MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szereg ciekawych wydarzeń w Galerii im. Sleńdzińskich. Zobacz co się będzie działo w najbliższych dniach. I gdzie warto się wybrać

Promocja książki Wiesława Wróbla już w najbliższy czwartek, 25 lipca
Promocja książki Wiesława Wróbla już w najbliższy czwartek, 25 lipca Materiały promocyjne
Promocja książki o historii dzielnicy Piaski a dzień później spacer historyczny upamiętniający ważne wydarzenia. Wszystko to czeka nas w najbliższych dniach za sprawą imprez organizowanych przez Galerię im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Zobacz gdzie i kiedy warto się wybrać.

Już w najbliższy czwartek, 25 lipca o godz. 18 w siedzibie Galerii im. Sleńdzińskich przy Waryńskiego 24a odbędzie się promocja książki "Piaski Opowieści z przeszłości dzielnicy" Wiesława Wróbla o historii dzielnicy Piaski. Warto po nią sięgnąć, gdyż publikacja zaskakuje nowatorskim sposobem opracowania. Na ponad 400 stronach swoją opowieść snują dawni mieszkańcy dzielnicy, którzy dzieciństwo spędzili na Piaskach, mających wciąż swoje przedwojenne oblicze. Jednocześnie to opowieść Wiesława Wróbla, autora, który na bazie archiwaliów uzupełnia poszczególne opowieści rekonstrukcją dawno zapomnianej przeszłości Piasków od XVIII do połowy XX wieku. Wypełnia tym samym dużą lukę w zbiorowej pamięci o tej części Białegostoku.

Wiesław Wróbel to historyk, zastępca dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej im. J. Giedroycia w Białymstoku. Zajmuje się badaniem historii regionalnej ze szczególnym uwzględnieniem historii Białegostoku i Białostocczyzny. Autor i współautor ponad 20 książek i ponad 60 artykułów, w tym:

  • „Fotografowie białostoccy 1861–1915” (2016),
  • „Świętojańska. Historia jednej ulicy” (2018),
  • „Białystok, którego nie ma” (2020),
  • „Starosielce. Metryka wsi i ludzi” (2022).

Laureat „Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta”, w 2024 r. otrzymał Honorowe Wyróżnienie Prezydenta Miasta Białegostoku „Urbi Meritus – Zasłużony Miast

Bramy getta - odsłonięcie tablic i spacer historyczny

Dzień później, czyli w piątek 26 lipca o godz. 18 przy ul. Fabrycznej, róg Placu Wyzwolenia rozpocznie się ciekawe wydarzenie plenerowe. Z okazji 81. rocznicy utworzenia białostockiego getta nastąpi odsłonięcie dwóch kolejnych tablic pamięci wmurowanych w chodniki w miejscach bram getta w jego pierwotnych granicach z dnia 26 lipca 1941 r. Uroczystość organizowana jest przez miejskie instytucje kultury: Białostocki Ośrodek Kultury i Galerię im. Sleńdzińskich.

Pierwsza tablica zostanie odsłonięta przy ul. Fabrycznej na rogu Placu Wyzwolenia. Potem nastąpi spacer historyczny prowadzony przez Andrzeja Tarasewicza, przewodnika PTTK. Spacer zakończy się na końcu ul. Czystej, na skwerze Felicji Raszkin-Nowak, gdzie zostanie odsłonięta druga z tablic.

Następnie uczestnicy uroczystości zostaną zaproszeni do Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Waryńskiego 24A, dawnej Synagogi Cytronów na kuratorskie zwiedzanie wystawy „Powstanka z getta białostockiego. Nieznany projekt Ludmiły Stehnovej”.

Zapewniamy odpoczynek i napoje - twierdzą organizatorzy.

A na deser - muzyka

Galeria zaprasza też na chwile odpoczynku przy muzyce w ramach trwającego właśnie festiwalu Julliet EM Festival. A co znalazło się w programie na najbliższe dni? Już w niedzielę, 28 lipca o godz. 19 w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Rynek Kościuszki 4 czekają nas "Zagadkowe kolekcje Jacquesa Duphly". Wystąpią: Anna Urszula Kucharska (klawesyn) oraz Barbara Dziekan-Vajda (recytacje).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Natasza Urbańska o mężu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny