Szkolenie będzie dotyczyło m.in. historii, etnografii, kultury, geografii przyrody regionu Puszczy Białowieskiej i jego otoczenia. Traktujemy to bardzo szeroko, bo w kontekście trzech powiatów - hajnowskiego, bielskiego i żeby poznać sąsiadów - siemiatyckiego - tłumaczy Mirosław Stepaniuk, prezes Lokalnej Grupy Działania "Puszcza Białowieska". - Nadajemy certyfikaty kwaterom, które spełniają pewne kryteria. Między innymi chodzi o charakterystyczną, tradycyjną zabudowę drewnianą, zdobnictwo domów, kulinaria regionalne. W tym jest również wiedza na temat regionu gospodarza kwatery.
Szkolenie rusza 18 października, o godz. 9, w siedzibie LGD przy ul. Parkowej w Hajnówce. Jest bezpłatne. W planie przewidziane są wyjazdy terenowe. Ośmiogodzinne zajęcia teoretyczne będą się odbywały przez dwa weekendy w każdym miesiącu. Udział w szkoleniu będzie potwierdzony certyfikatem.
Skąd ten region?
W podziale geograficznym nie ma regionu Puszcza Białowieska. Jest Równina Bielska i Puszcza Białowieska. W historycznym podziale także nie ma takiego regionu.
- Początkowe założenie było takie, że koncentrujemy się na regionie Puszczy Białowieskiej w granicach administracyjnych Lokalnej Grupy Działania "Puszcza Białowieska" - tłumaczy Mirosław Stepaniuk. - Chodzi o dziesięć gmin, w tym 8 gmin powiatu hajnowskiego i dwie - powiatu bielskiego. Jest to równocześnie polski teren euroregionu "Puszcza Białowieska". Jednak na tym kursie nie chcemy ograniczać granicami administracyjnymi zbyt dosłownie.
Zdobądź uprawnienia
Pojawiła się także możliwość uruchomienia kursu przewodnickiego po województwie podlaskim. Okazało się, że 126 godzin szkolenia w ramach dziedzictwa kulturalno - przyrodniczego regionu Puszczy Białowieskiej można potraktować jako pierwszą część kursu.
Ci, którzy zdecydują się na kurs przewodnicki, będą mieli znacznie więcej godzin wykładowych i wycieczek, ale zapłacą około 600 zł. To i tak niewiele, bo kurs na przewodnika po województwie podlaskim kosztuje 1500 zł.