MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa numer 12 przenosi się na osiedle TBS. Protesty nie pomogły.

Marta Gawina
Rodzice zbierali podpisy przeciwko likwidacji szkoły w październiku 2009 roku. Wszystko na nic.
Rodzice zbierali podpisy przeciwko likwidacji szkoły w październiku 2009 roku. Wszystko na nic. Fot. Archiwum
Szkoła Podstawowa nr 12 przy ul. Waryńskiego przestaje istnieć. Jej numer przejmie nowa podstawówka przy ul. Komisji Edukacji Narodowej. Dziś będą znane zasady rekrutacji.

15 mln zł

15 mln zł

tyle kosztowała budowa szkoły przy ul. Komisji Edukacji Narodowej

Osiedle TBS ciągle się rozbudowuje. Jest tu bardzo dużo dzieci w wieku szkolnym. Szkoła w tym miejscu to konieczność. Na razie trzeba wozić dzieci do podstawówek nawet w centrum miasta - mówi Anna Szymańska, mieszkanka TBS-ów.

Nowa szkoła na tym osiedlu wiąże się ze zmianą adresu Szkoły Podstawowej nr 12. Z ul. Waryńskiego przeniesie się na Komisji Edukacji Narodowej. Wyprowadzkę szkoły z centrum miasta dyrektor departamentu edukacji Wojciech Janowicz tłumaczy coraz mniejszą liczbą uczniów.

- Poza tym tylko połowa dzieci z obwodu szkoły przy Waryńskiego chodzi do tej podstawówki. Pozostałe są w sąsiednich placówkach - dodaje Wojciech Janowicz.

Zmianę adresu dwunastki muszą jeszcze zaakceptować białostoccy radni. Stanie się tak na dzisiejszej sesji. Także dzisiaj na stronie internetowej urzędu miejskiego pojawią się zasady rekrutacji do podstawówki przy ul. Komisji Edukacji Narodowej. Ta będzie mogła przyjąć w sumie 900 uczniów.

Budowa nowej szkoły powinna się zakończyć 15 sierpnia, tak aby zdążyć przed pierwszym dzwonkiem.

- Jeżeli tak się nie stanie, dzieci przez kilka tygodni będą uczyć się w sąsiednich szkołach: w gimnazjum nr 6 lub w Szkole Podstawowej nr 16 - wyjaśnia dyrektor Janowicz. Zapewnia, że do nowej szkoły nie przeniosą się uczniowie z ul. Waryńskiego. A to było głównym powodem niezadowolenia rodziców z dwunastki. Wielu z nich podpisało się pod listem protestacyjnym przeciwko przeniesieniu szkoły. Pismo trafiło do urzędu miejskiego.

- Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Uczniowie, którzy rozpoczęli naukę przy ul. Waryńskiego, mogą ją tu kontynuować aż do ukończenia podstawówki - zapewnia Wojciech Janowicz.

Nie będzie za to nowego naboru. Maluchy, które od września mają rozpocząć naukę w pierwszej klasie, znajdą miejsce w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Częstochowskiej.

Miasto ma też pomysł, jak zagospodarować budynek po SP nr 12. Na pewno przez najbliższe lata będzie tu działać niepubliczna Szkoła Podstawowa imienia św. Cyryla i Metodego. Bo taką umowę podpisała z dyrektorem SP nr 12. Do budynku przy ul. Waryńskiego miasto chce też przenieść Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny