Szkolne patologie: Piją coraz młodsi. Pomagają starsi

Janusz Bakunowicz [email protected] tel 085 730 34 90
Wśród malołetnich pijących alkohol ujawniani są coraz młodsi. Niejednokrotnie piją w miejscach publicznych, co jest wykroczeniem
Wśród malołetnich pijących alkohol ujawniani są coraz młodsi. Niejednokrotnie piją w miejscach publicznych, co jest wykroczeniem
Udostępnij:
Statystyki mówią, że Polacy piją coraz mniej. Jest to zjawisko bezdyskusyjnie pozytywne. Jednak bardzo zatrważającym jest fakt, że po alkohol sięga coraz młodsza rzesza społeczeństwa. Do izb wytrzeźwień trafiają małoletni.Pod tym względem statystyki rosną.

Spożywania alkoholu przez osoby małoletnie, czyli te, które nie ukończyły 18 roku życia zabrania Ustawa o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi. Kodeks karny z kolei nakłanianie małoletnich do spożywania napojów alkoholowych oraz ich dostarczania, w jurystyce określa pojęciem rozpijania i przewiduje za to stosowne kary.

Od kilku lat odnotowywany jest stały wzrost zatrzymań przez policję osób małoletnich pod wpływem alkoholu. W 2006 roku ujawniono 42 takie przypadki, w roku minionym - 48.

- W tym roku do połowy grudnia zatrzymaliśmy już 43 małoletnich pod wpływem alkoholu - mówi asp. Agnieszka Dąbrowska, oficer prasowy bielskiej policji. - Ale należy zwrócić uwagę na fakt, że przed nami okres świąteczny i noworoczny, a w tym czasie odnotowujemy najwięcej takich przypadków. 14 pijanych uczniów zatrzymano na terenie szkoły. O takich przypadkach zgłaszała zazwyczaj dyrekcja lub nauczyciele szkoły. Świadczy to o dużym poczuciu bezkarności czy nawet spożywaniu alkoholu przez małoletnich na terenie szkoły.

Dwa lata za rozpijanie

Przykład: 1 czerwca, o godz. 22.45 z polecenia naczelnika sekcji prewencji, funkcjonariusze bielskiej policji pojechali na ulicę Kazimierzowską, gdzie miały przebywać pijane dziewczyny.

Na miejscu funkcjonariusze zastali grupę młodzieży. Po zbadaniu alkotesterem w obecności rodziców jednego z nich okazało się, że szesnastolatek ma prawie 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. To tegoroczny rekordzista.

- W przypadku ujawnienia małoletnich pod wpływem alkoholu policja prowadzi postępowanie sprawdzające, które ma za zadanie ustalić, w jaki sposób małoletni weszli w posiadanie alkoholu - dodaje asp. Agnieszka Dąbrowska. - Nieletni piją alkohol w miejscach publicznych, co jest wykroczeniem i za to odpowiadają przed sądem dla nieletnich.

Jednak bardzo powszechnym zjawiskiem jest kupowanie alkoholu dla małoletnich przez osoby starsze, pełnoletnie. Są to zazwyczaj znajomi lub przypadkowo spotkani kupujący. W zamian za taka przysługę niektórzy biorą nawet drobne opłaty czy symboliczne piwo.

Kodeks karny takie postępowanie określa mianem rozpijania i przewiduje za to odpowiednie kary. Sprawa każdego małoletniego kierowana jest do sądu rodzinnego jako sprawa o zagrożenie demoralizacją. Sąd w takim przypadku może zastosować środki wychowawcze w formie upomnienia, nadzoru rodzica lub w szczególnych przypadkach nadzoru kuratorskiego.

- Natomiast rozpijanie małoletnich kwalifikowane jest jako przestępstwo - wyjaśnia asp. Agnieszka Dąbrowska, oficer prasowy komendanta KPP w Bielsku Podlaskim. - Jest ono objęte karą grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do 2 lat. Mało tego, każdy, kto jest świadkiem takiego zdarzenia, powinien zwrócić na nie uwagę lub powiadomić policję.

Stop patologiom

Zwalczanie zjawiska spożywania alkoholu przez małoletnich jest priorytetowym zadaniem policji.

- Dużo zadań jest narzuconych przez wojewódzką komendę policji - mówi asp. Agnieszka Dąbrowska. - Dużo też robimy sami. Policja często przeprowadza kontrole sklepów, kontrole miejsc, gdzie najczęściej spotyka się młodzież. Wymierne efekty przynoszą również działania pod nazwą "Patrol szkolny", który również sprawdza okolice szkół i pobliskich sklepów.

Na szeroką skalę prowadzona jest również profilaktyka. Są to zajęcia w szkołach wszystkich szczebli w ramach programu prewencyjnego "Stop patologiom". Rozdawane są ulotki, telewizje lokalne informują o szkodliwości spożywania alkoholu a przede wszystkim o konsekwencjach, jakie mogą ponieść osoby pełnoletnie, które dostarczają alkohol małoletnim.

- Co roku organizowany jest konkurs "Nasze bezpieczeństwo", którego jednym z tematów jest właśnie problem spożywania alkoholu przez osoby małoletnie - dodaje asp. Dąbrowska. - Do wszystkich szkół dostarczyliśmy algorytmy, czyli zasady postępowania w przypadku ujawnienia ucznia pod wpływem alkoholu.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
ale alkohol jest dla ludzi mądrych!!!!!!!
G
Gość
Alkohol jest szkodliwy dla wszystkich ludzi, bez względu na wiek.
~qsantypek~
Baju< baju będziemy w raju... W centrum na zapleczu Delikatesów PSS i budynku R. Kościuszki 15a, pijaństwo jest codziennością. Doprosić się patrolowania tego terenu lub interwencji w przypadku wszczynanych burd to sztuka. Ukłon do KMP w Białymstoku. Jeśli Policji brak wyników wystarczy zaglądać w okolice "Polany". Sukces murowany
Dodaj ogłoszenie