Od początku roku szkolnego 2013/14 biblioteka w Szkole Podstawowej nr 7 w Białymstoku stara się jak najszerzej promować czytanie. Nauczycielki-bibliotekarki mają na to kilka sposobów. Jedną z inspiracji był Rok Juliana Tuwima.
- Klasy IV zachęciłyśmy do udziału w kole biblioteczno-teatralnym. Mamy pierwszy występ sceniczny "Ptasie radio", wystawiony z okazji Roku Tuwima - mówi Joanna Sopek ze szkolnej biblioteki.
Razem z uczniami klas III odwiedzili Muzeum Alfonsa Karnego, gdzie dzieci do czytania i malowania zachęcała pisarka dla dzieci Ewa Stupkiewicz.
Natomiast w szkolnej bibliotece gościła Magdalena Kraszewska z Centrum Edukacji Nauczycieli, która czytała fragmenty książki Agnieszki Frączek "Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą". Opowiadała także dzieciom z klas I-III interesujące historie o małym Julku - niezłym ziółku: o hodowli zaskrońców w pudełku, zaklinaniu kamieni i nieudanym wysadzeniu w powietrze pewnej łódzkiej kamienicy. Podczas tego spotkania dzieci dowiedziały się, że właśnie dzięki tym licznym pasjom Julek został poetą.
- Ciekawą zachętą do czytania jest już III edycja akcji pod hasłem "Audiobooki w szkole" - uważa bibliotekarka Ałła Bojarczyk. - Nasza biblioteka nawiązała współpracę z Książnicą Podlaską i dzięki temu nasi uczniowie bardzo chętnie korzystają z takiej formy czytania.
W SP nr 7 działa także szkolny minibookcrossing, czyli uwalnianie książek. Największym jednak zainteresowaniem cieszą się konkursy i quizy czytelnicze. Tu pojawił się pomysł na Tydzień w Tuwimowie. Bibliotekarki zainspirowane wesołą twórczością tego poety napisały własne wiersze, ale tak, aby przypomnieć czytelnikom jak najwięcej tytułów wierszy Tuwima, a tym samym zachęcić do ich czytania. Na tej bazie zorganizowano quiz dla uczniów klas IV. Dzieci miały za zadanie w wierszykach bibliotekarek odnaleźć jak najwięcej tytułów wierszy Tuwima. Była przy tym przednia zabawa.
Biblioteka organizuje także liczne konkursy. Wśród nich m.in. "Wiem wszystko o bibliotece szkolnej" oraz "Najlepszy czytelnik roku", "Zgadnij kim jestem", "Mistrz czytania". Jest też konkurs literacki "Moja bajka", a także plastyczny "Ilustracja do serii książek Zaopiekuj się mną Holly Weeb".
W bibliotece powstaje wiele gazetek i wystaw oraz prezentacji multimedialnych, na których można znaleźć poezję i prozę autorów dziecięcych.
- Organizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi i twórcami dla dzieci - mówi Joanna Sopek. - Zawsze bardzo uroczyście przyjmujemy do grona czytelników- pierwszoklasistów. Prowadzimy miesięczny ranking klas czytających najaktywniej. Staramy się pozyskiwać nowości książkowe z bardzo różnych źródeł.
To nie koniec atrakcji promujących czytelnictwo. Jest jeszcze wiele planów na cały rok szkolny.
- Dla najmłodszych uczniów naszej szkoły, czyli 6-latków przygotowaliśmy przedstawienie "Stary zielony miś" - mówi Ałła Bojarczyk. - Tę uroczystość organizujemy każdego roku. Takie podejście do ulubionej na całym świecie maskotki przyciąga tłumy do naszej biblioteki, a dla zachęty do czytania: za każdą wypożyczoną książkę tego dnia Król Miś rozdaje słodkie co nieco.
Co roku uczniowie z białostockiej SP nr 7 biorą udział w Paradzie Postaci Literackich. Zarówno dzieci, jak i bibliotekarki mogą rozwijać swoje pasje, tworząc teksty opisujące słynne postacie z literatury dziecięcej. W planach jest także wprowadzenie nowych tytułów czasopism.
Czytaj e-wydanie »Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?