Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciw COVID-19 w Europie. Wiadomo jakie kraje są w czołówce

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Szczepienia przeciw COVID-19 w Europie. Portugalia z ponad 93 proc. wyszczepieniem. Polska w końcówce rankingu
Szczepienia przeciw COVID-19 w Europie. Portugalia z ponad 93 proc. wyszczepieniem. Polska w końcówce rankingu Mariusz Kapala
Wraz z kolejną falą koronawirusa, która dotknęła większość państw Unii Europejskiej pojawia się pytanie o to, jak wygląda w nich sytuacja szczepienna. Najlepsza sytuacja jest w Portugalii.

Choć wiadomo, że to przede wszystkim szczepienia pozwalają na efektywną walkę z pandemią koronawirusa, państwa Unii Europejskiej podejmują różne działania by zachęcić swoich obywateli do przyjęcia dawek preparatu.

Niektóre wprowadzają obostrzenia dla osób niezaszczepionych, inne wprowadzają obowiązek szczepień dla wybranych grup lub dla wszystkich mieszkańców. Inne, jak Polska, podchodzą znacznie ostrożniej co do kroków walki z pandemią.

Południowi liderzy

Ranking państw, które zaszczepiły największy procent swoich obywateli zdominowały południowe kraje Unii Europejskiej. W Portugalii 93,8 proc. obywateli otrzymało chociaż jedną dawkę szczepionki. Jest to jedyne państwo, które przekroczyło próg 90 procent.

W Malcie wynosi on 88,7 proc., a w Hiszpanii 86,6 proc. Wynikiem powyżej 80 procent zaszczepionych przynajmniej jedną dawką mogą pochwalić się także Dania (83,3 proc.) oraz Włochy (82,14 proc.).

Należy jednak zaznaczyć, że średnia wyszczepienia dla Unii Europejskiej to trochę ponad 73 proc.

Państwa na szarym końcu

Nie wszystkie państwa mogą pochwalić się tak wysokim poziomem wszczepienia jak Portugalia czy Malta.

Najgorzej sytuacja wygląda w Rumunii, gdzie tylko 41,9 proc. osób przyjęło przynajmniej jedną dawkę szczepionki. W Słowacji oraz Bułgarii ta sytuacja nie wygląda lepiej. W obydwu państwach ta liczba przekroczyła połowę populacji (50,8 proc), natomiast w Chorwacji jest to 55,9 proc.

Polska plasuje się na piątym miejscu od końca – zaszczepionych przynajmniej jedną dawką jest u nas 58,4 proc. wszystkich obywateli.

Czas na większe restrykcje dla niezaszczepionych

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę wprowadzającą paszport szczepionkowy. Zgodnie z nią osoby w wieku powyżej 12 lat będą musiały przedstawić dowód szczepień, aby móc wejść do restauracji, barów czy korzystać z międzyregionalnego transportu publicznego. Od 16. roku życia paszport szczepionkowy będzie obowiązkowy dla chętnych do skorzystania z wycieczek szkolnych oraz zajęć okołoszkolnych i pozaszkolnych. Potwierdzenie negatywnego testu będzie umożliwiało jedynie dostęp do placówek i usług zdrowotnych.

We Włoszech około 2 milionów osób jest obecnie zakażonych koronawirusem - to nowy rekord od początku pandemii. Dziennie wykrywa się od 150 do około 200 tysięcy zakażeń.

Rząd walcząc z pandemią wprowadził kolejne zasady, które uderzą w niezaszczepionych. Od 10 stycznia ze środków transportu, hoteli, restauracji, ośrodków sportowych, basenów i z wyciągów oraz stoków narciarskich będą mogły korzystać osoby posiadające Super Green Pass, czyli przepustkę covidową wystawianą na podstawie szczepienia lub wyleczenia. Następny pakiet przepisów ograniczających dostęp do wielu miejsc bez przepustki COVID-19 wejdzie w życie 20 stycznia. Będzie ona wymagana u fryzjera i przy wstępie do centrów handlowych.

Gabinet Mario Draghiego pracuje nad kolejnym dekretem, który rozszerzy wymóg okazywania przepustki sanitarnej. Bez tzw. Super Green Pass można będzie wejść tylko do sklepu spożywczego i supermarketu, do apteki, szpitala, przychodni i na posterunek policji lub karabinierów.

Obecnie wzmocniony certyfikat, wystawiony na podstawie szczepienia lub wyleczenia, wymagany jest we wszystkich środkach komunikacji, lokalach gastronomicznych i niemal wszędzie w miejscach publicznych. Nie trzeba go pokazywać przy wejściu do kościoła.

Austria natomiast cały czas zastanawia się nad wprowadzeniem obowiązku szczepień, by skutecznie walczyć z Omikronem. Plan weryfikacji szczepień polegałby na tym, że co trzy miesiące od 15 marca ma następować "dzień weryfikacji". Wtedy to w systemie ma być sprawdzane, kto nie przyjął szczepionki. Każda nieszczepiona osoba powyżej 14 roku życia, która nie może wykazać, że nie ma żadnych poważnych przeciwwskazań medycznych, ma zostać ukarana grzywną w wysokości do 3,6 tys. euro.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczepienia przeciw COVID-19 w Europie. Wiadomo jakie kraje są w czołówce - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny