MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szersza współpraca UwB i podlaskiej policji. Rektor UwB i komendant wojewódzki podpisali porozumienie

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Umowę podpisano w rektoracie UwB przy ul. Świerkowej w Białymstoku. Sygnariuszami byli rektor uczelni prof. Robert Ciborowski oraz szef podlaskiej policji - insp. Kamil Borkowski. W spotkaniu wziął też udział  prorektor ds. rozwoju UwB prof. Jarosław Matwiejuk
Umowę podpisano w rektoracie UwB przy ul. Świerkowej w Białymstoku. Sygnariuszami byli rektor uczelni prof. Robert Ciborowski oraz szef podlaskiej policji - insp. Kamil Borkowski. W spotkaniu wziął też udział prorektor ds. rozwoju UwB prof. Jarosław Matwiejuk Izabela Krzewska/ Polska Press
Policjanci zyskają wsparcie specjalistów z uniwersyteckich wydziałów, a studenci możliwość stażu w jednostkach policji i zdobycia doświadczenia zawodowego. W czwartek (14.03) rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski oraz Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku insp. Kamil Borkowski uroczyście podpisali porozumienie.

Porozumienie między UwB a podlaską komendą policji

- Uczelnia ma wiele obszarów, w których może współpracować się z komendą policji. Pierwszy to oczywiście dydaktyka. Mamy kierunki, które bezpośrednio są związane z pracą policji: kryminologia, chemia kryminalistyczna, prawo, ekonomia, socjologia - mówi prof. Robert Ciborowski. - Z drugiej strony chcemy również współpracować w zakresie bezpieczeństwa.

Chodzi m.in. o zabezpieczanie imprez masowych organizowanych przez uniwersytet.

Czytaj też:

- Liczę, że doświadczenia poszczególnych wydziałów będą wykorzystywane w naszej pracy. Cały czas się rozwijamy. W najbliższym czasie w naszym laboratorium kryminalistycznym zostanie utworzona pracownia DNA. Liczę też, że studenci będą trafiali na praktyki do jednostek garnizonu podlaskiego i zasilali nasze szeregi, jako pracownicy cywilni lub jako policjanci - mówił Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku insp. Kamil Borkowski.

Prorektor ds. rozwoju UwB: to ważny i historyczny moment

Uczelnia ma już podpisaną umowę z Akademią Policji w Szczytnie, a także pomorską komendą. Z KWP w Białymstoku to też nie pierwsze porozumienie, bo staże i praktyki były już organizowane, a UwB wykonywał badania i ekspertyzy na zlecenie policji.

Porozumienie podpisane 14 marca ma jednak znacznie większy zakres. Ma poszerzyć i ułatwić współpracę obu instytucji. Chodzi np. o częstsze spotkania ze służbami mundurowymi. Najbliższe planowane jest w kwietniu na Wydziale Prawa.

Zobacz także:

- Jest to naprawdę historyczny, ważny dla nas moment. Jest to umowa uniwersalna, przyszłościowa, wieloaspektowa, umożliwia współpracę we wszystkich w zasadzie formach, które prawo dopuszcza - podkreślał obecny także na spotkaniu w prorektor ds. rozwoju UwB prof. Jarosław Matwiejuk. - Bez policji nie ma bezpiecznego państwa. Uniwersytet chce współpracować z policją. Chce pomóc rekrutować znakomitych specjalistów. Chce pomagać w każdym innym aspekcie: od nauki poprzez praktykę, wymianę doświadczeń, a także prewencję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny