Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Talentów. Policealne Studium Wokalno – Aktorskie pokazało Osiem kobiet – spektakl dyplomowy (zdjęcia, wideo)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Szkoła Talentów. Osiem kobiet - spektakl dyplomowy - przedstawienie premierowe
Szkoła Talentów. Osiem kobiet - spektakl dyplomowy - przedstawienie premierowe Jerzy Doroszkiewicz
„Osiem kobiet”, czyli francuska kryminalna komedia bulwarowa, to spektakl dyplomowy ośmiorga absolwentów Policealnego Studium Wokalno – Aktorskiego, czyli Szkoły Talentów.

Robert Thomas ową bulwarową komedię kryminalną napisał ponad pół wieku wcześniej, a François Ozon w 2002 roku sfilmował. Na scenę Szkoły Talentów przeniósł ją Michał Jarmoszuk, jeden z czołowych młodych aktorów Białostockiego Teatru Lalek.

Trzeba przyznać, że wczytując się w informacje można się dowiedzieć, że nie tylko wyreżyserował całość, ale też dopisał słowa piosenek, każdemu z uczestników spektaklu, ba, opatrzył je momentami naprawdę dobrymi nutami i jakby tego jeszcze było mało – zadbał o choreografię. A że jego „towarzyszką zbrodni” była sceniczna koleżanka i zapalona scenografka i projektantka kostiumów Łucja Grzeszczyk „Osiem kobiet” pod względem strojów wygląda perfekcyjnie. Jest stylowo, tak by widz mógł przenieść się w lata 50. XX wieku, do świata zubożałej, ale jednak, socjety. Pewnym kłopotem dla roztargnionego widza są francuskie imiona bohaterek. Z natury, wszystkie są w podobnym wieku, co lekko utrudnia zorientowanie się, kto jest córką ofiary, kto żoną, kto siostrą. Jedynie służba ma wyraźnie zaznaczone atrybuty profesji. No, ale nikt nie mówił, że w teatrze, nawet szkolnym, ma być łatwo. Ale jest. Bo Michał Jarmoszuk zrobił z tej komedii kryminalnej bulwarówkę. Jest dużo pisków, biegania, dialogów wypowiadanych podniesionymi głosami. Czasem trafia się jakiś humorystyczny akcent, który premierowa publiczność wyłapywała bez pudła.

Reżyser znakomicie poradził sobie ze scenami zbiorowymi. Trudno, żeby grzeszyły oryginalnością, wszak te patenty były już w setkach musicali, ale cały zespół współpracuje ze sobą i ogląda się to wszystko z przyjemnością. A jeszcze przyjemniej słucha. Bo każda z postaci ma do zaśpiewania solową piosenkę, a pozostałe śpiewają chórki – i to jak. Kapelusz z głowy przed Ewą Barbarą Rafałko, która wykonała kawał solidnej roboty i to zwyczajnie słychać. Osiem kobiet śpiewa aż miło, ale zaraz, przecież na „liście płac” jest ich tylko siedem i jeden „rodzynek”, a występuje osiem. Wiecie już, jak to się stało? Oskar Chlabicz w roli Pierette szczęściem nie musi chodzić na obcasach, ale stylizacja Łucji Grzeszczyk pasuje do niego jak ulał. Michał Jarmoszuk wspólnie ze scenografką świetnie zaplanowali ostatnie sceny, kiedy symboliczne drzwi grają wieko od trumny, a potem, jak w porządnym dramacie – otworzą się. Prosto i niekoniecznie do śmiechu.

Śmiać za to mi się chce, kiedy na liście płac widzę nazwiska dwóch dżentelmenów, którzy odpowiadali za materiały multimedialne i promocyjne. Jeśli to oni wykonali również plakat, gdzie z uporem maniaka nazwiska absolwentów są pisane przed imionami, to już sam nie wiem w jakim kraju żyjemy – w Polsce czy na Węgrzech?

Zatem cytując występują:
Baczewska Anna ( Suzon), Chancewicz Zuzanna (Gabi), Jałocha Adrianna( Katarzyna), Przybylska Julia Helena (Starsza Pani), Racis Katarzyna (Luiza), Salitra Agata (Ciotka Augusta), Zawadzka Anna Maria(Chanel), Chlabicz Oskar (Pierette)

Ale już zespół muzyczny został wymieniony zgodnie z polskimi zwyczajami: Ernest Sienkiewicz (elementy perkusyjne, elektronika), Krzysztof Kulikowski (piano), Maja Gołdys (wiolonczela), Oskar Cis (kontrabas), Dawid Borowski (skrzypce)

Osiem kobiet – spektakl dyplomowy

Autor: Robert Thomas
Przekład: Jakub Rotbaum
Reżyseria, muzyka, teksty piosenek, choreografia: Michał Jarmoszuk
Aranżacja muzyczna: Ernest Sienkiewicz
Przygotowanie wokalne: Ewa Barbara Rafałko
Scenografia i kostiumy: Łucja Grzeszczyk
Wykonanie kostiumów: Dorota Wawrzeńczuk
Realizacja dźwięku i świateł: Bartosz Gorszewski
Bartosz Gorszewski ( technika, światło, dźwięk)
Materiały multimedialne i promocyjne : Adam Bartoszewicz, Paweł Dudko
Charakteryzacja i make up: Vena Art , Europejska Szkoła Stylizacji
Pomoc techniczna: Kazimierz Stypułkowski
Najbliższe spektakle: 3,10,16,17,18 czerwca o godz. 18 w Auli PSWA ul. Zwycięstwa 28. Wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny