Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła z anielskimi głosami

Alicja Zielińska [email protected] tel. 085 748 95 45
W białostockiej SP nr 11 im. Kornela Makuszyńskiego taki chór właśnie jest. Śpiewa dyrektorka, informatyczka, kadrowa i nauczycielki różnych przedmiotów.
W białostockiej SP nr 11 im. Kornela Makuszyńskiego taki chór właśnie jest. Śpiewa dyrektorka, informatyczka, kadrowa i nauczycielki różnych przedmiotów. Fot. Wojciech Oksztol
Chór w szkole? To nic takiego. Ale chór złożony z nauczycieli i pracowników szkoły - to już coś.

Chór powstał dwa lata temu. Liczy 20 osób. Same panie. To nauczycielki i pracownice szkoły. I chociaż jest młodym chórem, to nagrał już dwie płyty.

Z pasji i chęci

Pomysł rzuciła Maria Dziadzio. Skończyła Akademię Muzyczną, uczy muzyki i prowadzi muzykoterapię, więc nic dziwnego, że miała takie ambicje. Ale odzew był natychmiastowy. I to - jak mówi pani Maria - dodało jej skrzydeł. Bo część z pań nauczycielek, okazało się, wcześniej miała kontakt z muzyką. A to śpiewały w chórach i z sentymentem o tym opowiadały, a to grały na różnych instrumentach. Z przyjemnością więc wróciły do swoich pasji. A część po prostu wyraziła zgodę, ponieważ lubi śpiewać.

Małgorzata Sienkiewicz, która prowadzi kształcenie zintegrowane, grała na skrzypcach.

Mirosława Lewicka jako uczennica śpiewała w chórze w I LO. A pani matematyczka tłumaczy, że dla niej śpiew w szkolnym chórze jest oderwaniem się od codziennych typowych zajęć przy tablicy. Dostarcza dużo miłych wrażeń - mówi wprost Grażyna Machal.

Kadrowa Agnieszka Nowak jest w chórze od roku. Bardzo sobie to chwali. - Sama przyjemność - mówi - tak zebrać się razem i pośpiewać. W moim przypadku to prawdziwa odskocznia od biurka i dokumentów.

Joanna Gomolińska (specjalność: kształcenie zintegrowane) śpiewała w chórze uniwersyteckim. Wystarczyło jej, jak się śmieje, samo hasło "chór". - Jestem i śpiewam.

W szkole pracuje 74 nauczycieli. Więc chór to grupa wybranych? - Nie - zaprzecza dyrektor Bożena Jolanta Chodyniecka. - To grupa chętnych. I bardzo dobry przykład - podkreśla - pokazania nauczyciela nie tylko z dziennikiem, ale jako osobę z szerokimi zainteresowaniami, bogatego w różne umiejętności, no i chcącego się tym dzielić. Ćwiczą raz w tygodniu, zwykle tyle, ile trwa lekcja, ale jak trzeba, to i dłużej. Aż wyjdzie tak, jak powinno. Inaczej nie wypada, wszak to chór dorosłych.

Muzyka klasyczna i rozrywkowa

Nie liczyły utworów, które mają w repertuarze. Bo to i muzyka klasyczna, i lekka. Tacy mistrzowie, jak: Mikołaj Gomółka, Chopin, Brahms, George Gershwin, ale i piosenki Anny German, Michała Bajora, Seweryna Krajewskiego.

- Repertuar dostosowujemy do uroczystości, na jakiej występujemy - wyjaśnia dyrygentka Maria Dziadzio. - Kiedy śpiewamy w kościele na mszy na zakończenie roku szkolnego, to są to utwory religijne, jak zbliża się Boże Narodzenie, to kolędy.
Swoimi występami uświetniają Dzień Edukacji we własnej szkole i inne imprezy okolicznościowe. Ale dały się też już poznać szerzej w mieście. Chór z "jedenastki" śpiewał na wojewódzkiej konferencji szkół promującej zdrowie i na innych spotkaniach nauczycielskich.

Teraz przygotowują specjalny koncert na 25-lecie powstania swojej szkoły. To będzie wyjątkowy zestaw, bo i okazja szczególna.

Dobry przykład dla uczniów

Panie jednak zgodnie przyznają, że początek śpiewom w szkole dał chór uczniowski Mgiełka, który jest w "11" od 1994 roku. Teraz one z nim koncertują wspólnie. Dla dzieci jest to niewątpliwie też dobry przykład wychowawczy.

Ćwiczą raz w tygodniu. Zwykle godzinę. - Rozdaję utwory, słuchamy nagrania z płyty i śpiewamy - mówi Maria Dziadzio. Gdzie? W stołówce albo zwyczajnie na korytarzu. Uczniowie przystają, słuchają z zainteresowaniem.

- A ponieważ SP nr 11 to szkoła integracyjna, więc integrujemy się także poprzez śpiew - dodaje pani Maria.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny