnej masy szklanej i obejrzeli pokaz z udziałem światła i koloru. Pod okiem instruktora spróbowali swoich zdolności artystycznych zdobienia szkła, grawerując szklanki i wisiorki jednocześnie tworząc oryginalną i niepowtarzalną pamiątkę ze Szklarskiej Poręby dla siebie i najbliższych.

Podczas kolonii została zorganizowana jednodniowa wycieczka do Karpacza, w trakcie której wolontariusze zwiedzili Miejskie Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego oraz Muzeum Tajemnic Karkonoskich. Zostały tam przedstawione przekazy i legendy, które wyrosły z karkonoskiej ziemi. Multimedialny i interaktywny charakter ekspozycji poprzez działanie i zabawę pogłębił wiedzę dzieci. Następnie przyszedł czas na relaks w nowoczesnym kompleksie basenów Hotelu „Gołębiewski” oraz w miasteczku kowbojskim ,,Western City” w Ściegnach.

- Przenieśliśmy się wówczas w świat westernów i uczestniczyliśmy w pokazie napadu na bank, jak również: w przejażdżce konno, kolejką westernową, wybijaniu monet, w próbie utrzymania się na elektrycznym byku, wejściu na „pal męczarni” - dodaje Agnieszka Smółko, nauczycielka z SP 44 w Białymstoku. - Wszyscy zdobyli odznakę szeryfa oraz certyfikat poszukiwacza złota, nauczyli się tańca kowbojskiego, strzelania z łuku do sylwetki bizona oraz rzucania lassem.

Dodatkową atrakcją dla dzieci była kąpiel w ,,Termach Cieplickich” u podnóża Karkonoszy, gdzie wykorzystywana jest woda termalna, pozyskiwana z głębokości ponad 2000 m o temperaturze dochodzącej do 87oC. Termy były idealnym miejscem do zabawy, sportu i relaksu.

Wakacyjny odpoczynek był bardzo aktywny. Realizowano zajęcia programowe i sportowo-rekreacyjne, wędrówki górskie, wycieczki, dyskoteki, ognisko, zabawy integracyjne, podchody, kalambury. Dwóch utalentowanych muzycznie uczniów miało okazję uczestniczyć w nagraniu piosenki w profesjonalnym studio nagrań. Utwór stał się przebojem kolonijnym i został zamieszczony na stronie internetowej placówki.

Priorytetem podczas kolonii była profilaktyka prozdrowotna oraz promocja zdrowego stylu życia. Kuchnia przygotowywała pyszne, zdrowe posiłki dostosowane do wieku i aktywności dzieci. Pozwalaliśmy sobie od czasu do czasu na odrobinę szaleństwa, wychodząc na lody do cukierni „Fantazja” lub jedząc przysmaki górskie – oscypki, kurtosz- kołacze czy owoce w czekoladzie.

Podczas wakacyjnego wyjazdu odbywały się liczne konkursy z nagrodami: (czystości, piosenki kolonijnej i wiedzy o Karkonoszach). Za właściwą postawę i prezentowaną wiedzę koloniści otrzymali dyplomy, nagrody i upominki. Po zakupieniu drobnych pamiątek wszyscy zdrowi, wypoczęci i zadowoleni wróciliśmy do domu, zabierając ze sobą niezapomniane wspomnienia.

- Podsumowując wyjazd jesteśmy przekonane, że warto podejmować inicjatywy wychowawcze wspierające wolontariuszy, angażujących się w działania prospołeczne - mówią nauczycielki z SP 44 w Białymstoku. - Podczas tego wypoczynku miałyśmy możliwość bliższego poznania wychowanków w sytuacjach pozaszkolnych i odkrycia ich mocnych i słabych stron. Wyjazd zintegrował grupę i pozwolił na nawiązanie przyjaźni.

Kolonie zorganizowały i opiekę sprawowały wolontarystycznie nauczyciele SP Nr 44 im. St. Moniuszki w Białymstoku: Anna Samborska, Barbara Brzozowska i Agnieszka Smółko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny