MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła i kuratorium badają sprawę nauczyciela V LO, któremu uczennice zarzucają molestowanie: "Ma opinie predatora seksualnego"

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Uczniowie twierdzą, że problem trwa od lat, a nieetyczne działania nauczyciela były dotąd "wyciszane". Dyrektor V LO przekonuje, że wcześniej nie dotarły do niego żadne oficjalne skargi tego typu dotyczące żadnego z pracowników szkoły
Uczniowie twierdzą, że problem trwa od lat, a nieetyczne działania nauczyciela były dotąd "wyciszane". Dyrektor V LO przekonuje, że wcześniej nie dotarły do niego żadne oficjalne skargi tego typu dotyczące żadnego z pracowników szkoły Polska Press/ archiwum
- Napastliwe komentarze, prowokowanie niechcianego kontaktu fizycznego. Czujemy obrzydzenie i strach - piszą licealiści V LO w liście otwartym do władz szkoły. Podpisało się pod nim około 150 osób. Proszą dyrekcję o interwencję i zwolnienie nauczyciela. Ten został na razie zawieszony. Sprawę bada kuratorium.

- Moje zawieszenie jest niezgodne z prawem, m. in. z Kartą Nauczyciela. Będę składał odwołanie - mówi nauczyciel (nazwisko do wiadomości redakcji). Stanowczo zaprzecza stawianym oskarżeniom. - To są bzdury. Do tej pory byłem wręcz ulubieńcem uczniów. Jak organizowałem wycieczkę, to miałem wielu chętnych, w tym dziewcząt.

Czytaj też:

List otwarty licealistów w sprawie jego usunięcia z pracy został złożony w czwartek (16.03). Dotarliśmy do jego treści. Padają tam mocne słowa.

- "Od wielu lat jeden z nauczycieli naszej placówki jest otoczony niechlubną opinią predatora seksualnego. Niejednokrotnie kierował w stronę uczennic napastliwe komentarze, czy prowokował niechciany kontakt fizyczny" - czytamy.

Wskazują konkretną osobę. Autorzy listu tłumaczą, że nie zgadzają się dłużej z "wyciszaniem nieetycznych działań" pracownika V LO. Momentem przełomowym miały być kolejne informacje o nagabywaniu przez niego jednej z dziewcząt.

"Nie ukrywamy dyskomfortu, braku poczucia bezpieczeństwa, a nawet obrzydzenia związanego z sytuacjami stwarzanymi przez wspomnianego wcześniej nauczyciela."

Młodzież uważa, że przekroczył on stosowne granice w relacji z uczniami. Chce, by w każdej klasie zostało przeprowadzone spotkanie z psychologiem szkolnym na temat przemocy seksualnej. Pod listem otwartym podpisało się około 150 osób.

Zobacz także:

Dyrektor placówki twierdzi, że wcześniej nie otrzymał oficjalnych zgłoszeń tego typu dotyczących żadnego z pracowników szkoły.

- To bardzo przykra sytuacja. Użyłem wszystkich dostępnych narzędzi zgodnie z literą prawa - z prawem oświatowym, z kodeksem cywilnym, z kodeksem pracy i z regulaminami - żeby tę sprawę wyjaśnić - zapewnia Antoni Ćwikliński, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Dodaje, że władze szkoły sprawę przekazały stosownym organom sprawującym nadzór pedagogiczny m.in. kuratorium oświaty.

- Podjąłem też decyzję, żeby ten problem zgłosić na policję - dodaje dyrektor Ćwikliński.

Precyzuje, że była to konsultacja prawna, w celu ustalenia, czy zachowania pracownika szkoły opisywane przez uczniów podlegają "pod paragraf". Według relacji dyrekcji, policja uznała, że to sprawa dla rzecznika dyscyplinarnego.

- Podlaski Kurator Oświaty w chwili obecnej jest w trakcie wyjaśniania sprawy. Wystąpił również z prośbą do dyrektora liceum o odniesienie się do otrzymanych informacji - informuje Barbara Szutko, rzecznik kuratorium.

Krytykowany nauczyciel twierdzi, że atak na niego to efekt wewnętrznych rozgrywek w szkole.

- Jestem tylko zdumiony, że wciąga się w to uczniów - mówi. Nie tłumaczy jednak, kto i dlaczego chciałby mu zaszkodzić. - W liście są same ogólniki, ciężko jest udowodnić, że nie jest się wielbłądem. Jest spora grupa uczniów, którzy jak ja są w szoku. Mówią, że wspierają mnie, trzymają kciuki. Nie widzę u siebie żadnej winy. Spokojnie czekam na informacje z komisji dyscyplinarnej.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny