Jak komentują organizatorzy imprezy, wybór (spośród 50 zgłoszeń) nie był łatwy, ale po burzliwych obradach jury wyłoniło tuzin zespołów, które 12 października przygotują popisowe dwa dania dla tysiąca gości.
Cztery z nich reprezentują lokale warszawskie, a wśród ośmiu z innych miast Polski, jako jedyna z woj. podlaskiego, jest właśnie ekipa Cristalu, kierowana przez Łukasza Rakowskiego.
Czytaj też: Łukasz Rakowski: Piłkarz ma wygrać, a nie dostać rozstroju żołądka
Konkurs Wine&Food Noble Night to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży restauracyjnej w Polsce. Co roku ocenie publiczności zrzeszonej wokół Noble Concierge oraz profesjonalnego jury wywodzącego się z tak utytułowanych organizacji, jak m.in.: Akademia Gastronomiczna, poddają się szefowie kuchni z najlepszych lokali w Polsce. Prezentowane przez nich przystawki i dania główne są oceniane pod względem smaku użytych produktów i ich zestawienia, prawidłowego doboru dodatków i technik przygotowania, jak również estetycznego wyglądu potrawy i dotrzymania wskazanej w regulaminie konkursu wagi głównego składnika potraw.
Tegoroczna edycja ma mieć wyjątkowy charakter - organizatorzy konkursu mają ambicję nie tylko wyznaczać ścieżki turystyki kulinarnej w kraju, ale też pokazywać, jak jeść wartościowo i minimalizować negatywny wpływ działań człowieka na naszą planetę.
Czytaj też: Szkocka whisky, francuski szampan, a podlaski..bimber
- Świat sam upomniał się o aspekt edukacyjny naszego wydarzenia – wskazuje Edyta Brykała, prezes Noble Concierge i organizator konkursu. - Coraz więcej osób i firm mówi Nie plastikowi. Coraz więcej marek angażuje się w walkę o czystość planety. Nie wyobrażamy sobie, by gastronomia nie była częścią tej zmiany, która dokonuje się na naszych oczach. Jako organizatorzy największego konkursu kulinarnego w Polsce czujemy tę odpowiedzialność. Klienci Concierge coraz częściej oczekują polecenia restauracji nie tylko ze względu na smak dań czy atmosferę lokalu, ale też na jakość produktu. Przyszedł czas, aby zwrócić uwagę na jego pochodzenie, transparentność produkcji oraz szacunek do ziemi, z której pochodzi.
- „Zero waste”, bo tak nazywa się nowy i zdobywający coraz więcej zwolenników trend, nie jest dla naszej restauracji niczym nowym - podkreśla Łukasz Rakowski. - Od 2016 roku restauracja, w której jestem szefem kuchni ma rekomendację Slow Food, która jak najbardziej wpisuje się trend „Zero waste”.
Co to znaczy? - Poprzez wspieranie lokalnych dostawców ograniczamy drogę transportu produktu do restauracji, co za tym idzie, produkt, którego używamy, nie potrzebuje setek litrów paliwa i różnego rodzaju energii, aby dotrzeć do nas - daje przykład Szef Kuchni Cristalu. - Dodatkowo odpowiednie gospodarowanie produktem sprawia, że straty są ograniczone do minimum. Bardzo dbamy o jakość serwowanego produktu i na talerz gości mogą trafić tylko odpowiednie produkty najwyższej jakości, co jednak nie oznacza, że coś w naszej restauracji się marnuje. Produkt, którego nie możemy wykorzystać a’la carte, ale który nadal ma odpowiedniej jakości smak, z powodzeniem może być wykorzystany np. na obiady dla pracowników naszej firmy. Przy czym jeszcze raz podkreślę - jest to nadal towar wysokiej jakości. Ponadto zamówienia są robione codziennie, więc nie tworzymy ogromnego magazynu i dzięki temu także ograniczamy marnowanie towaru.
Obecność Restaurant &Bar Cristal w wąskim gronie 12 restauracji z całej Polski, które dostały się do konkursu Wine&Food Noble Night Łukasz Rakowski uważa za ogromne wyróżnienie:
- Cieszy nas także to, że obecność wśród finalistów konkursu restauracji z Białegostoku z pewnością pomoże zwrócić uwagę Polaków na gastronomię w naszym mieście -mówi Szef Kuchni Cristalu i dodaje: - Na konkurs jedziemy pewni siebie. Dania, które zaproponowaliśmy i które wybrało jury, to bardzo ciekawe połączenia smakowe. Są to pozycje, które nawiązują do naszego regionu, bo tym właśnie chcemy się chwalić. Mogę zdradzić, że produkty te pochodzą z terenów oddalonych nie dalej niż 60-70 km od Białegostoku. Niestety, na tę chwilę, ze względu na zasady konkursu, nie możemy zdradzić, co to będzie.
Nagrodami dla zwycięzców w obu kategoriach (danie główne i przystawka) są profesjonalne szkolenia kulinarne dla szefa kuchni oraz szeroko pojęta rekomendacja i promocja restauracji w wydawnictwach i kanałach komunikacyjnych organizatora.
Finaliści Wine&Food Noble Night 2019:
- Robert Biniasz i Mateusz Bieniek szefujący restauracji Umami Piąty Smak w Pyskowicach
- Patryk Dusza z katowickiej Isto,
- Patryk Dziamski z Aroma by Patryk Dziamski w Rokietnicy k. Poznania,
- Dawid Grucel z restauracji L'atmosphère w podkrakowskich Balicach,
- Dawid Łagowski z Destylarnii w Pałacu Mierzęcin,
- Tomasz Olewski z poznańskiej Concordia Taste,
- Marcin Pławecki - szef kuchni restauracji Gęś w Dymie w Laskowej,
- Łukasz Rakowski z białostockiego Restaurant & Bar Cristal,
- oraz przedstawiciele warszawskich lokali:
- Oliwia Bernady z Zielonego Niedźwiedzia
- Paweł Chomentowski z White One
- Wojciech Kilian z Signature
- Anna Klajmon z LAS - Lokalnej Atrakcji Stolicy.
Białystok. Rozmowa z Łukaszem Rakowskim, szefem kuchni w Restaurant & Bar Cristal
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?