Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła bez przemocy: ruszają zapisy do piątej edycji

Adrian Kuźmiuk
Logo programu Szkoła bez przemocy
Logo programu Szkoła bez przemocy
Aby zmniejszyć agresję występującą w środowisku szkolnym Program Szkoła bez przemocy chce zaangażować w w wolontariat rodziców uczniów.

- Nasze badania pokazały, że polscy rodzice są niepoprawnymi optymistami - mówi Anna Trzcińska, koordynator programu. - Idealizują swoje dzieci oraz szkołę, do której chodzą. Rzadko dostrzegają wartkie dla szkoły problemy.

Główną przyczyną niewiedzy rodziców jest ich słabe zaangażowanie w życie szkoły. Średnio, co czwarty rodzic nie utrzymuje żadnych kontaktów ze szkołą swojego dziecka.

- Dlatego w V edycji programu “Szkoła bez przemocy" chcielibyśmy podkreślić kluczową rolę rodzica w prawidłowym funkcjonowaniu szkoły, podjąć próbę zmiany podejścia rodziców i włączenia ich w aktywne życie szkoły - mówi Anna Trzcińska.

Rodzice częściej w szkole

Jak co roku polskie szkoły zostały poinformowane drogą mailową o możliwości przystąpienia do programu. Aby wziąć w nim udział, będą musiały przygotować akcję wolontaryjną, w którą zaangażują się rodzice uczniów. Szkoły będą musiały zorganizować też spotkania z rodzicami na temat profilaktyki agresji. Nowym pomysłem programu jest też wprowadzenia projektu integracji nowych uczniów i rodziców, przeprowadzenia zajęć profilaktycznych dotyczących przemocy i uzależnienia dla co najmniej 1/3 uczniów, a także zorganizowania warsztatów dla wszystkich pracowników szkoły na temat profilaktyki agresji.

Inauguracją programu będzie Europejski Kongres Przeciwdziałania Przemocy Szkolnej, który odbędzie się 15 września. W konferencji wezmą udział m.in. prof. Dan Olweus oraz Bob van der Meer, światowej sławy eksperci ds. przemocy szkolnej oraz prof. Eric Debarbieux, dyrektor Europejskiego Obserwatorium Przemocy Szkolnej. Wykładom towarzyszyć będzie także dyskusja panelowa z udziałem naukowców, rodziców i dziennikarzy.

Warsztaty makroregionalne

- Ponadto w czterech polskich miastach zorganizujemy cztery dwudniowe warsztaty makroregionalne - mówi Anna Trzcińska. - Ich uczestnicy będą zdobywać teoretyczną i praktyczną wiedzę z jednego wybranego tematu. Ci, którzy ukończą szkolenie i zrealizują mini warsztaty otrzymają tytuł Konsultanta programu społecznego “Szkoła bez przemocy".

Nie zabraknie też projektów z lat poprzednich takich jak tydzień wolontariatu, podczas którego szkoły zaprezentują działania wolontaryjne podejmowane przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Będzie też konkurs na projekty wolontaryjne i na Wychowawcę Roku 2011. W ramach Dnia Szkoły bez Przemocy zostanie zorganizowany Dzień Otwarty dla rodziców danej szkoły.

Zarejestruj się

Aby wziąć udział w programie wystarczy do 21 listopada wysłać na adres Biura Programu podpisaną przez dyrektora, przedstawiciela organu prowadzącego oraz przedstawicieli uczniów, nauczycieli i rodziców zgodę na przyjęcie i przestrzeganie kodeksu “Szkoły bez przemocy". Więcej informacji na stronie www.szkolabezprzemocy.pl

Program “Szkoła bez przemocy" prowadzi Kurier Poranny wraz z Fundacją Orange. Partnerem Programu jest Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Partnerem Honorowym jest Prezydent RP.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny