Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa w Księżynie. Chcą rozbudować szkołę. Przed reformą

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Joanna Słomska - Witek, mama dwóch przedszkolaków oraz rodzice:  Ignacy Szumowski i Adam Mościcki przekonują, że rozbudowa Szkoły Podstawowej w Księżynie jest konieczna
Joanna Słomska - Witek, mama dwóch przedszkolaków oraz rodzice: Ignacy Szumowski i Adam Mościcki przekonują, że rozbudowa Szkoły Podstawowej w Księżynie jest konieczna Anatol Chomicz
To pomysł rodziców uczniów z podstawówki w Księżynie. Już zbierają pieniądze na projekt. Potrzebują na to 86 tys. zł. Proszą więc mieszkańców, by wsparli ich finansowo

Nie jesteśmy roszczeniowi. Nie oczekujemy, że ktoś nam coś zrobi. Chcemy pokazać, że staramy się. Bo zależy nam na tej szkole - przekonuje Agnieszka Bochnowska, mama dwójki dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Księżynie.

Obecnie uczy się tutaj 270 osób. Działa tu też przedszkole na 75 miejsc.

- Szkoła jest bardzo przyjazna, ma swój klimat - zachwala Ignacy Szumowski, przewodniczący rady rodziców.

- I co najważniejsze rozrasta się. Z roku na rok przybywa tu uczniów - zauważa Adam Mościcki, inny rodzic. Szacuje, że za rok podstawówka w Księżynie może liczyć ok. 300 dzieci.

- Jednak przez zaniedbania władz gminy, budynek szkoły nie jest gotowy na reformę edukacji, która lada chwila wejdzie w życie. Na szczęście w Księżynie są bardzo dzielni i oddani rodzice oraz mieszkańcy, którzy niejedną już rzecz dla szkoły wywalczyli - podkreśla Marek Skrypko, mieszkaniec Śródlesia.

Chodzi mu o stowarzyszenie „Przyszłość szkoły w Księżynie”, które marzy o rozbudowaniu tej placówki. - W oddzielnym budynku można by było stworzyć sześć sal i stołówkę z prawdziwego zdarzenia. Bo ta, która jest, to prowizorka - nie ukrywa Adam Mościcki, przewodniczący stowarzyszenia.

- Chcemy najpierw przygotować projekt. To da gwarancje, że gmina znajdzie pieniądze na inwestycję. Zrobimy wszystko, by nasze plany zakończyły się pozytywnie - mówi Ignacy Szumowski.

Na projekt rodzice potrzebują 86 tys. zł. Wpadli więc na pomysł, by dorzuciły się sołectwa, z których pochodzą uczniowie szkoły w Księżynie. - Na szczęście, mieszkańcy wsi zamiast wybudować 4 -5 latarni, czy postawić kolejną huśtawkę, wolą przeznaczyć fundusz sołecki na szkołę, gdzie uczą się ich dzieci i wnuki - cieszy się pan Ignacy.

Teresa Muszyńska z Urzędu Gminy w Juchnowcu Kościelnym, której podlega szkoła w Księżynie, zapewnia, że jeśli powstanie projekt, gmina wesprze finansowo planowaną inwestycję. - Dołożymy z budżetu, albo będziemy ubiegać o dotacje z zewnątrz - dodaje Muszyńska.

Szkoła Podstawowa nr 3 w Białymstoku. Tak wyglądała szkoła na przełomie lat 20 i 30.

SP nr 3 w Białymstoku. 100-lecie szkoły. Huczny jubileusz [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny